Metody leczenia alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu jest równoznaczne z zaakceptowaniem faktu, iż istnieje problem i to poważny. Konieczna jest świadomość i zrozumienie, że jest to proces długotrwały i żmudny. Wymagający poddania się rygorowi leczenia, jak i zrozumienia, iż niezbędnym staje się konsekwencja w działaniu. Leczenia uzależnienia od alkoholu wymaga również zaangażowania się najbliższych i to w znacznym stopniu. Ponadto liczy się świadomość, edukacja i wiedza. Wiedza odnośnie tego, że leczenia nie polega na podaniu konkretnego leku niczym antybiotyku przy chorobie. Liczą się kompleksowe, złożone działania. Terapia psychologiczna i oddziaływanie psychiatryczne, a w razie konieczności również pomoc internistyczna.

Spis treści

  Psychoterapia jako podstawowa forma leczenia alkoholizmu

  Podstawowa forma leczenia alkoholizmu to psychoterapia. Jej działanie jest wielokierunkowe, a ma na celu utrwalić nowe, prawidłowe wzorce zachowań. Proces terapeutyczny polega na różnorodnych działaniach, by zachodzące zmiany były głębokimi. Ów mają dotyczyć zachowań, przemyśleń, przyzwyczajeń, przekonań, relacji z innymi, jak i sposobów odczuwania, przeżywania. Programy zdrowienia obejmują najbliższe miesiące leczenia, a nawet lata. Pierwsza pomoc w leczeniu alkoholizmu w Warszawie to intensywne zajęcia prowadzone ambulatoryjnie bądź też stacjonarnie. Drugim etapem jest opieka poszpitalna, czyli terapia uzupełniająca bądź też podtrzymująca. Takowa prowadzona jest w warunkach ambulatoryjnych.

  Każdy pacjent otrzymuje indywidualny plan leczenia. Jest on uzgodniony wspólnie z pacjentem, na bieżąco monitorowany i modyfikowany, jeśli wymaga tego sytuacja. Indywidualny plan leczenia, psychoterapii, prowadzonych zajęć i uczestnictwa w nich, ustala terapeuta, opiekun, przewodnik.

  Ważne uzupełnienie prowadzonych terapii, to także Program Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików. Dlatego też znamienita większość ośrodków terapeutycznych rekomenduje swoim pacjentom uczestnictwo w spotkaniach Wspólnoty AA. Bliscy zaś winni uczestniczyć w spotkaniach grup Al-Anon i Alateen. Szeroka gama materiałów, które wykorzystywane są podczas terapii z pacjentem, bazuje na założenia Wspólnoty AA. Stąd spotkania są niezwykle ważne, cenne i stanowią jeden z elementów kompleksowego leczenia.

  Nie wiesz ile kosztuje zabieg wszycia alkoholowego lub kompleksowej detoksykacji organizmu z alkoholu? Sprawdź aktualne ceny leczenia alkoholizmu naszych oddziałach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Detoksykacja jako etap leczenia alkoholizmu

  Pośród metod leczenia uzależniania od alkoholu, znajduje się również etap detoksykacji. Ten jest przeprowadzany u pacjentów wykazujących zespół abstynencyjny. Pojawia się jednak często problem, którzy z nich wymagają hospitalizacji na oddziałach psychiatrycznych, neurologicznych i detoksykacyjnych. Spośród wszystkich uzależnionych tylko niewielka część wymaga specjalistycznej pomocy w placówkach medycznych, w systemie stacjonarnym. Większość leczona jest samodzielnie.

  Przez długi czas w Polsce alkoholizm był leczony farmakologicznie. Polegało to na zastosowaniu tak zwanych wszywek alkoholowych, czyli implantów bądź też podawaniu w formie doustnej disulfiramu, który powodował „uczulenie” organizmu na alkohol. Pacjenci jednak po pewnym czasie najczęściej wracali do nałogu i to ze znacznie groźniejszym przebiegiem. Dziś leczenie farmakologiczne ma jedynie na celu wspomagać terapię właściwą.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje