Medyczne wsparcie w rozwiązaniu problemu alkoholizmu

Niekontrolowane spożywanie alkoholu może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Na ogół rozpoczyna się dosyć niepostrzeżenie. Picie lampki wina do kolacji lub piwo przed telewizorem po ciężkim dniu pracy. Wykształca się złudne poczucie, że alkohol odpręża i łagodzi stres. Następnie coraz częściej dochodzi do sytuacji gdzie dana osoba pije alkohol, staje się to codziennym rytuałem. Stąd bardzo blisko do przekroczenia granicy, za, którą kryje się poważna choroba, jaką jest alkoholizm.

Spis treści

  Gdy wpadnie się w sidła nałogu nie jest łatwo wyplątać się z nich. Istnieją na szczęście na to sprawdzone sposoby.

  Pomoc farmakologiczna w leczeniu alkoholizmu

   Z pomocą w walce z alkoholizmem przychodzi medycyna. Jednym z jej elementów są środki farmakologiczne. Takim środkiem jest esperal. Substancja aktywna leku esperalu ma bardzo ważne działanie. Blokuje enzym biorący udział, w metabolizmie alkoholu. Proces ten odbywa się w wątrobie. W przypadku normalnego cyklu etanol zawarty w alkoholu przekształca się w aldehyd octowy. Ten z kolei zostaje zamieniony w nieszkodliwy dla organizmu kwas octowy. Esperal zapobiega przekształcaniu się szkodliwego aldehydu na nieszkodliwy kwas octowy. Wywołuje to nieprzyjemne skutki po wypiciu alkoholu.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 11 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Kolejne środki farmakologiczne wchodzą w skład detoksu. Stosuje się go wyłącznie po konsultacji z lekarzem i ogólnym przebadaniu organizmu pacjenta. Detoksykacja spełnia bardzo ważne zadanie, ma na celu odtrucie organizmu alkoholika. Usuwa toksyny nagromadzone w wyniku nadużywania alkoholu. Jej zadaniem jest przywrócenie pacjentowi sił witalnych i równowagi wodnoelektrolitowej. Odtruwanie alkoholowe uzupełnia wypłukana z organizmu mikroelementy.

  Zobacz: Dobroczynny wpływ detoksykacji alkoholowej na uzależnionego

  Oprócz tego łagodzi objawy zespołu abstynencyjnego. Pojawia się on po nagłym odstawieniu alkoholu, jest on stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych. Może przybierać różne poziomy natężenia, od niewielkiego niepokoju z nudnościami, zawrotami i bólami głowy, poprzez zagrażające życiu napady drgawkowe, aż po bardzo niebezpieczne majaczenia alkoholowe.

  Nie tylko farmakologia

   Medyczne wsparcie walki z alkoholizmem nie ogranicza się jedynie do podania odpowiednich środków farmakologicznych. Najważniejszym elementem leczenia jest psychoterapia. Bez niej kuracja zda się na nic. Psychoterapia prowadzona jest w systemie stacjonarnym pod okiem psychoterapeutów. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach i są wspomagane indywidualnymi spotkaniami lekarza z pacjentem. Dobranie metod odbywa się pod kontem konkretnego przypadku, każda osoba ma inne motywacje.

  Najważniejszym zadaniem psychoterapii jest utrzymanie pacjenta w trzeźwości i zmiana jego sposobu myślenia o alkoholu. Jest to niezwykle ważne, tylko taki sposób prowadzenia terapii daje szansę na całkowite wyleczenie. Pozwala przywrócić równowagę psychiczną osoby uzależnionej. Nauczy się ona inaczej reagować na stres lub bawić się bez alkoholu. Pacjent nauczy się żyć beż używek.

  Wieloetapowe leczenie alkoholizmu

  Medycyna bardzo mocno wspiera walkę z alkoholizmem, właściwie tylko ona gwarantuje wyjście na prostą. Na leczenie składają się środki farmakologiczne i psychoterapia. Tylko połączenie tych dwóch metod daje wymierne skutki. Muszą być jednak połączone z chęcią zerwania z nałogiem osoby uzależnionej.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje