Blog

Leczenie alkoholizmu pod okiem specjalistów gwarancją wyjścia z nałogu

Chyba nie ma osoby, która nie zna osoby uzależnionej od alkoholu. Są to zazwyczaj  bliżsi lub dalsi znajomi, ale często także osoby z najbliższej rodziny. Alkoholizm jest chorobą wyrządzającą niewyobrażalne szkody w życiu osoby uzależnionej. Zostawia spustoszenie nie tylko w szeroko pojętym zdrowiu psychicznym, ale również odbija się na psychice. Choroba alkoholowa pojawia się znienacka jako sposób na pokonanie życiowych problemów bez względu na to czy dotyczą one sfery prywatnej czy zawodowej. Każdy kolejny kieliszek powoduje dłuższe wychodzenie z nałogu, a niekiedy bezwzględnie skraca życie uzależnionego. Aby leczenie alkoholizmu przyniosło oczekiwane efekty a osoba uzależniona raz na zawsze zapomniała o alkoholu konieczna jest fachowa pomoc specjalistów.

Leczenie alkoholizmu nie ogranicza się jedynie do zakończenia spożywania alkoholu. Jest procesem długotrwałym wymagającym nie tylko bardzo silnej  woli pacjenta, ale również wielu poświęceń i wyrzeczeń. Leczenie alkoholizmu to także bliska współpraca chorych z lekarzami, terapeutami oraz ze swoimi bliskimi. Aby leczenie przyniosło pozytywne efekty konieczne jest przede wszystkim przyznanie się przed samym sobą uzależnionej osoby, że ma problem z alkoholem. Bez tego nawet najlepsze metody nie przyniosą rezultatu.

Najczęściej stosowaną niefarmakologiczną formą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Jej głównym celem jest zmiana zachowań, sposobu myślenia, przyzwyczajeń, przekonań oraz relacji z rodziną. Zawsze wymaga czasu. Niekiedy wystarczy kilka miesięcy, niekiedy kilka lat. Programy terapeutyczne praktycznie we wszystkich ośrodkach leczenia uzależnień dobierane są do każdego pacjenta indywidualnie. Chorzy współpracują z terapeutami nie tylko w tzw. cztery oczy. Uczęszczają bardzo często na spotkania w grupach wsparcia, gdzie mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, odczuciami, lękami z innymi osobami walczącymi z tym samym nałogiem. Należy jednak pamiętać, że aby psychoterapia dała pacjentowi najlepsze efekty, musi on m.in.:

  • zaprzestać spożywania alkoholu
  • unikać miejsc, w których inne osoby spożywają alkohol
  • wykazywać chęć leczenia oraz zaangażowanie w terapię
  • dzielić się z terapeutą odczuciami, lękami itd.

A jeśli psychoterapia to za mało?

Możliwe jest, że sama psychoterapia w leczeniu alkoholizmu nie wystarczy. Usilna chęć spożycia alkoholu może okazać się za silna, aby pacjent mógł z niego zrezygnować. W takich przypadkach niezbędne jest zastosowanie środków farmakologicznych. Oprócz detoksu alkoholowego bardzo często stosowne są u pacjentów tzw. wszywki alkoholowe. Wszywki, czyli tabletki esperalu umieszczane pod skórą pacjenta, które dzięki obecności disulfiramu wymuszają abstynencję alkoholową. Disulfiram w zetknięciu z alkoholem wywołuje silne objawy zatrucia. Kiedy osoba uzależniona odczuje takie zatrucie, przy każdej kolejnej okazji spożycia alkoholu będzie podświadomie go unikać.

Decyzja chorych o oddaniu się w ręce specjalistów i rozpoczęciu leczenia alkoholizmu nie powinna trwać zbyt długo. Podstawowym tego powodem, jest fakt, iż z każdym kolejnym kieliszkiem alkoholu wydłuża się proces leczenia a tym samym powrót do normalnego życia.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225