Blog

Metody leczenia alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu jest równoznaczne z zaakceptowaniem faktu, iż istnieje problem i to poważny. Konieczna jest świadomość i zrozumienie, że jest to proces długotrwały i żmudny. Wymagający poddania się rygorowi leczenia, jak i zrozumienia, iż niezbędnym staje się konsekwencja w działaniu. Leczenia uzależnienia od alkoholu wymaga również zaangażowania się najbliższych i to w znacznym stopniu. Ponadto liczy się świadomość, edukacja i wiedza. Wiedza odnośnie tego, że leczenia nie polega na podaniu konkretnego leku niczym antybiotyku przy chorobie. Liczą się kompleksowe, złożone działania. Terapia psychologiczna i oddziaływanie psychiatryczne, a w razie konieczności również pomoc internistyczna.

Psychoterapia jako podstawowa forma leczenia alkoholizmu

Podstawowa forma leczenia alkoholizmu to psychoterapia. Jej działanie jest wielokierunkowe, a ma na celu utrwalić nowe, prawidłowe wzorce zachowań. Proces terapeutyczny polega na różnorodnych działaniach, by zachodzące zmiany były głębokimi. Ów mają dotyczyć zachowań, przemyśleń, przyzwyczajeń, przekonań, relacji z innymi, jak i sposobów odczuwania, przeżywania. Programy zdrowienia obejmują najbliższe miesiące leczenia, a nawet lata. Pierwsza pomoc w leczeniu alkoholizmu to intensywne zajęcia prowadzone ambulatoryjnie bądź też stacjonarnie. Drugim etapem jest opieka poszpitalna, czyli terapia uzupełniająca bądź też podtrzymująca. Takowa prowadzona jest w warunkach ambulatoryjnych.

Każdy pacjent otrzymuje indywidualny plan leczenia. Jest on uzgodniony wspólnie z pacjentem, na bieżąco monitorowany i modyfikowany, jeśli wymaga tego sytuacja. Indywidualny plan leczenia, psychoterapii, prowadzonych zajęć i uczestnictwa w nich, ustala terapeuta, opiekun, przewodnik.

Ważne uzupełnienie prowadzonych terapii, to także Program Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików. Dlatego też znamienita większość ośrodków terapeutycznych rekomenduje swoim pacjentom uczestnictwo w spotkaniach Wspólnoty AA. Bliscy zaś winni uczestniczyć w spotkaniach grup Al-Anon i Alateen. Szeroka gama materiałów, które wykorzystywane są podczas terapii z pacjentem, bazuje na założenia Wspólnoty AA. Stąd spotkania są niezwykle ważne, cenne i stanowią jeden z elementów kompleksowego leczenia.

Detoksykacja jako etap leczenia alkoholizmu

Pośród metod leczenia uzależniania od alkoholu, znajduje się również etap detoksykacji. Ten jest przeprowadzany u pacjentów wykazujących zespół abstynencyjny. Pojawia się jednak często problem, którzy z nich wymagają hospitalizacji na oddziałach psychiatrycznych, neurologicznych i detoksykacyjnych. Spośród wszystkich uzależnionych tylko niewielka część wymaga specjalistycznej pomocy w placówkach medycznych, w systemie stacjonarnym. Większość leczona jest samodzielnie.

Przez długi czas w Polsce alkoholizm był leczony farmakologicznie. Polegało to na zastosowaniu tak zwanych wszywek alkoholowych, czyli implantów bądź też podawaniu w formie doustnej disulfiramu, który powodował „uczulenie” organizmu na alkohol. Pacjenci jednak po pewnym czasie najczęściej wracali do nałogu i to ze znacznie groźniejszym przebiegiem. Dziś leczenie farmakologiczne ma jedynie na celu wspomagać terapię właściwą.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225