pokaż menu

Blog

Leczenie uzależnień – czemu alkoholik pije?

Z każdym mijającym rokiem okazuje się, że Polacy piją więcej, częściej i w coraz młodszym wieku. W statystykach bywają uwzględniani 15-latkowie, co nie oznacza, że młodsi nie korzystają z trunków alkoholowych. Badania wykazują, że 600-800 tysięcy ludzi może być uzależnionych od alkoholu, lecz to tylko osoby, które przyznają się do problemu. Alkoholików może być dużo więcej. Jakie są powody alkoholizmu i czemu ludzie zaczynają nadużywać alkoholu?

Alkoholizm - jak rozpoznać?

Stereotyp alkoholika jest powszechnie znany. Przede wszystkim dla większości osób uzależnienie ma związek z biedą, patologią oraz złymi warunkami życia. W rzeczywistości choroba alkoholowa dotyczy także osób, których życie osobiste oraz finansowe wydaje się stabilne oraz w żaden sposób niezakłócone. Niektóre osoby piją w ukryciu przed bliskimi, przez co uzależnienie trudno zauważyć. Czas trwania tego stanu jest nieznany. Zwykle chorobę alkoholową można rozpoznać w sytuacji, gdy picie nie jest sporadyczne. Alkohol musi być koniecznie przyjmowany, aby funkcjonowanie było możliwe. Z każdym dniem głód rośnie i potrzeba więcej trunków, żeby się odprężyć lub zapomnieć o problemach. Najbardziej alarmujący powinien być moment, gdy człowiek przestaje zdawać sobie sprawę z ilości wypijanego alkoholu, a samokontrola zanika. Zazwyczaj właśnie ten stan pomaga w rozpoznaniu choroby alkoholowej, lecz nie oznacza to, że osoba uzależniona również to dostrzega. 

Objawy uzależnienia od alkoholu

Symptomy choroby alkoholowej bywają różnorodne. Wszystko zależy tak naprawdę od człowieka i stopnia zaawansowania uzależnienia. Mogą być one widoczne, lecz nie muszą. Niektórzy przez bardzo długi czas potrafią ukrywać objawy. Wraz z rozwojem choroby alkoholowej jest to coraz trudniejsze ze względu na coraz większe kwoty wydawane na alkohol, jak i ogólny stan zdrowia, który ulega stałemu pogorszeniu. Pewne objawy mogą nie być odczuwalne początkowo, lecz z czasem. Chociażby dolegliwości serca, czy wątroby są uciążliwe, a ból utrudnia funkcjonowanie. Wszelkie symptomy, które świadczą o chorobie alkoholowej, są również zależne od fazy alkoholizmu.

Fazy alkoholizmu:

 • prealkoholowa - polega na tak zwanym piciu okazjonalnym, które pomaga przetrwać problemy życia codziennego, ale jednocześnie potrzebna jest coraz większa ilość alkoholu, aby spełniał on swoją funkcję. 
 • ostrzegawcza - charakteryzuje się lukami w pamięci, czyli potocznie urwanym filmem.
 • krytyczna - picie staje się rzeczą nadrzeczną, a ilości nie są kontrolowane. 
 • przewlekła - jej zwiastunem są ciągi alkoholowe.

Każda osoba może stać się alkoholikiem. Wiele czynników jest powodem rozwoju choroby alkoholowej i czasem nie da się ich przewidzieć lub powstrzymać. Alkohol łatwo kupić i dodatkowo nie jest on również drogi, dlatego pokusy mogą być trudne do skontrolowania. Szczególnie gdy ktoś ma skłonność do uzależnień. 

Jak leczyć alkoholizm farmakologicznie?

Głównie w przypadku alkoholików skuteczne są metody farmakologiczne. Dzięki nim prościej żyć w abstynencji, a także oczyścić organizm ze skutków spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach. Zazwyczaj pierwszym etapem leczenia alkoholizmu jest odtrucie alkoholowe, które usuwa większość dolegliwości spowodowanych przez gromadzenie się metabolitów alkoholowych w organizmie. Kiedy ciało jest oczyszczone i zregenerowane, a psychika odbudowana, można wszyć esperal. Lek ten skłania ludzi do trzeźwości ze względu na jego działanie w połączeniu z każdą ilością alkoholu. Mimo dużej skuteczności farmakologii dobrym uzupełnieniem leczenia alkoholizmu jest terapia, która uczy, jak wytrwać w życiu bez alkoholu.

54 votes, average: 4,82 out of 554 votes, average: 4,82 out of 554 votes, average: 4,82 out of 554 votes, average: 4,82 out of 554 votes, average: 4,82 out of 5 (54 votes, average: 4,82 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225