+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Nadużywanie alkoholu przez kobiety

Współcześnie zauważa się rosnące skłonności kobiet do sięgania po alkohol. Naukowcy biją na alarm: problem nadużywania alkoholu przez kobiety ze średniej i wyższej klasy narasta. Czym jest to spowodowane? Dlaczego dobrze sytuowane kobiety stają się alkoholiczkami? Jaki wpływ na organizm kobiety ma alkohol?

Spis treści

  Więcej kobiet niż dotychczas nadużywa alkoholu

  Według przeprowadzonych badań alkohol pije teraz więcej kobiet niż kiedykolwiek. W ciągu dziewięciu lat pomiędzy rokiem 1998 a 2007 liczba kobiet aresztowanych za prowadzenie pod wpływem alkoholu wzrosła o 30%, podczas gdy ten sam wskaźnik wśród mężczyzn spadł o ponad 7 punktów procentowych. W ostatnich latach liczba młodych kobiet, które zostały zabrane do izby wytrzeźwień, wzrosła nawet o połowę.

  Jakie kobiety najczęściej chorują na alkoholizm?

  Co budzi zdziwienie wielu osób, w badaniach niejednokrotnie stwierdzono, że im bardziej wykształcona i dobrze sytuowana jest kobieta, tym większe prawdopodobieństwo, że problem alkoholowy dotknie właśnie ją. Białe kobiety są bardziej skłonne do picia niż kobiety o innym kolorze skóry, ale w ciągu ostatnich kilku dekad odsetek kobiet, które klasyfikują się jako pijące w normie, wzrósł wśród wszystkich respondentek.

  Wpływ alkoholu na organizm kobiety

  Kobiety są bardziej narażone na toksyczne działanie alkoholu niż mężczyźni. Ich ciała mają więcej tłuszczu, który przechowuje alkoholu, a mniej wody, która mogłaby alkohol rozcieńczyć i osłabić jego działanie. Z tego powodu kobieta, która wypije tyle samo alkoholu, co mężczyzna jej wzrostu i wagi, szybciej i dotkliwiej doświadczy skutków spożycia.

  Skąd wzrost spożycia alkoholu wśród kobiet?

  Niektórzy socjologowie łączą wzrost spożycia alkoholu wśród płci pięknej ze zmieniającą się rolą kobiet w społeczeństwie. Kobiety opanowują dotychczas niedostępne dla nich i zdominowane przez mężczyzn branże. Coraz częściej pojawiają się w polityce, pełnią funkcje publiczne, są dyrektorkami i kierowniczkami. Problem polega na połączeniu zajmowanych przez nie odpowiedzialnych stanowisk z pełnieniem roli matki. Współcześnie wymaga się od kobiety, aby  każdą z ról społecznych (często sprzecznych ze sobą) realizowała doskonale. Oczywiście jest to awykonalne, ale zewnętrzna presja dążenia do perfekcji w każdej dziedzinie wywołuje u kobiet frustrację, rozczarowanie i lęk. Wiele kobiet sięga po alkohol, aby stłumić emocje, które odczuwają.

  Co zrobić po zdiagnozowaniu problemu alkoholowego?

  Rozpoznaj i zaakceptuj te uczucia, które się w Tobie pojawiają. Odczuwane przez Ciebie emocje są faktami, nie zaprzeczaj im i znajdź sposób na to, aby je uzewnętrznić. W ten sposób możesz zapobiec temu, że pewnego dnia będziesz chciała sięgnąć po alkohol. Przyjemność czerpana ze spożywania alkoholu jest ulotna, a jedną z konsekwencji powielania takich zachowań jest choroba alkoholowa.

  Masz problem z alkoholem? Wybierz terapię alkoholową z Nasz Gabinet: https://nasz-gabinet.pl/terapia/

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje