
Kto może, a kto nie powinien się szczepić? Szczepionka na COVID-19 nie taka straszna
Szczepionka na COVID-19 jest już stosowana i nie da się ukryć, że budzi przy tym wiele najbardziej skrajnych emocji. Kto może zaszczepić się na koronawirusa? Jakie są przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19? Czy szczepionkę może otrzymać alergik, osoba chora na raka, cukrzycę, czy choroby autoimmunologiczne?
Spis treści
Szczepionka na koronawirusa – ogólne zalecenia
Każda osoba, która planuje zaszczepić się na koronawirusa, poddawana jest tzw. medycznej kwalifikacji wstępnej. Jest to proces podobny jak w przypadku wszystkich innych szczepień, chociażby tych na grypę. Przeprowadzający badanie lekarz sprawdza, czy pacjent jest zdrowy i czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do szczepienia – szczepionek nie podaje się bowiem choremu pacjentowi z wysoką gorączką i innymi ostrymi objawami choroby.
W tym wypadku należy przesunąć szczepienie na inny dogodny termin.
Podstawowym przeciwwskazaniem do szczepień na koronawirusa jest reakcja anafilaktyczna, jak i ciężka reakcja alergiczna na substancje czynną lub jakikolwiek inny składnik szczepionki. Co ważne, w przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznej po podaniu pierwszej z dwóch szczepionek, nie należy przyjmować drugiej dawki.
Reakcja anafilaktyczna grozi nam w przypadku przyjęcia każdej szczepionki. Warto jednak wiedzieć, że występuje ona wyjątkowo rzadko i nie należy się tego obawiać.
Występowanie łagodnej infekcji lub lekko podwyższonej temperatury (mieszczącej się w granicach normy), nie powinno prowadzić do przesunięcia terminu zaszczepienia.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku chorób przewlekłych.
Jakie choroby przewlekłe wykluczają podanie szczepionki na COVID-19?
Co ważne, potwierdzono bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek na koronawirusa – również wśród osób z chorobami przewlekłymi – choć ostateczna lista chorób przewlekłych bez przeciwwskazań do szczepień jest wciąż aktualizowana.
Pacjenci, u których występują tzw. choroby współistniejące powinni zgłosić się do swojego lekarza z prośbą o wystawienie e-skierowania na szczepienie. Są oni bowiem w grupie ryzyka i obowiązuje ich szczepienie poza kolejnością.
Są to na przykład choroby:
W przypadku wystąpienia tych chorób szczepionka na koronawirusa jest jak najbardziej bezpieczna, a nawet wskazana.
Pacjenci onkologiczni poddawani chemioterapii również będą mogli przyjąć szczepionkę, jednak należy to skonsultować z lekarzem kwalifikującym pacjenta do szczepień. Nie zaleca się jednak szczepienia pacjentów w trakcie leczenia immunorepresyjnego. Na tej grupie pacjentów nie były prowadzone badania kliniczne.
Inne przeciwwskazania do szczepienia na koronawirusa
Jednym z poważniejszych przeciwwskazań do szczepienia jest przede wszystkim ciąża. Kobiety chcące zaszczepić się na COVID-19 powinny o tym pamiętać.
Według wskazań Komitetów Doradczych ds. Szczepień w Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, nie zaleca się szczepienia na koronawirusa zarówno w okresie samej ciąży, jak i karmienia piersią. Nie przeprowadzono badań klinicznych na takich grupach pacjentów.
Comirnaty a wcześniej przyjęte szczepionki
Co ważne, nie należy się przejmować połączeniem szczepionki na koronawirusa ze szczepionkami przyjętymi przez nas wcześniej. Zarówno w przypadku obowiązkowej szczepionki na gruźlicę, jak i popularnej ostatnio szczepionki na grypę, po przyjęciu szczepienia na COVID-19 nie powinny wystąpić żadne powikłania.
Gdzie można się zaszczepić na COVID-19?
Istotny jest też wybór odpowiedniej placówki oferującej szczepienia.


Nasz Gabinet w ramach Narodowego Programu oferuje profesjonalne podejście do sprawy i komfortową obsługę każdego naszego klienta.
Nasz Gabinet stawia na jakość i bezpieczeństwo.