Przykłady i objawy głodu alkoholowego – zachowanie alkoholika

Głód alkoholowy dotyczy 75-90% alkoholików w czasie pierwszego roku trzeźwości. Początkowo trudno rozpoznać jego objawy i radzić sobie z nimi. Uczucie to polega nie tylko na chęci napicia się, ale również oznacza obsesyjne myślenie o alkoholu. Jak prezentują się przykłady głodu alkoholowego w przypadku trzeźwych i nie trzeźwych alkoholików? Odpowiedź w artykule.

Spis treści

  Głód alkoholowy – objawy u alkoholika

  U alkoholików trudno rozróżnić objawy głodu alkoholowego od następstw picia. Osoby uzależnione w chwili pragnienia po prostu decydują się napić. Nie myślą o konsekwencjach oraz plusach i minusach. Chęć oraz potrzeba picia są realizowane, gdy jest taka możliwość. Alkoholicy nie czują, aby było w tym coś złego, ponieważ stan upojenia sprawia im przyjemność, relaksuje oraz pozornie ułatwia życie. Objawy mogą zostać zauważone przez najbliższych. Dostrzegają zmianę w zachowaniu i coraz większą liczbę opróżnionych butelek. Osoby uzależnione natomiast nie odczuwają żadnych strat. Czują się dobrze, ponieważ dostarczają stale odpowiednią dawkę alkoholu. Nieczęste doprowadzanie do trzeźwości sprawia, że alkoholik czuje się w jego ocenie dobrze.

  facet przy barze odmawiający lampki wina

  Objawy głodu alkoholowego – trzeźwy alkoholik

  Głód alkoholowy inaczej odczuwany jest przez trzeźwych alkoholików. W ich przypadku nie można po prostu sięgnąć po butelkę i zapomnieć o problemie. Starają się w innym sposób zmierzyć z pokusą wiedząc, jakie będą konsekwencje przerwania abstynencji. Czas trzeźwości, czy długość terapii nie wpływa na częstotliwość objawów głodu alkoholowego. Stan ten potrafi przypomnieć o sobie nagle i nie zawsze musi być jakaś konkretna przyczyna. Nawet sytuacja stresowa czy lęk, mogą jednak wywołać chęć wykorzystania alkoholu do radzenia sobie z trudnościami. Trzeźwi alkoholicy nie tylko mają chęć się napić, ale nieustannie i obsesyjnie myślą o alkoholu. Przez to nie łatwo skierować myśli na trzeźwy tor. Odczuwalny może być smak i zapach spożywanych kiedyś trunków. Występują również objawy fizyczne takie, jak drżenie ciała, brak apetytu, ssanie w żołądku, niepokój, lęk i rozdrażnienie. Jakie mogą być przykłady głodu alkoholowego? Przypominać o uzależnieniu mogą, chociażby miejsca, sytuacje, czy towarzystwo konkretnych osób. Zaleca się wtedy terapię lub powrót do rozmów z psychologiem. Dobrym rozwiązaniem jest także planowanie czasu, aby odwrócić uwagę psychiki od nawrotu.

  Źródło:

  Chodkiewicz J., Ziółkowski M., Czarnecki D., Gąsior K., Jurczyński A., Biedrzycka A., Nowakowska-Domagała K., Głód alkoholowy i jego determinanty. Doniesienie wstępne, http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-75ea53ad-34c3-4463-a583-1647a915b54d/c/Chodkiewicz.pdf.

  Wojnar M., Ślufarska A, Klimkiewicz A., Nawroty w uzależnieniu od alkoholu Część 3: Społeczno-demograficzne i psychologiczne czynniki ryzyka, https://www.researchgate.net/profile/Anna_Klimkiewicz/publication/242551031_Nawroty_w_uzalenieniu_od_alkoholu_CzOEuE_3_Spoeczno-demograficzne_i_psychologiczne_czynniki_ryzyka_Relapse_in_alcohol_dependence_Part_3_Socio-demographic_and_psychological_risk_factors/links/5654445d08aefe619b19c64c/Nawroty-w-uzalenieniu-od-alkoholu-CzOEuE-3-Spoeczno-demograficzne-i-psychologiczne-czynniki-ryzyka-Relapse-in-alcohol-dependence-Part-3-Socio-demographic-and-psychological-risk-factors.pdf.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje