Manipulacje alkoholika – jak alkoholik manipuluje żoną?

Bliskie osoby alkoholika dosyć często muszą mierzyć się z kłamstwem i próbą manipulacji z jego strony. Osoba uzależniona wszelkim kosztem próbuje osiągnąć swój cel i zdobyć kolejną dawkę alkoholu. Rodzina, a szczególnie żona alkoholika czuje się przez to oszukana oraz wykorzystana. W związku pojawia się agresja po alkoholu, złość, szantaż emocjonalny. Warto zatem wiedzieć, jak alkoholik manipuluje i gdzie szukać pomocy.

Spis treści

  Jak rozpoznać manipulację alkoholika?

  Najłatwiejszym sposobem na rozpoznawanie manipulacji alkoholika jest znajomość mechanizmu iluzji i zaprzeczeń. Systematycznie wykorzystując model takiego zachowania, osoba uzależniona manipuluje ludźmi z najbliższego otoczenia, nie uświadamiając do końca innym problemu alkoholowego. Alkoholik dosyć często sam wierzy w swoje kłamstwa, dlatego oszukiwanie innych przechodzi mu z łatwością. Myśli, że uzależnienie go nie dotyczy i w każdej chwili może przestać. Usprawiedliwia się, kłamie i manipuluje rzeczywistością oraz faktami. System ten działa okresowo i wpływa na zachowanie nie tylko osoby pijącej, ale również każdego, kto ma z nim bliski kontakt.

  Mechanizm iluzji i zaprzeczeń:

  1. Proste zaprzeczanie – alkoholik zaprzecza nawet oczywistym faktom. Często robi to nieświadomie mówiąc przykładowo: “nic nie piłem” mimo że jest pod wpływem alkoholu.
  2. Racjonalizowanie – po spożyciu alkoholu zaczynają się poszukiwania racjonalnych powodów sięgnięcia po kieliszek. Próbuje usprawiedliwiać się, mówiąc: “muszę się zrelaksować” albo “dzisiaj mogę się napić, bo dostałem awans w pracy”.
  3. Minimalizowanie  – osoba cierpiąca na alkoholizm przyznaje się do spożywania płynu etylowego, ale nie mówi prawdy o jego ilość. Mówiąc o alkoholu, używa także zdrobnień, np. wódeczka, winko, piwko.
  4. Obwinianie innych – manipulujący alkoholik próbuje przełożyć odpowiedzialność za własny nałóg na inną osobę.
  5. Odwracanie uwagi – następuje zmiana tematu za każdym razem, gdy zaczyna się rozmowa o chorobie alkoholowej i manipulacji alkoholika.
  6. Marzeniowe planowanie – alkoholik żyje we własnym świecie myśli i marzeń. Jest przekonany, że jeszcze zdąży wszystko zmienić. Te myśli na tyle go uszczęśliwiają, że potrafi ponownie sięgnąć po kieliszek z tego właśnie powodu.
  7. Koloryzowanie wspomnień – osoba nadużywająca napoje procentowe pamięta jedynie pozytywne chwile związane z piciem. Dosyć często takie miłe wspomnienia z przeszłości mijają się z faktem.

  Co czuje żona alkoholika manipulującego nią?

  Życie z osobą uzależnioną powoduje wiele negatywnych skutków tej choroby. Przykre stany emocjonalne obejmują każdego członka rodziny, a ich naprawa wymaga długotrwałego leczenia. Można to nazwać współuzależnieniem. Osoba współuzależniona żyje życiem swojego partnera i cierpi z tego powodu. Przejmuje wszystkie emocje oraz odczucia swojego męża, porzuca własne marzenia. Dostosowuje się do jego trybu życia oraz rytmu picia.

  Bardzo ciężko jednoznacznie określić uczucia żon alkoholików. Czują one złość, gniew, lęk, poczucie winy oraz bezradność. Dosyć często ukrywają przed innymi alkoholizm w rodzinie i dają sobą manipulować. Kupują dla męża alkohol, spłacają długi, wykonują część jego obowiązków, dbają o higienę oraz wygląd partnera. Mogą to robić dla dobra dzieci lub w nadziei na lepszą przyszłość.

  Zazwyczaj żona alkoholika przejmuje całą odpowiedzialność za utrzymanie domu i wychowanie dzieci. W ten sposób nierzadko doprowadza do własnego wyczerpania psychicznego. W przypadku choroby alkoholowej pomocy potrzebuje nie tylko alkoholik, ale również jego najbliższa osoba.

  Przeczytaj także: Rozwód z alkoholikiem? – alkoholizm jako powód pozwu

  Manipulacje alkoholika – jak sobie z tym radzić?

  Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że kłamstwa ze strony uzależnionego partnera nie są celowe. Alkoholizm to choroba, która przejmuje kontrolę nad umysłem i stanem emocjonalnym oraz uczuciami chorego alkoholika. Najbardziej skuteczną metodą w walce z manipulacjami alkoholika jest szczerość. Warto skupić się na otwartych rozmowach o emocjach, uczuciach, myślach oraz faktach.

  Życie z alkoholikiem przynosi wiele negatywnych emocji. Na szczęście istnieją sposoby leczenia uzależnień. By pomóc osobie uzależnionej, człowiek powinien chcieć pozbyć się nałogu. Gdy już zda sobie sprawę z własnego problemu oraz postanowi się leczyć, można rozpocząć terapię. Samozaparcie alkoholika, a również jego żony sprawią, że trzeźwość oraz spokój w rodzinie ponownie stają się codziennością.

  Gdzie szukać pomocy dla manipulującego męża alkoholika?

  Psychologiczne wsparcie oraz kompleksowe leczenie – to najlepsze rozwiązanie dla manipulującego alkoholika. Po pomoc można się zgłosić do publicznego albo prywatnego ośrodka terapii uzależnień. Najlepszym rozwiązaniem dla osoby uzależnionej oraz współuzależnionej będzie terapia rodzinna. Pomoże ona nie tylko odnaleźć przyczyny alkoholizmu oraz zaburzenia manipulującego alkoholika, ale również pomoże rozwiązać problemy rodzinne spowodowane nadużywaniem trunków. Rozmowy z terapeutą ds. uzależnień mogą odbywać się, dopóki alkoholik nie odnajdzie wystarczająco sił na to, by samodzielnie walczyć z nałogiem.

  Zobacz: Jak powinna postępować żona alkoholika?

  W tym czasie żona alkoholika powinna wspierać swojego męża po podjęciu decyzji w sprawie leczenia alkoholizmu. Musi zrozumieć, że to będzie bardzo długi i ciężki proces, natomiast wynik będzie wart wysiłku. Z manipulacjami alkoholika, jak innymi konsekwencjami picia można sobie poradzić, ale wymaga to czasu oraz wytrwałości.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje