Odwodnienie organizmu po alkoholu – nie bagatelizuj go!

Spożywanie alkoholu ma poważne skutki. Jednym z negatywnych efektów spożywania alkoholu jest odwodnienie po alkoholu. Stan ten jest często bagatelizowany, ale może doprowadzić do poważnych szkód. Jakie są objawy odwodnienia po alkoholu i jak sobie z nim radzić?

Spis treści

  Skąd się bierze odwodnienie alkoholowe?

  Dlaczego alkohol odwadnia? Znane większości osób spożywających napoje procentowe odwodnienie po alkoholu ma swoje przyczyny. Organizm człowieka, broniąc się przed toksynami zawartymi w alkoholu, stara się za wszelką cenę wydalić je z organizmu, dlatego to właśnie alkohol wpływa na zwiększoną ilość wydzielania płynów z organizmu. 

  Wpływ alkoholu ma działanie moczopędne. Obecnie uważa się, że 1 gram czystego alkoholu przyczynia się do wyprodukowania 10 g moczu. Zwiększona ilość wydalanych płynów wpływa na zachwianie deficytu wodnego organizmu, a to prowadzi do odwodnienia. 

  W nawodnieniu nie pomagają również napoje spożywane w towarzystwie alkoholu – słodzone napoje gazowane i soki. Cukry w nich zawarte odkładają się w organizmie i mogą nawet zwiększać ciśnienie. 

  Odwodnienie po alkoholu powstające w trakcie imprezy potęguje się również dnia kolejnego. Biegunka po alkoholu i wymioty to objawy zatrucia alkoholem zwiększające odwodnienie organizmu. 

  Odwodnienie po alkoholu – niepokojące objawy

  Odwodnienie po suto zakrapianej imprezie ma poważne skutki. Zapotrzebowanie na wodę jest jedną z głównych potrzeb każdego organizmu, objawiające się w początkowej fazie głównie jako ból głowy. Niedostateczna ilość wody w organizmie może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych skutków, takich jak na przykład zaburzenie pracy nerek lub zawał serca. Alkohol zmniejsza poziom wazopresyny (hormonu antydiuretycznego), którego brak prowadzi do nadmiernej utraty wody z organizmu.

  Niewydolność nerek to dolegliwość często spotykająca alkoholików, dlatego o nawodnienie powinny dbać zwłaszcza osoby z chorobą alkoholową. 

  Objawy odwodnienia u alkoholika są łatwe do rozpoznania i znane większości osób, które nie zachowują abstynencji. Do najczęstszych sygnałów odwodnienia po alkoholu należą: 

  • ból głowy,
  • zmieniony kolor moczu (im ciemniejszy, tym wyższy stopień odwodnienia),
  • rozdrażnienie,
  • apatia,
  • przyspieszona praca serca,
  • pragnienie.

  Alkohol ma również wpływ na wygląd człowieka. Wywiera on silnie toksyczne działanie i podrażnia wszystkie tkanki. Cera wymagająca nawodnienia wygląda na szarą, pod oczami pojawiają się worki i fioletowe ubarwienie, skóra na ciele i błony śluzowe są suche, a twarz alkoholika jest opuchnięta.

  Ostre odwodnienie po alkoholu może wymagać nawet hospitalizacji, dlatego leczenie należy podjąć szybko.

  Nawodnienie organizmu po alkoholu lekiem na kaca

  Nawodnienie organizmu po alkoholu jest niezmiernie ważne. Sprawność organizmu i samopoczucie na kacu są niskie, dlatego najlepszym działaniem będzie to, które gwarantuje szybkie efekty. 

  Często zastanawiamy się, jak się nawadniać. Aby uzupełnić poziom nawodnienia, należy sięgnąć po odpowiednie środki. Dobrym rozwiązaniem będzie wysokozmineralizowana woda. Jeśli odwodnienie jest na niskim poziomie, powinno to pomóc na bóle głowy. W stanie odwodnienia nie należy sięgać po wcześniej wspomniane napoje słodzone, które jedynie pogłębią złe samopoczucie. 

  Czasami samo picie napojów nie wystarcza, ponieważ ilość wody, którą należy uzupełnić jest wysoka. Wtedy zbawienne mogą okazać się szybkie terapie na kaca lub elektrolity.

  Przeczytaj także: Jak uzupełnić elektrolity po spożytym alkoholu?

  Elektrolity można zażyć w formie profesjonalnych kroplówek, które wyrównując gospodarkę wodno-elektrolitową, już w 3 godziny mogą przywrócić wcześniejszą sprawność organizmu. Wlew witaminowy na kaca umożliwia powrót do komfortowego samopoczucia. 

  Kroplówki witaminowe na kaca

  Kroplówki witaminowe na kaca zawierają brakujące witaminy, minerały, glukozę i elektrolity. Mają przewagę nad domowymi sposobami, ponieważ działają szybko i w swoim składzie posiadają pełen pakiet niezbędnych składników. Wlew witaminowy, jak każdy zabieg, wymaga profesjonalnego wykonania, dlatego decydując się na niego, ważny jest również wybór odpowiedniego gabinetu lekarskiego. 

  Kroplówka After
  Party

  Więcej

  Na kroplówkę warto zdecydować się zwłaszcza, kiedy poprawa funkcjonowania jest wymagana ze względu na warunki, takie jak na przykład: nadchodzącą uroczystość, rozmowę o pracę czy spotkanie rodzinne. 

  O zaletach kroplówek witaminowych na kaca, szerzej opowiadamy w naszym artykule o tym jak działa kroplówka na kaca?

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje