
Psychoterapia alkoholowa – na czym polega
Leczenie alkoholizmu składa się z dwóch podstawowych elementów, psychoterapii i detoksu. Ten drugi element Ma na celu odtrucie organizmu alkoholika. Usuwa toksyny nagromadzone w wyniku nadużywania alkoholu. Jego zadaniem jest przywrócenie pacjentowi sił witalnych i równowagi wodnoelektrolitowej. Odtruwanie alkoholowe uzupełnia wypłukana z organizmu mikroelementy. Spełnia jeszcze jedno ważne zadanie. Jest nim złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów zespołu abstynencyjnego. Jest on stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych wynikających z nagłego odstawienia alkoholu.
Spis treści
Psychoterapia skupia się z kolei na przywróceniu ładu w psychice osoby uzależnionej.
Podstawowe zadania psychoterapii
Jest kilka bardzo ważnych i zarazem podstawowych elementów psychoterapii. Każdy z nich ma bardzo duże znaczenie. Warto dokładnie je wymienić:
- Odbywa się ona pod okiem psychoterapeutów. Najskuteczniejsza psychoterapia prowadzona jest w warunkach stacjonarnych.
- Leczenie odbywa się w grupach wsparcia lub na zasadzie spotkań indywidualnych.
- Najważniejszym zadaniem psychoterapii jest utrzymanie pacjenta w trzeźwości i zmiana jego sposobu myślenia o alkoholu. Jest to niezwykle ważne, tylko taki sposób prowadzenia terapii daje szansę na całkowite wyleczenie.
- Pozwala przywrócić równowagę psychiczną osoby uzależnionej. Nauczy się ona inaczej reagować na stres lub bawić się bez alkoholu. Pacjent nauczy się żyć beż używek.
- Warto zaznaczyć, że zerwanie z nałogiem zmusza do głębszej przemiany osobowości, stąd szczególnie dobre długotrwałe efekty przynoszą różne formy terapii grupowej – zwłaszcza program AA.
Kolejne istotne kwestie
Przebieg terapii jest już znany, wiadomo też, jakie przyświecają mu cele. Teraz warto przedstawić, jakiej wiedzy dostarcza pacjentowi psychoterapia? Czy dowie się o sobie czegoś, o czym nie miał pojęcia?
Zobacz: Terapia z wykorzystaniem wszywki esperal? – rezultaty
Przerabiane na terapii tematy to:
- Zmiana procesów decyzyjnych i myślowych spowodowanych piciem alkoholu
- Jakie jest działanie substancji psychoaktywnych zawartych w alkoholu?
- Poznanie objawów choroby
- Negatywne skutki zdrowotne wywołane spożywaniem alkoholu
- Przyjęcie odpowiedzialności za powrót do zdrowia
Ważne są również inne aspekty psychoterapii, należą do nich:
- Znalezienie motywacji do leczenia dla kogoś, na przykład rodziny, przyjaciół
- Przekształcenie motywacji zewnętrznej na wewnętrzną. Chęć wyzdrowienia dla samego siebie
- Praca nad unormowanie własnego życia. Odzyskanie wiary, że życie bez alkoholu jest możliwe.
Wiele składników
Podane przykłady obrazują jak szeroki zakres spraw jest poruszany podczas psychoterapii. Tylko w taki sposób osoba uzależniona będzie w stanie wrócić do normalnego życia.
Alkoholizm jest bardzo ciężki do pokonania. Da się jednak to zrobić z pomocą odpowiedniego leczenia. Jest to możliwe tylko dzięki pomocy specjalistów, samozaparciu i wsparciu bliskich osób. Wtedy leczenie staje się łatwiejsze.