pokaż menu

Blog

Nadużywanie alkoholu przez kobiety

Współcześnie zauważa się rosnące skłonności kobiet do sięgania po alkohol. Naukowcy biją na alarm: problem nadużywania alkoholu przez kobiety ze średniej i wyższej klasy narasta. Czym jest to spowodowane? Dlaczego dobrze sytuowane kobiety stają się alkoholiczkami? Jaki wpływ na organizm kobiety ma alkohol?

Więcej kobiet niż dotychczas nadużywa alkoholu

Według przeprowadzonych badań alkohol pije teraz więcej kobiet niż kiedykolwiek. W ciągu dziewięciu lat pomiędzy rokiem 1998 a 2007 liczba kobiet aresztowanych za prowadzenie pod wpływem alkoholu wzrosła o 30%, podczas gdy ten sam wskaźnik wśród mężczyzn spadł o ponad 7 punktów procentowych. W ostatnich latach liczba młodych kobiet, które zostały zabrane do izby wytrzeźwień, wzrosła nawet o połowę.

Jakie kobiety najczęściej chorują na alkoholizm?

Co budzi zdziwienie wielu osób, w badaniach niejednokrotnie stwierdzono, że im bardziej wykształcona i dobrze sytuowana jest kobieta, tym większe prawdopodobieństwo, że problem alkoholowy dotknie właśnie ją. Białe kobiety są bardziej skłonne do picia niż kobiety o innym kolorze skóry, ale w ciągu ostatnich kilku dekad odsetek kobiet, które klasyfikują się jako pijące w normie, wzrósł wśród wszystkich respondentek.

Wpływ alkoholu na organizm kobiety

Kobiety są bardziej narażone na toksyczne działanie alkoholu niż mężczyźni. Ich ciała mają więcej tłuszczu, który przechowuje alkoholu, a mniej wody, która mogłaby alkohol rozcieńczyć i osłabić jego działanie. Z tego powodu kobieta, która wypije tyle samo alkoholu, co mężczyzna jej wzrostu i wagi, szybciej i dotkliwiej doświadczy skutków spożycia.

Skąd wzrost spożycia alkoholu wśród kobiet?

Niektórzy socjologowie łączą wzrost spożycia alkoholu wśród płci pięknej ze zmieniającą się rolą kobiet w społeczeństwie. Kobiety opanowują dotychczas niedostępne dla nich i zdominowane przez mężczyzn branże. Coraz częściej pojawiają się w polityce, pełnią funkcje publiczne, są dyrektorkami i kierowniczkami. Problem polega na połączeniu zajmowanych przez nie odpowiedzialnych stanowisk z pełnieniem roli matki. Współcześnie wymaga się od kobiety, aby  każdą z ról społecznych (często sprzecznych ze sobą) realizowała doskonale. Oczywiście jest to awykonalne, ale zewnętrzna presja dążenia do perfekcji w każdej dziedzinie wywołuje u kobiet frustrację, rozczarowanie i lęk. Wiele kobiet sięga po alkohol, aby stłumić emocje, które odczuwają.

Co zrobić po zdiagnozowaniu problemu alkoholowego?

Rozpoznaj i zaakceptuj te uczucia, które się w Tobie pojawiają. Odczuwane przez Ciebie emocje są faktami, nie zaprzeczaj im i znajdź sposób na to, aby je uzewnętrznić. W ten sposób możesz zapobiec temu, że pewnego dnia będziesz chciała sięgnąć po alkohol. Przyjemność czerpana ze spożywania alkoholu jest ulotna, a jedną z konsekwencji powielania takich zachowań jest choroba alkoholowa.

Masz problem z alkoholem? Wybierz terapię alkoholową z NGM: https://nasz-gabinet.pl/terapia/

31 votes, average: 4,39 out of 531 votes, average: 4,39 out of 531 votes, average: 4,39 out of 531 votes, average: 4,39 out of 531 votes, average: 4,39 out of 5 (31 votes, average: 4,39 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225