Alkoholizm wśród młodzieży – Picie alkoholu przez nieletnich

Alkoholizm to choroba, która nie dotyczy wyłącznie dorosłych – bo coraz częściej zbiera swoje żniwa wśród dzieci i młodzieży – najczęściej między 12 a 16 rokiem życia. Część z nich pije rzadko, a po eksperymentalnym spróbowaniu alkoholu długo go unika. Inni korzystają jednak z każdej możliwej chwili, by móc znowu się upić.

Spis treści

  Problem choroby alkoholowej dotyka zarówno kobiety jaki mężczyzn. Od jakiegoś czasu można zaobserwować, że alkohol jest obecny wśród coraz młodszych osób, a co za tym idzie w nałóg popadają często osoby, które nie przekroczyły 20 roku życia.

  Przyczyny picia alkoholu wśród młodzieży

  Przyczyny sięgania po alkohol przez dzieci i młodzież znacznie różnią się od tych, którymi kierują się ludzie dorośli. W większości przypadków nastolatkowie obawiają się wykluczenia z grupy rówieśniczej – alkohol może stanowić swego rodzaju inicjację – dlatego sięgają po niego pod presją. Oprócz tego takie “złamanie zasad” daje poczucie odseparowania od tzw. etapu dziecięcego.

  Warto mieć na uwadze, że wbrew popularnej opinii, alkoholizm wśród nieletnich nie dotyka wyłącznie dzieci z rodzin patologicznych. Uzależnienie od alkoholu może dotyczyć każdego. Wiele zależy od środowiska, w jakim nieletni się znajdują i kontaktu, jaki mają z rodzicami.

  Alkoholizm wśród młodzieży – Dlaczego nieletni piją?

  Dlaczego młodzież coraz częściej sięga po alkohol? Paradoksalnie niezależnie od wieku część przyczyn spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach jest podobna. Alkohol pomaga zredukować sytuacja stresujące, pozwala zapomnieć o kłopotach, czy zawodzie miłosnym.

  Warto pamiętać, że okres dojrzewania to czas przemian, zarówno na polu fizycznym, jak i emocjonalnym. Chęć eksperymentowania z alkoholem może wiązać się z takimi właśnie przemianami.

  Nastolatkowie mogą znaleźć w tym sposób na zyskanie akceptacji w oczach rówieśników. Presja grupy rówieśniczej to podstawowy powód wczesnej inicjacji alkoholowej. Współcześnie większość imprez jest zakrapiana alkoholem. Kolejnym problemem jest również łatwość w jego dostępie, mimo młodego wieku. Przepisy zabraniające sprzedaży alkoholu nieletnim są ciągle naruszane. 

  Alkohol kojarzy się z zabawą, sposobem na spędzenie wolnego czasu, odstresowaniem i brakiem problemów. Okres dojrzewania to czas, w którym kształtuje się cała tożsamość młodego człowieka.  Alkohol wyolbrzymia poczucie swobody i radości, jednak w rzeczywistości nie rozwiązuje problemów.

  Alkohol jako ciekawość – Chęć podejmowania ryzyka

  Alkoholizm to najpopularniejszy nałóg w Polsce. Związane jest to po części z obyczajowością  i naszą kulturą – pijemy podczas wszelkiego rodzaju spotkań i uroczystości rodzinnych, łatwo przychodzi nam również zapijanie smutków. Statystyki podają jednak niepokojące informacje – wiek inicjacji alkoholowej obniża się z roku na rok. Jakie konsekwencje dla młodzieży może mieć częsta konsumpcja napojów alkoholowych?

  Posługując się wynikami badań można stwierdzić, że młody mózg rozwija się nawet po ukończeniu dwudziestego roku życia. Okres takiego rozwoju to czas, w którym wciąż tworzą się nowe połączenia neuronowe, a funkcje mózgu się udoskonalają. Okres rozwoju to nierzadko czas poszukiwania nowych doświadczeń – często niebezpiecznych.

