Przymusowe leczenie alkoholika bez jego zgody? – wniosek na odwyk

Osoby dotknięte bezpośrednio alkoholizmem oraz współuzależnieni bliscy wiedzą, jak wyniszczającą chorobą jest nałóg alkoholowy. Na czym polega przymusowe leczenie alkoholika? Czy bez jego zgody można wymusić leczenie? Te i inne istotne kwestie omawiany w artykule.

Spis treści

  Jak wysłać alkoholika na przymusowe leczenie odywkowe?

  Osoby obarczone chorobą alkoholową jednego z bliskich zastanawiają się, jak wysłać alkoholika na przymusowe leczenie i co robić, gdy alkoholik nie chce się leczyć. Przede wszystkim należy wyjaśnić, czy z prawnego punktu widzenia, zmuszenie do leczenia jest możliwe.

  Rodzina lub inne osoby pozostające w bliskiej relacji z alkoholikiem, mogą stworzyć wniosek o przymusowe leczenie odwykowe. Niestety tego typu pismo nie może zmusić chorego do leczenia. Sąd może sprawę rozpatrzyć, a następnie wysłać pozwanego na przymusową obserwację psychiatryczną. Jeśli obserwacja udowodni, że istnieją powody do zastosowania leczenia odwykowego, może wydać w tej sprawie orzeczenie o obowiązku przymusowego leczenia alkoholizmu. Obowiązek ten nie oznacza jednak przymusu. 

  Pojawia się pytanie, czy warto kierować tego typu sprawę do sądu. Tak, warto z trzech powodów. 

  Przeczytaj także: Jak zmusić alkoholika do leczenia swojego nałogu?

  Po pierwsze, sąd na czas trwania terapii może ustanowić nadzór kuratora nad alkoholikiem. Osoba nadzorująca leczenie ma w obowiązku podjęcie działań niezbędnych do tego, aby osoba poddała się orzeczeniu sądu. Jej zadaniem jest również pomoc w osiągnięciu celów leczenia alkoholizmu.

  Sąd a przymusowy odwyk

  Po drugie sądowy obowiązek leczenia może stanowić dla alkoholika impuls do podjęcia działania. Mimo że przymus nie jest możliwy, alkoholik może uznać, że jest to ostateczny znak do podjęcia leczenia. Opinia z zewnątrz, zwłaszcza psychiatry i sądownictwa, może przekonać alkoholika.

  Po trzecie sprawa w sądzie może w psychiczny sposób pomóc osobom współuzależnionym. Obserwacja tego typu sprawy wyzwala w wielu osobach całkiem nowe spojrzenie na sytuację alkoholizmu bliskiego. Osoby, które podjęły ostateczny krok w celu zmuszenia alkoholika do leczenia, zyskują często pewność o podjęciu wszelkich możliwych działań w celu pomocy. Orzeczenie sądu jest dla nich świadectwem, że wykonały wszystko, co możliwe, a cała reszta zależy wyłącznie od alkoholika. Bliscy zyskują w takiej sytuacji komfort psychiczny.

  Wniosek o przymusowe leczenie odwykowe – wzór

  Wypełnienie odpowiedniego pisma jest podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie alkoholika. Ważne, aby prawidłowo wypełnić wniosek o przymusowe leczenie alkoholika. Prawnik posiada ku temu niezbędną wiedzę, dlatego warto sprawę powierzyć specjalistom. Osoba z wykształceniem prawniczym może podpowiedzieć zainteresowanym, jakie dowody warto zebrać, w jaki sposób je załączyć i do jakiej instancji zaadresować pismo. 

  Aby mogło zostać rozpatrzone pozytywnie, należy wykazać potwierdzenie przesłanek, które udowodnią, że leczenie jest konieczne. Warto wykazać również, że alkoholizm bliskiego wpływa na całą rodzinę – objawiając się współuzależnieniem w rodzinie alkoholika – jej sytuację finansową i emocjonalną, demoralizuje najmłodszych. Do wniosku można dołączyć rachunki za alkohol, kopie notatek z interwencji policji czy opinię psychologów o stanie psychicznym członków rodziny. 

  Prawidłowo wykonane pismo jest podstawą do postępowania prawnego, dlatego po wzór wniosku o przymusowe leczenie warto udać się do odpowiednich specjalistów. W wielu miastach jest dostępna darmowa pomoc prawna, a wsparcie można uzyskać nawet od prawników obecnych na specjalistycznych, bezpłatnych grupach w social mediach (np. Facebook).

  Na czym polega przymusowe leczenie alkoholika? 

  Przymusowe leczenie alkoholika nie różni się w swoim przebiegu od leczenia standardowego. Oznacza to, że leczenie najczęściej rozpoczyna detoksykacja, czyli odtrucie organizmu z toksyn powstałych po rozkładzie alkoholu. Detoks alkoholowy pozwala na przerwanie ciągu alkoholowego bez niebezpieczeństwa pojawienia się zespołu abstynencyjnego. 

  Kolejnym krokiem leczenia uzależnień alkoholowych w prywatnej przychodni Nasz Gabinet jest wszywka alkoholowa, czyli zabieg wszycia esperalu pod powięź mięśnia pośladkowego. Zabieg ten ma na celu wywołanie awersji (odrzucenia) od alkoholu. Wszyty esperal w Nasz Gabinet działa od 8 do 12 miesięcy, a po upływie tego czasu można zdecydować się na ponowienie zabiegu.

  Ostatnim etapem leczenia jest terapia psychologiczna. Spotkania z psychologiem od uzależnień lub terapeutą uzależnień pomagają alkoholikowi w odbudowaniu równowagi psychicznej. 

  O skuteczności leczenia alkoholik decyduje sam

  To, ile trwa przymusowe leczenie alkoholika oraz leczenie dobrowolne są zależne od jego zaangażowania w terapię i chęci współpracy. Żadna terapia, nawet ze skierowania sądu, nie pomoże, jeśli alkoholik sam nie będzie chciał wyzdrowieć.

  Odpowiednie instytucje mogą uświadomić osobę z chorobą alkoholową o skutkach alkoholizmu, jakie wywołuje nałóg. Specjaliści mogą również pomóc choremu radzić sobie ze stresem, niską samooceną lub lękiem przed życiem bez alkoholu. Ostateczna decyzja o chęci wyzdrowienia zależy jednak od samego zainteresowanego.

  Zdecydowanie warto próbować przekonać chorego, a wniosek o przymusowe leczenie może odnieść oczekiwany wynik. Wcześniejszym etapem powinna być jednak spokojna rozmowa i polecenie alkoholikowi odpowiedniego miejsca, w którym może leczyć się dobrowolnie.

  Prywatna przychodnia Nasz Gabinet od ponad 20 lat pomaga ludziom w rozpoczęciu życia bez alkoholu. Zadzwoń do nas, aby poznać pełną ofertę leczenia alkoholizmu.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje