Nawroty w chorobie alkoholowej – jak im zapobiec?

Alkoholizm jest przewlekłą chorobą, z którą uzależniony, pomimo ukończenia terapii musi zmagać się do końca życia. W wielu przypadkach okres abstynencji przeplata się z okresami picia, jednak niejednokrotnie pacjenci zachowują trzeźwość nawet przez kilkanaście lat. Choć sam proces nawrotu jest utożsamiany z sięgnięciem po alkohol, w rzeczywistości jest to ostatni etap, który jest poprzedzony silnym głodem alkoholowym. Jakie mogą być symptomy zwiastujące prawdopodobieństwo nawrotu i w jaki sposób można im zapobiec?

Spis treści

  Kiedy pojawia się ryzyko nawrotu?

  załamany mężczyzna trzymający się za głowę

  Proces leczenia choroby alkoholowej to nie tylko detoks i odtrucie alkoholowe, porzucenie alkoholu i spotkania AA. Główna oś zmian mieści się w umyśle pacjenta, który uczy się obserwacji własnego ciała i przyjmuje do świadomości istnienie wyzwalaczy, które mogą przerwać okres abstynencji. Idąc tym tropem, chcąc jak najlepiej przygotować się na ewentualny nawrót, należy dopuścić do siebie możliwość jego wystąpienia. Istotne znaczenie w tym aspekcie mają wyzwalacze, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. Jaką mogą mieć postać?

  Wyzwalacze wewnętrzne

  • złość,
  • smutek,
  • strach,
  • samotność,
  • zbyt duża pewność siebie,
  • stres,
  • ekscytacja.

  Wyzwalacze zewnętrzne

  • osoby, z którymi chory spożywał alkohol,
  • miejsca kojarzące się choremu ze spożywaniem alkoholu,
  • sytuacje/czas, w których chory pił.

  Działanie wyżej wymienionych wyzwalaczy jest uzależnione od konkretnej osoby i jej stanu psychicznego. Negatywne emocje oraz skojarzenie danej sytuacji, osoby lub miejsca z piciem może spowodować pojawienie się głodu alkoholowego, który będzie narastać z biegiem czasu. Jednym z głównych wyzwalaczy jest również sam alkohol, który niekoniecznie musi występować w postaci trunku, ale być obecny w jedzeniu czy kosmetykach.

  Objawy nawrotu choroby alkoholowej

  Po aktywowaniu wyzwalacza, chory może doświadczać wielu objawów, które stanowią sygnały ostrzegawcze, związane z różnymi aspektami funkcjonowania. Jakie są najpopularniejsze z nich?

  1. Sfera fizyczna – u pacjentów mogą pojawiać się takie symptomy jak drżenie ciała, potliwość, bezsenność, zmęczenie, częste bóle głowy, zachwiania apetytu, chęć sięgnięcia po kieliszek, a nawet sny o alkoholu.
  1. Sfera psychiczna – chory jest często rozdrażniony, towarzyszą mu huśtawki nastroju, przygnębienie, poczucie monotonii i tworzenie fantazji na temat własnego życia.
  1. Sfera myśli – pojawia się nadmierna pewność siebie, która będzie objawiać się unikaniem spotkań AA, szukaniem kontaktu z alkoholem (rozlewanie alkoholu na przyjęciach), zerwaniem kontaktu z innymi chorymi, niezadowoleniem z leczenia, a w końcu jego przerwaniem. Pacjent często zaprzecza, że ma problem z piciem, towarzyszą mu również natrętne myśli z tym związane.
  1. Sfera rodzinna i zawodowa – chory zaniedbuje codzienne domowe obowiązki, przepracowuje się, izoluje od bliskich, do których ma często pretensje. Ponadto szuka kontaktu z osobami, które nie wiedzą o jego chorobie.

  Fazy nawrotu choroby alkoholowej

  1. Zaprzeczanie
  2. Unikanie – zachowanie obronne
  3. Kryzys
  4. Utrata poczucia sprawczości
  5. Dezorientacja
  6. Depresja
  7. Utrata kontroli
  8. Uświadomienie braku kontroli

  Jak zapobiec nawrotom?

  Podczas terapii, pacjenci uczą się w jaki sposób radzić sobie z sytuacjami mogącymi doprowadzić do nawrotu choroby. W pierwszej kolejności jest to unikanie wyzwalaczy, zarówno związanych z konkretnymi osobami czy miejscami, ale również niedopuszczenie do skrajnych emocji, które mogą spowodować chęć sięgnięcia po kieliszek.

  mężczyzna blokujący swoją ręką dalszą reakcję upadających klocków domina

  Przeczytaj także nasz artykuł: Jakie są metody leczenia choroby alkoholowej

  Zaleca się także skoncentrowanie swojej uwagi na innym zajęciu, które będzie pochłaniało myśli (np. sport, hobby). Niezwykle istotne jest zatrzymywanie myśli o alkoholu, gdy tylko się pojawiają. W niepewnej sytuacji warto skontaktować się z innym trzeźwym alkoholikiem, prosząc o wsparcie. Łatwiej również utrzymywać stan abstynencji, w sytuacji gdy chory jest zadowolony ze swojego życia w różnych jego aspektach.

  Należy więc dbać zarówno o relację z bliskimi, jak i o sferę zawodową, zdrowie, seksualność oraz duchowość.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje