pokaż menu

Blog

Leczenie alkoholizmu pod okiem specjalistów gwarancją wyjścia z nałogu

Chyba nie ma osoby, która nie zna osoby uzależnionej od alkoholu. Są to zazwyczaj  bliżsi lub dalsi znajomi, ale często także osoby z najbliższej rodziny. Alkoholizm jest chorobą wyrządzającą niewyobrażalne szkody w życiu osoby uzależnionej. Zostawia spustoszenie nie tylko w szeroko pojętym zdrowiu psychicznym, ale również odbija się na psychice. Choroba alkoholowa pojawia się znienacka jako sposób na pokonanie życiowych problemów bez względu na to czy dotyczą one sfery prywatnej czy zawodowej. Każdy kolejny kieliszek powoduje dłuższe wychodzenie z nałogu, a niekiedy bezwzględnie skraca życie uzależnionego. Aby leczenie alkoholizmu przyniosło oczekiwane efekty a osoba uzależniona raz na zawsze zapomniała o alkoholu konieczna jest fachowa pomoc specjalistów.

Leczenie alkoholizmu nie ogranicza się jedynie do zakończenia spożywania alkoholu. Jest procesem długotrwałym wymagającym nie tylko bardzo silnej  woli pacjenta, ale również wielu poświęceń i wyrzeczeń. Leczenie alkoholizmu to także bliska współpraca chorych z lekarzami, terapeutami oraz ze swoimi bliskimi. Aby leczenie przyniosło pozytywne efekty konieczne jest przede wszystkim przyznanie się przed samym sobą uzależnionej osoby, że ma problem z alkoholem. Bez tego nawet najlepsze metody nie przyniosą rezultatu.

Najczęściej stosowaną niefarmakologiczną formą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Jej głównym celem jest zmiana zachowań, sposobu myślenia, przyzwyczajeń, przekonań oraz relacji z rodziną. Zawsze wymaga czasu. Niekiedy wystarczy kilka miesięcy, niekiedy kilka lat. Programy terapeutyczne praktycznie we wszystkich ośrodkach leczenia uzależnień dobierane są do każdego pacjenta indywidualnie. Chorzy współpracują z terapeutami nie tylko w tzw. cztery oczy. Uczęszczają bardzo często na spotkania w grupach wsparcia, gdzie mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, odczuciami, lękami z innymi osobami walczącymi z tym samym nałogiem. Należy jednak pamiętać, że aby psychoterapia dała pacjentowi najlepsze efekty, musi on m.in.:

 • zaprzestać spożywania alkoholu
 • unikać miejsc, w których inne osoby spożywają alkohol
 • wykazywać chęć leczenia oraz zaangażowanie w terapię
 • dzielić się z terapeutą odczuciami, lękami itd.

A jeśli psychoterapia to za mało?

Możliwe jest, że sama psychoterapia w leczeniu alkoholizmu nie wystarczy. Usilna chęć spożycia alkoholu może okazać się za silna, aby pacjent mógł z niego zrezygnować. W takich przypadkach niezbędne jest zastosowanie środków farmakologicznych. Oprócz detoksu alkoholowego bardzo często stosowne są u pacjentów tzw. wszywki alkoholowe. Wszywki, czyli tabletki esperalu umieszczane pod skórą pacjenta, które dzięki obecności disulfiramu wymuszają abstynencję alkoholową. Disulfiram w zetknięciu z alkoholem wywołuje silne objawy zatrucia. Kiedy osoba uzależniona odczuje takie zatrucie, przy każdej kolejnej okazji spożycia alkoholu będzie podświadomie go unikać.

Decyzja chorych o oddaniu się w ręce specjalistów i rozpoczęciu leczenia alkoholizmu nie powinna trwać zbyt długo. Podstawowym tego powodem, jest fakt, iż z każdym kolejnym kieliszkiem alkoholu wydłuża się proces leczenia a tym samym powrót do normalnego życia.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 votes, average: 0,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225