Blog

Leczenie alkoholizmu – dom czy ośrodek?

Alkoholizm to choroba, którą można zaliczyć do grupy cywilizacyjnych, czyli dotyczących ogromnej liczby osób na całym świecie. Niestety wiele z nich wciąż nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, często bagatelizując problem lub ukrywając go przed bliskimi. W wielu kręgach alkoholizm jest tematem tabu. Chorzy, a nawet ich bliscy wstydzą się przyznać do istnienia choroby, tym samym jedynie pogarszając sytuację. Decyzja o leczeniu nie przychodzi im łatwo i nierzadko decydują się na wykorzystanie domowych sposobów, które nie przynoszą żadnych skutków lub ich efekty są jedynie krótkotrwałe. Dlaczego w tym przypadku warto skorzystać z pomocy ośrodków czy innych wyspecjalizowanych placówek?

Leczenie alkoholizmu w domu - czy warto?

 

Samodzielne próby leczenia nałogu to najczęściej pierwsze kroki podejmowane przez osoby uzależnione lub ich rodzinę. Dzieje się tak, z uwagi na fakt, iż chory, a także jego otoczenie wstydzą się skorzystać z zewnętrznej pomocy. Bardzo często występuje także mechanizm współuzależnienia w rodzinie, czyli wykazywania niewłaściwej postawy wobec alkoholika, co jedynie umacnia całą sytuację. Leczenie alkoholizmu w domu w zasadzie opiera się jedynie na pomocy choremu w zachowywaniu abstynencji i ewentualnie na przyjmowaniu przez niego środków farmakologicznych mających zmniejszyć chęć sięgnięcia po alkohol. Niestety w wielu przypadkach może dojść do uzależnienia się również od tego typu leków. Samodzielna walka z głodem alkoholowym jest nieskuteczna. Cały mechanizm powtarza się i po krótkim okresie abstynencji, chory z powrotem wraca do picia. Pokazuje to, że leczenie alkoholizmu nie opiera się jedynie na utrzymywaniu trzeźwości. Pomimo tego, że silna wola i nastawienie chorego są kluczowe, niestety nie są wystarczające, gdyż długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje silne spustoszenie w organizmie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z tego względu domowa terapia nie jest zalecana, jeśli zależy nam na podjęciu faktycznej walki z nałogiem.

 

 

Leczenie w placówce, czyli jak pomóc alkoholikowi?

Alkoholizm jest chorobą, która w dużej mierze przebiega indywidualnie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie odpowiedniego leczenie przez specjalistów. Kluczowy jest także stopień zaawansowania uzależnienia, stan zdrowia chorego oraz jego nastawienie. Sama terapia obejmuje nie tylko oczyszczenie organizmu i przywrócenie prawidłowego działania uszkodzonych organów, ale przede wszystkim zmianę myślenia chorego. Jest to również jedyne rozwiązanie dla osób, które zostały skierowane na przymusowy odwyk. Jakie są najważniejsze zalety leczenia alkoholizmu w wyspecjalizowanych placówkach?

 

  • Terapia w tego typu miejscach ma charakter kompleksowy, dzięki czemu leczeniu zostaje poddana zarówno sfera psychiczna, jak i fizyczna.
  • Chory znajduje się pod opieką specjalistów, dlatego w sytuacjach, w których mogłoby dojść do zagrożenia jego zdrowia lub życia, otrzyma szybką pomoc.
  • Pacjenci placówek, po zakończeniu terapii wiedzą w jaki sposób mogą poradzić sobie w sytuacji gdy poczują chęć sięgnięcia po kieliszek, co pozwala im pewnie wkroczyć w nowy rozdział swojego życia.
  • Po zakończeniu leczenia, chorzy nie zostają sami ze swoim problemem. Terapia w większości przypadków obejmuje także członków rodziny, dzięki czemu uczą się oni jak należy postępować z alkoholikiem. Dodatkowo, uzależnieni mogą nadal korzystać z pomocy psychoterapeuty oraz z terapii grupowej.

 

Decyzja o podjęciu leczenia alkoholizmu w placówce może być pierwszym krokiem na drodze do wygrania walki z nałogiem. Z tego względu nie należy odkładać jej w czasie, próbując działać na własną rękę, gdyż jedynie utrudniamy cały proces i pogarszamy sytuację.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225