pokaż menu

Blog

Leczenie alkoholizmu – jak długo trwa terapia?

Alkoholizm na całym świecie nazywany jest zaburzeniem, które ma związek z utratą kontroli nad piciem trunków. W Polsce od 600 do 800 tysięcy osób choruje z jego powodu. Na świecie przez skutki nadużywania alkoholu cierpi 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet. Polacy z roku na rok piją coraz więcej. Statystyczny obywatel Polski pije ponad 11 litrów czystego alkoholu rocznie i najprawdopodobniej ilość ta będzie sukcesywnie wzrastać. Ze względu na ograniczony dostęp do klinik i ośrodków lub brak wiedzy o metodyce leczenia, tylko 1 na 6 osób decyduje się na terapię.  

Alkoholizm - leczenie choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa nie jest spowodowana przez żadne schorzenie, czy dysfunkcje organizmu. Jej jedynym źródłem są emocje oraz wszelkie odczucia. Dokładny proces rozwoju alkoholizmu okazuje się nieznany oraz niezrozumiały. W każdym przypadku choroba alkoholowa ma inny charakter. U alkoholików nadużywanie płynu etylowego jest przymusowe i wykracza poza wolę ludzką. Obecnie nie ma lekarstwa, które leczy alkoholizm, jednakże dostępne metody leczenia pozwalają nad nią zapanować oraz kontrolować chęć spożywania płynu etylowego w każdej postaci. Zazwyczaj leczenie choroby alkoholowej polega na połączeniu metod farmakologicznych i psychologicznych. Ingerencja lekarska to jeden z elementów. Drugim jest zaangażowanie pacjenta i chęć walki o trzeźwą przyszłość.

Leczenie alkoholizmu - farmakologia i psychologia 

Leczenie choroby alkoholowej ma za każdym razem indywidualny charakter. Chociaż wykorzystywane metody są w większości przypadków skuteczne, to siła ich działania, reakcja organizmu oraz długość terapii są różne. Nie ma możliwości, aby to generalizować. Leczenie uzależnień zazwyczaj trwa długo oraz wymaga systematyczności i wytrwałości. Każdy z etapów ma inne znaczenie. Obecnie stosuje się 3 metody leczenia alkoholizmu:

 • odtrucie alkoholowe - pomaga w usunięciu skutków nadużywania alkoholu, trwa od kilku do kilkunastu godzin w zależności od kondycji pacjenta, zwalcza objawy kaca oraz przerywa ciąg alkoholowy z pominięciem lub znacznym osłabieniem symptomów zespołu odstawiennego.
 • esperal - wszywany jest gdy pacjent zachowuje trzeźwość przez 12-48 godzin przed zabiegiem, implantuje się go pod skórą w okolicy pośladków lub pod łopatką, zabieg trwa ok. 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, wszywka alkoholowa działa 8-12 miesięcy i można ją wszywać kilkakrotnie za zgodą lekarza.
 • terapia psychologiczna - ma formę indywidualnych lub grupowych spotkań, czas ich trwania oraz częstotliwość określa psycholog na podstawie wstępnej konsultacji, rozmowy pomagają zrozumieć powód uzależnienia oraz uczą, jak postępować, aby zapanować nad alkoholizmem i nie wracać do ciągłego picia.

Leczenie alkoholizmu to stała praca nad samym sobą. Chociaż uzależnienie zostaje stłumione, fakt ten nie oznacza, że w gorszych chwilach pokusa nie powróci.

Klinika leczenia uzależnień - gdzie szukać pomocy?

Dużym problemem społecznym nie jest tylko bieda, czy bezrobocie, ale także alkoholizm. Leczenie przed laty odbywał się zazwyczaj w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień. Funkcjonują one do tej pory, lecz obecnie da się również skorzystać z klinik, w których można zapisać się na każdy specjalistyczny zabieg. Zwykle detoks alkoholowy, esperal, jak i terapia psychologiczna są dostępna na terenie jednej kliniki. Daje to większy komfort działań i brak konieczności podejmowania dodatkowych decyzji w związku ze zmianą miejsca. Najlepszy rozwiązanie jest podjęcie dobrowolnego leczenie alkoholizmu.

56 votes, average: 4,79 out of 556 votes, average: 4,79 out of 556 votes, average: 4,79 out of 556 votes, average: 4,79 out of 556 votes, average: 4,79 out of 5 (56 votes, average: 4,79 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225