  Oczekiwania wobec alkoholu przez młodzież

  Pozytywne czy negatywne postrzeganie samego alkoholu również mocno rzutuje na sposób zachowania nastolatka. Jeśli oczekuje on, że picie alkoholu będzie doświadczeniem przyjemnym, prędzej sięgnie po tego rodzaju substancje. Postawa wobec alkoholu kształtuje się relatywnie wcześnie, bo już w szkole podstawowej. Przed ukończeniem dziewiątego roku życia dzieci zwykle postrzegają alkohol jako coś negatywnego, jednak z czasem ich postrzeganie ulega zmianie i zaczynają kojarzyć alkohol z dobrą zabawą i sposobem na rozluźnienie.

  Zwiększona tolerancja na alkohol

  Młody organizm znacznie lepiej przyswaja alkohol. Oznacza to, że nastolatek fizycznie jest w stanie wypić znacznie więcej alkoholu niż osoba dorosła. Taka tolerancja również wpływa na zjawisko upijania się wśród nieletnich.

  Środowisko

  Czynniki środowiskowe, takie jak wpływ grupy rówieśniczej i rodziny również wpływają na podatność na używki. Powszechnie uznaje się, że dzieci rodziców pijących (niekoniecznie uzależnionych) mogą mieć znacząco bardziej pozytywną postawę wobec spożywania alkoholu.

  Również osoba nieletnia posiadająca starszego partnera statystycznie jest bardziej narażona na kontakt z tzw. substancjami zakazanymi. Wpływ środowiska to również media, ogólne postawy społeczne i promowanie kultury imprezowego picia.

  Wpływ spożywania alkoholu na nieletnich

  Substancje alkoholowe są współcześnie szeroko rozpowszechnione i łatwo dostępne. Dla wielu nastolatków jest to niemalże zwyczajny element dorastania. 

  Należy jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu przez osoby nieletnie nie jest zjawiskiem bezpiecznym – zarówno dla samego nastolatka, jak i całości społeczeństwa. Same skutki alkoholizmu są podobne niezależnie od wieku – rzutuje to na zwiększenie ilości wypadków drogowych z udziałem pijanych kierowców i niepokojącym przyrostem samobójstw i nierozważnych zachowań seksualnych. Alkoreksja to zaburzenie występujące najczęściej wśród młodych ludzi, które w ostatnim czasie zdaje się zyskiwać na popularności.

  Nieletni zaczynający spożywać alkohol od najmłodszych lat są statystycznie w wyższym stopniu obciążeniu problemami alkoholowymi w dorosłym życiu. Nadużywanie alkoholu przez nastolatków bardzo często skutkuje również obniżonymi wynikami w nauce, trudnością w skupieniu i prawidłowym rozwoju emocjonalnym, jak również depresję.

  Skutki spożywania alkoholu wśród młodzieży

  Należy mieć na uwadzę, że osoba nieletnia znacznie szybciej uzależni się od substancji alkoholowych niż osoba dorosła. Młodzież w polsce po raz pierwszy styka się z alkoholem w przedziale 13-17 lat. Najczęściej wybiera piwo – na drugim miejscu wódkę, a na trzecim wino. Panuje również przekonanie, że od piwa nie można popaść w uzależnienie. Towarzystwa konsumpcja piwa bardzo mocno zakorzeniła się w naszej kulturze. 

  Skutki spożywania alkoholu przez młodzież mogą być różne. Zwłaszcza w etapach, gdy organizm nadal się rozwija, substancje psychoaktywne mogą mieć negatywny wpływ na układ nerwowy. Negatywne skutki picia alkoholu wśród młodzieży to na przykład:

  • niska sprawność intelektualna,
  • zaburzona pamięć,
  • rozdrażnienie,
  • skłonność do agresji,
  • problemy w nauce,
  • problemy wychowawcze

  Oprócz tego alkohol sprawia podobne szkody dla organizmu, jak w przypadku dorosłego człowieka.

  Wczesna inicjacja alkoholowa zaburza kształtowanie osobowości dojrzałej. Warto wiedzieć, że etanol upośledza odczuwanie uczuć wyższych i sprzyja uleganiu popędom. Choroba alkoholowa może utrudnić zdobycie wykształcenia, a potem zawodu, co przekłada się na całkowitą degradację.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje