Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Leczenie uzależnień – czemu alkoholik pije?

Z każdym mijającym rokiem okazuje się, że Polacy piją więcej, częściej i w coraz młodszym wieku. W statystykach bywają uwzględniani 15-latkowie, co nie oznacza, że młodsi nie korzystają z trunków alkoholowych. Badania wykazują, że 600-800 tysięcy ludzi może być uzależnionych od alkoholu, lecz to tylko osoby, które przyznają się do problemu. Alkoholików może być dużo więcej. Jakie są powody alkoholizmu i czemu ludzie zaczynają nadużywać alkoholu?

Spis treści

  Alkoholizm – jak rozpoznać?

  Stereotyp alkoholika jest powszechnie znany. Przede wszystkim dla większości osób uzależnienie ma związek z biedą, patologią oraz złymi warunkami życia. W rzeczywistości choroba alkoholowa dotyczy także osób, których życie osobiste oraz finansowe wydaje się stabilne oraz w żaden sposób niezakłócone. Niektóre osoby piją w ukryciu przed bliskimi, przez co uzależnienie trudno zauważyć. Czas trwania tego stanu jest nieznany. Zwykle chorobę alkoholową można rozpoznać w sytuacji, gdy picie nie jest sporadyczne. Alkohol musi być koniecznie przyjmowany, aby funkcjonowanie było możliwe. Z każdym dniem głód rośnie i potrzeba więcej trunków, żeby się odprężyć lub zapomnieć o problemach. Najbardziej alarmujący powinien być moment, gdy człowiek przestaje zdawać sobie sprawę z ilości wypijanego alkoholu, a samokontrola zanika. Zazwyczaj właśnie ten stan pomaga w rozpoznaniu choroby alkoholowej, lecz nie oznacza to, że osoba uzależniona również to dostrzega.

  facet w kapturze pijący alkohol z butelki

  Objawy uzależnienia od alkoholu

  Symptomy choroby alkoholowej bywają różnorodne. Wszystko zależy tak naprawdę od człowieka i stopnia zaawansowania uzależnienia. Mogą być one widoczne, lecz nie muszą. Niektórzy przez bardzo długi czas potrafią ukrywać objawy. Wraz z rozwojem choroby alkoholowej jest to coraz trudniejsze ze względu na coraz większe kwoty wydawane na alkohol, jak i ogólny stan zdrowia, który ulega stałemu pogorszeniu. Pewne objawy mogą nie być odczuwalne początkowo, lecz z czasem. Chociażby dolegliwości serca, czy wątroby są uciążliwe, a ból utrudnia funkcjonowanie. Wszelkie symptomy, które świadczą o chorobie alkoholowej, są również zależne od fazy alkoholizmu.

  Fazy alkoholizmu:

  • prealkoholowa – polega na tak zwanym piciu okazjonalnym, które pomaga przetrwać problemy życia codziennego, ale jednocześnie potrzebna jest coraz większa ilość alkoholu, aby spełniał on swoją funkcję.
  • ostrzegawcza – charakteryzuje się lukami w pamięci, czyli potocznie urwanym filmem.
  • krytyczna – picie staje się rzeczą nadrzeczną, a ilości nie są kontrolowane.
  • przewlekła – jej zwiastunem są ciągi alkoholowe.

  Każda osoba może stać się alkoholikiem. Wiele czynników jest powodem rozwoju choroby alkoholowej i czasem nie da się ich przewidzieć lub powstrzymać. Alkohol łatwo kupić i dodatkowo nie jest on również drogi, dlatego pokusy mogą być trudne do skontrolowania. Szczególnie gdy ktoś ma skłonność do uzależnień.

  Jak leczyć alkoholizm farmakologicznie?

  Głównie w przypadku alkoholików skuteczne są metody farmakologiczne. Dzięki nim prościej żyć w abstynencji, a także oczyścić organizm ze skutków spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach. Zazwyczaj pierwszym etapem leczenia alkoholizmu jest odtrucie alkoholowe, które usuwa większość dolegliwości spowodowanych przez gromadzenie się metabolitów alkoholowych w organizmie. Kiedy ciało jest oczyszczone i zregenerowane, a psychika odbudowana, można wszyć esperal. Lek ten skłania ludzi do trzeźwości ze względu na jego działanie w połączeniu z każdą ilością alkoholu. Mimo dużej skuteczności farmakologii dobrym uzupełnieniem leczenia alkoholizmu jest terapia, która uczy, jak wytrwać w życiu bez alkoholu.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje