pokaż menu

Blog

Konsekwencje alkoholizmu – co zabiera każdy kieliszek?

Dla Polaków alkohol jest jedną z najczęściej wykorzystywanych używek w życiu codziennym. W zależności od częstotliwości picia i ilości płynu etylowego człowiek może odczuć różne konsekwencje. Dotyczy to zdrowia fizycznego, psychicznego, kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, strefy zawodowej… Każdy z tych aspektów może nagle przestać być ważny w obliczu choroby alkoholowej. O konsekwencjach alkoholizmu w artykule.

Do czego prowadzi alkoholizm?

Choroba alkoholowa to ogólnoświatowe uzależnienie. W niektórych krajach, takich jak chociażby Polska ilość wypijanego alkoholu przez każdego mieszkańca wzrasta z każdym rokiem. Świadomość na temat alkoholizmu, jego rozwoju oraz skutków nie jest pomijana w mediach, czy szkołach. Mimo tego liczba alkoholików w Polsce nie maleje. Jakie są konsekwencje alkoholizmu? Dla każdego tak naprawdę inne. Mogą dotyczyć stanu zdrowia, psychiki, życia osobistego, rodzinnego czy też kariery zawodowej. Bilans strat zależny jest również od tego, co stanowi dla kogoś największą wartość. Konsekwencje alkoholizmu widoczne są z czasem. Osoby uzależnione nie zawsze je zauważają lub dochodzą do pewnych wniosków po długim czasie. Spowodowane jest to przez fakt, że stale przyjmowany alkohol uniemożliwia racjonalne ocenianie otaczającej rzeczywistości. Zmienia sposób patrzenia na świat i system wyznawanych wartości. Inne stają się również potrzeby. W centrum zainteresowania stawiany jest alkohol, a nie drugi człowiek, praca, marzenia czy też pasje. Załamanie pewnych życiowych postaw to jedne z konsekwencji alkoholizmu.

Konsekwencje alkoholizmu - skutki społeczne

Rodziny alkoholowe zwykle odczuwają wstyd z powodu uzależnienia członka rodziny, boją się opinii społecznej i zaprzeczają konsekwencjom alkoholizmu. Alkohol silnie wpływa na zachowanie alkoholików. Irytacja, agresja i frustracja wzrasta szczególnie w sytuacjach głodu alkoholowego. Osoby uzależnione przestają kontrolować swoje zachowanie, jak i picie. Tracą poczucie empatii. Zapominają o najbliższych, swoich ambicjach i pragnieniach. Nie chcą przyznawać się do uzależnienia. Czują jednocześnie wstyd, gniew oraz niepokój, co jedynie wpływa na postępowanie choroby alkoholowej. To jedne z konsekwencji alkoholizmu. Choroba alkoholowa bardzo często oznacza rozpad rodziny, rozwód, brak kontaktu z dziećmi, utratę pracy, a nawet mieszkania. W oczach innych osób uzależnienie oznacza porażkę i brak samokontroli. Alkoholizm jest chorobą, którą trzeba leczyć. Tylko rozpoczęcie leczenia i terapia dają szansę na zmierzenie się z konsekwencjami alkoholizmu.

Konsekwencje alkoholizmu - skutki zdrowotne

Płyn etylowy w małych dawkach zwykle nie wywołuje zagrożenia. Jednakże w przypadku alkoholików wypijane ilości są znaczne większe niż u przeciętnego obywatela. Konsekwencje alkoholizmu nie zawsze odczuwane są od razu. Choroby wywołane przez alkoholizm głównie atakują układ oddechowy, nerwowy, krążeniowo-naczyniowy, pokarmowy. Najczęściej występują problemy z wątrobą, trzustką, sercem i odpornością. Wskutek pewnych anomalii zdrowotnych zdarzają się również choroby nowotworowe. Konsekwencje alkoholizmu są również widoczne, jeśli chodzi o psychikę. Alkoholicy miewają stany depresyjne i myśli samobójcze. W momencie odstawienia alkoholu lub, gdy dawka nie jest wystarczająca, doświadczają omamów, psychozy, halucynacji, majaków i paranoi alkoholowej. Osoby uzależnione potrafią być niebezpieczne dla innych, ale również dla siebie. Konsekwencje alkoholizmu są w początkowej fazie trudne do zauważenia. Później niełatwo jest z nimi walczyć, ale warto to robić, aby zawalczyć o samego siebie.

Źródła:

Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukwicka I., Lishchynskyy Y., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkoholhttps://contentpro.pl/s/app/webroot/files/orders/alkohol-a-zdrowie-psychiczne-1-22f2.pdf.

Diamond I., Messing R. O., Neurologic effects of alcoholism, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1011410/.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225