“Od jutra nie piję”. Dlaczego alkoholik kłamie?

Alkoholizm to podstępna choroba. Umysł chorego kieruje się pokrętną logiką, a kłamstwa alkoholika stają się coraz bardziej nierzeczywiste. Kto ma uwierzyć w słynne “od jutra nie piję” i dlaczego alkoholik kłamie?

Spis treści

  Od jutra nie piję, czyli pełen wachlarz kłamstw alkoholika

  Kłamstwa alkoholika są środkiem imitującym kontrolę nad sytuacją. Alkoholik żyjący w złudnym przekonaniu o prawdziwości swoich kłamstw próbuje przekonać do nich rodzinę, zaprzyjaźnione osoby, obcych (sprzedawców w sklepie, barmanów) i przede wszystkim samych siebie. Alkoholik przez długi czas wierzy w historie, które opowiada.

  Dlaczego alkoholik kłamie? Patologiczne kłamstwa tworzą system o nazwie “mechanizm iluzji i zaprzeczenia”. Jest to sytuacja, gdy kłamstwo, zmyślenia i złudzenia zastępują i stopniowo wypierają logiczne myślenie. 

  Kłamstwa alkoholika mają wspierać go w poczuciu panowania nad sytuacją. Zbudowany system iluzji ma usprawiedliwić przymus sięgania po kieliszek. Jutro odbiorę dzieci ze szkoły, od jutra nie piję, jutro zacznę szukać pracy – to często powtarzane przez alkoholika teksty, które nie mają na celu nikogo zranić. Pijący alkoholik wierzy w te słowa. 

  Od jutra … – czyli system kłamstw alkoholika

  System kłamstw usprawiedliwia pijącego przed samym sobą i pozwala sięgać po alkohol bez wyrzutów sumienia. Pijący tworzy własną wizję rzeczywistości i samego siebie. Umysł alkoholika nie potrafi przyjąć do świadomości, że wypowiadane zmyślenia nie są prawdą. Kłamstwa alkoholika najbardziej ranią jego samego, ponieważ odwlekają decyzję o potrzebie leczenia choroby alkoholowej. Słynne “od jutra nie piję” nigdy nie nadchodzi.

  Psychika osób uzależnionych od alkoholu

  Alkohol bardzo silnie uzależnia psychikę, a uzależnienie to choroba mózgu. Reguluje umysł uzależnionego i zachodzące procesy myślowe. Toksyny zawarte w napojach procentowych zakłócają powiązania między myśleniem, odczuwaniem emocjami i zachowaniem alkoholika

  Uzależnienie psychiczne objawia się głównie spadkiem tolerancji emocjonalnej na działanie (do osiągnięcia euforii potrzeba coraz więcej alkoholu), obsesyjnymi, często natrętnymi myślami o konieczności picia i osłabieniem woli.

  Alkohol upośledza także tzw. “układ nagrody” w mózgu poprzez wydzielanie dopaminy na skutek spożywania substancji kojarzących się z przyjemnością, takich jak alkohol, papierosy, narkotyki. Po ich spożyciu mózg alkoholika reaguje przesadnie, przesyłając impulsy do obszaru regulującego nastrój. Stąd biorą się pozytywne skojarzenia wywołane spożywaniem alkoholu, które uzależniają w tak intensywny sposób.

  Jak przestać kłamać? Wyjście z alkoholizmu

  Wielu alkoholików szuka domowych sposobów, żeby przestać pić. Wszystkim alkoholikom znane jest hasło “od jutra nie piję”. Film czy książka o tym samym tytule pomagają zrozumieć tę trudną sytuację i są polecane na tematycznych forach. Nie zastąpią one jednak profesjonalnej pomocy. 

  Prawdą jest, że pomóc alkoholikowi może jedynie specjalistyczna wiedza. Długotrwałe życie w alkoholowym kłamstwie wymaga interwencji psychologa. Spotkania z terapeutą uzależnień uczą prawidłowych schematów myślenia. Osoba z odpowiednim wykształceniem rozumie, dlaczego alkoholik kłamie i potrafi mu pomóc. Praca z terapeutą pomaga opracować plan w formie konkretnych celów dotyczących rozwiązania problemów i radzenia sobie z emocjami.

  Szczególnie poleca się pełen pakiet leczenia choroby alkoholowej, który pomaga na psychiczne i fizyczne skutki uzależnienia. 

  Całościowy pakiet terapii alkoholowej to:

  1. Detoks alkoholowy
  2. Wszywka alkoholowa z esperalem
  3. Psychoterapia

  Alkohol to jedna z najsilniejszych substancji psychoaktywnych, dlatego do pokonania uzależnienia od niego należy podjąć wielotorowe działanie. Rozwój nauki na temat uzależnień na szczęście pozwala coraz większej ilości osób na rozpoczęcie życia bez uzależnienia. Z odpowiednią pomocą “od jutra nie pije” staje się możliwe.

  Zaufaj naszemu doświadczeniu. Wiemy, jak Ci pomóc. 

  Skontaktuj się już dziś.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje