Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Leczenie alkoholizmu a sylwestrowe pokusy

Mimo nieustannej poprawy warunków życia, Polacy piją z każdym rokiem coraz to większe ilości alkoholu. Według badań przeprowadzonych w 2012 roku tylko 16% osób określało siebie mianem abstynentów. W Polsce alkohol pije się głównie po to, aby się zrelaksować – 54% kobiet i 71% mężczyzn. Jeżeli chodzi o okazje, które skłaniają do wypełnienia kieliszka jakimś trunkiem, są to głównie święta, urodziny i imieniny, spotkania towarzyskie, a także imprezy okolicznościowe takie, jak Sylwester. Co zrobić z alkoholową rządzą w trakcie leczenia alkoholizmu?

Spis treści

  Leczenie alkoholizmu – jak poradzić sobie z pokusami?

  Impreza sylwestrowa jest jedną z wielu okazji, podczas których picie alkoholu uważane jest za działanie normalne. Tego typu wydarzenia to największy sprawdzian dla alkoholików w trakcie leczenia alkoholizmu. W przypadku uzależnienia nawet jednorazowe sięgnięcie po kieliszek może okazać się zgubne. Alkoholizm zwykle rozpoczyna się właśnie od okazjonalnego spożywania trunków. Raz wprowadzone zmiany podczas leczenia alkoholizmu powinny obowiązywać zawsze, jeśli terapia ma się zakończyć sukcesem, czyli stałą abstynencją. Najwygodniej jest unikać sytuacji, które mogą spowodować chęć napicia się, lecz w takim przypadku, jak Sylwester nie da się tego zrobić. Jeśli choroba alkoholowa nie jest czyimś problemem, lecz kac spowodowany nadużyciem alkoholu silnie się objawia, to można skorzystać z odtrucia alkoholowego. W sytuacjach, gdy pokusy alkoholowe są silne, pomocna może być rozmowa z psychologiem w formie terapii. Warto także pamiętać, co było powodem uzależnienia. Leczenie zwykle pomaga zrozumieć prawdziwe źródło choroby alkoholowej, co powstrzymuje jej nawrót.

  Leczenie alkoholizmu a wpływ alkoholu

  Zanim człowiek zdecyduje się ponownie sięgnąć po alkohol, warto się zastanowić nad konsekwencjami. Nie tylko chodzi o sposób, w jaki płyn etylowy wyniszcza organizm, ale również to, co dzieje się z człowiekiem, kiedy zaczyna działać esperal po wypiciu alkoholu.

  Następstwa picia alkoholu:

  • zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • drżenie ciała,
  • wymioty,
  • kołatanie serca,
  • ból głowy,
  • bezsenność,
  • psychoza,
  • majaczenie,
  • stany depresyjne.

  Alkoholizm nie tylko powoduje uszkodzenia ciała, ale silnie wpływa także na stan psychiczny. Nieustanna potrzeba picia zmienia człowieka. Wywołuje agresję. Płyn etylowy odbiera wolność i swobodę działań. Można jednak odzyskać kontrolę, dzięki esperalowi. Działa tylko, gdy w ciele pojawia się alkohol. Co dokładnie dzieje się z człowiekiem? Odczuwa objawy kaca, ale kilka razy mocniej niż zwykle. Dużo szybciej są one również odczuwane, ponieważ po ok. 5-10 minutach od spożycia alkoholu. Zwykle trwa to do 10 godzin. Ich siła zależy od ilości wypitego płynu etylowego. Przy dużym nadużyciu możliwe są ślepota, uszkodzenie wątroby, zaburzenie pracy serca i świadomości oraz śmierć.

  Leczenie alkoholizmu – rezygnacja z alkoholowych przyzwyczajeń

  Rozpoczęcie leczenia alkoholizmu ma związek z wprowadzeniem wielu zmian, które powinny obowiązywać już zawsze. Alkoholizmu nie można wyleczyć. Nad uzależnieniem można jedynie zapanować, lecz trzeba być przygotowanym na to, że alkohol będzie wiecznie stanowić pokusę. Nawet jednorazowa lampka szampana podczas sylwestrowej nocy może sprawić, że uzależnienie powróci. Dlatego po rozpoczęciu leczenia alkoholizmu zmiana zdania może być niezwykle ryzykowna. Ryzyko nie jest wskazane. Nawet jeden kieliszek może wywołać niebezpieczeństwo, a każdy nadprogramowy zabiera z życia 15 minut, którego nie da się już odzyskać.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje