Leczenie alkoholizmu – jak długo trwa terapia?

Alkoholizm na całym świecie nazywany jest zaburzeniem, które ma związek z utratą kontroli nad piciem trunków. W Polsce od 600 do 800 tysięcy osób choruje z jego powodu. Na świecie przez skutki nadużywania alkoholu cierpi 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet. Polacy z roku na rok piją coraz więcej. Statystyczny obywatel Polski pije ponad 11 litrów czystego alkoholu rocznie i najprawdopodobniej ilość ta będzie sukcesywnie wzrastać. Ze względu na ograniczony dostęp do klinik i ośrodków lub brak wiedzy o metodyce leczenia, tylko 1 na 6 osób decyduje się na terapię.

Spis treści

  Alkoholizm – leczenie choroby alkoholowej

  Choroba alkoholowa nie jest spowodowana przez żadne schorzenie, czy dysfunkcje organizmu. Jej jedynym źródłem są emocje oraz wszelkie odczucia. Dokładny proces rozwoju alkoholizmu okazuje się nieznany oraz niezrozumiały. W każdym przypadku choroba alkoholowa ma inny charakter. U alkoholików nadużywanie płynu etylowego jest przymusowe i wykracza poza wolę ludzką.

  Obecnie nie ma lekarstwa, które leczy alkoholizm, jednakże dostępne metody leczenia alkoholizmu pozwalają nad nią zapanować oraz kontrolować chęć spożywania płynu etylowego w każdej postaci. Zazwyczaj leczenie choroby alkoholowej polega na połączeniu metod farmakologicznych i psychologicznych. Ingerencja lekarska to jeden z elementów. Drugim jest zaangażowanie pacjenta i chęć walki o trzeźwą przyszłość.

  jeden kieliszek z alkoholem a drugi obok niego rozbity

  Leczenie alkoholizmu – farmakologia i psychologia

  Leczenie choroby alkoholowej ma za każdym razem indywidualny charakter. Chociaż wykorzystywane metody są w większości przypadków skuteczne, to siła ich działania, reakcja organizmu oraz długość terapii są różne. Nie ma możliwości, aby to generalizować. Leczenie uzależnień zazwyczaj trwa długo oraz wymaga systematyczności i wytrwałości. Każdy z etapów ma inne znaczenie.

  Obecnie stosuje się 3 metody leczenia alkoholizmu:

  • odtrucie alkoholowe – pomaga w usunięciu skutków nadużywania alkoholu, trwa od kilku do kilkunastu godzin w zależności od kondycji pacjenta, zwalcza objawy kaca oraz przerywa ciąg alkoholowy z pominięciem lub znacznym osłabieniem symptomów zespołu odstawiennego.
  • esperal – wszywany jest gdy pacjent zachowuje trzeźwość przez 12-48 godzin przed zabiegiem, implantuje się go pod skórą w okolicy pośladków lub pod łopatką, zabieg trwa ok. 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, wszywka alkoholowa działa 8-12 miesięcy i można ją wszywać kilkakrotnie za zgodą lekarza.
  • terapia psychologiczna – ma formę indywidualnych lub grupowych spotkań, czas ich trwania oraz częstotliwość określa psycholog na podstawie wstępnej konsultacji, rozmowy pomagają zrozumieć powód uzależnienia oraz uczą, jak postępować, aby zapanować nad alkoholizmem i nie wracać do ciągłego picia.

  Przeczytaj także: Co daje alkoholikowi terapia psychologiczna?

  Leczenie alkoholizmu to stała praca nad samym sobą. Chociaż uzależnienie zostaje stłumione, fakt ten nie oznacza, że w gorszych chwilach pokusa nie powróci.

  Klinika leczenia uzależnień – gdzie szukać pomocy?

  Dużym problemem społecznym nie jest tylko bieda, czy bezrobocie, ale także alkoholizm. Leczenie przed laty odbywał się zazwyczaj w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień. Funkcjonują one do tej pory, lecz obecnie da się również skorzystać z klinik, w których można zapisać się na każdy specjalistyczny zabieg.

  Zwykle detoks alkoholowy, esperal, jak i terapia psychologiczna są dostępna na terenie jednej kliniki. Daje to większy komfort działań i brak konieczności podejmowania dodatkowych decyzji w związku ze zmianą miejsca. Najlepszy rozwiązanie jest podjęcie dobrowolnego leczenie alkoholizmu.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje