Konsekwencje alkoholizmu – co zabiera każdy kieliszek?

Dla Polaków alkohol jest jedną z najczęściej wykorzystywanych używek w życiu codziennym. W zależności od częstotliwości picia i ilości płynu etylowego człowiek może odczuć różne konsekwencje. Dotyczy to zdrowia fizycznego, psychicznego, kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, strefy zawodowej… Każdy z tych aspektów może nagle przestać być ważny w obliczu choroby alkoholowej. O konsekwencjach alkoholizmu w artykule.

Spis treści

  Do czego prowadzi alkoholizm? – skutki

  Choroba alkoholowa to ogólnoświatowe uzależnienie. W niektórych krajach, takich jak chociażby Polska ilość wypijanego alkoholu przez każdego mieszkańca wzrasta z każdym rokiem. Świadomość na temat alkoholizmu, jego rozwoju oraz skutków nie jest pomijana w mediach, czy szkołach. Mimo tego liczba alkoholików w Polsce nie maleje. Jakie są konsekwencje alkoholizmu? Dla każdego tak naprawdę inne.

  Mogą dotyczyć stanu zdrowia, psychiki, życia osobistego, rodzinnego czy też kariery zawodowej. Bilans strat zależny jest również od tego, co stanowi dla kogoś największą wartość. Konsekwencje alkoholizmu widoczne są z czasem. Osoby uzależnione nie zawsze je zauważają lub dochodzą do pewnych wniosków po długim czasie.

  Spowodowane jest to przez fakt, że stale przyjmowany alkohol uniemożliwia racjonalne ocenianie otaczającej rzeczywistości.

  Zmienia sposób patrzenia na świat i system wyznawanych wartości. Inne stają się również potrzeby. W centrum zainteresowania stawiany jest alkohol, a nie drugi człowiek, praca, marzenia czy też pasje. Załamanie pewnych życiowych postaw to jedne z konsekwencji alkoholizmu.

  bezdomny mężczyzna pijący mocny alkohol bezpośrednio z butelki

  Konsekwencje alkoholizmu – skutki społeczne

  Rodziny alkoholowe zwykle odczuwają wstyd z powodu uzależnienia członka rodziny, boją się opinii społecznej i zaprzeczają konsekwencjom alkoholizmu. Alkohol silnie wpływa na zachowanie alkoholików. Irytacja, agresja i frustracja wzrasta szczególnie w sytuacjach głodu alkoholowego.

  Osoby uzależnione przestają kontrolować swoje zachowanie, jak i picie. Tracą poczucie empatii. Zapominają o najbliższych, swoich ambicjach i pragnieniach.

  Nie chcą przyznawać się do uzależnienia. Czują jednocześnie wstyd, gniew oraz niepokój, co jedynie wpływa na postępowanie choroby alkoholowej. To jedne z konsekwencji alkoholizmu. Choroba alkoholowa – a dokładniej wpływ alkoholizmu bardzo często oznacza rozpad rodziny, rozwód, brak kontaktu z dziećmi, utratę pracy, a nawet mieszkania. W oczach innych osób uzależnienie oznacza porażkę i brak samokontroli. Alkoholizm jest chorobą, którą trzeba leczyć. Tylko rozpoczęcie leczenia i terapia alkoholowa dają szansę na zmierzenie się z konsekwencjami alkoholizmu.

  Konsekwencje alkoholizmu – skutki zdrowotne

  Płyn etylowy w małych dawkach zwykle nie wywołuje zagrożenia. Jednakże w przypadku alkoholików wypijane ilości są znaczne większe niż u przeciętnego obywatela. Konsekwencje alkoholizmu nie zawsze odczuwane są od razu. Choroby wywołane przez alkoholizm głównie atakują układ oddechowy, nerwowy, krążeniowo-naczyniowy, pokarmowy. Najczęściej występują problemy z wątrobą, trzustką, sercem i odpornością.

  Przeczytaj nasz artykuł: o tym jak alkohol wpływa na organizm człowieka oraz z jakimi objawami i skutkami alkoholizmu można się spotkać.

  Wskutek pewnych anomalii zdrowotnych zdarzają się również choroby nowotworowe. Konsekwencje alkoholizmu są również widoczne, jeśli chodzi o psychikę. Alkoholicy miewają stany depresyjne po spożyciu alkoholu i myśli samobójcze.

  Alkoholizm a skutki społeczne?

  W momencie odstawienia alkoholu lub, gdy dawka nie jest wystarczająca, doświadczają omamów, psychozy, halucynacji, majaków i paranoi alkoholowej. Osoby uzależnione potrafią być niebezpieczne dla innych, ale również dla siebie.

  Konsekwencje alkoholizmu są w początkowej fazie trudne do zauważenia. Później niełatwo jest z nimi walczyć, ale warto to robić, aby zawalczyć o samego siebie.

  Źródła:

  Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukwicka I., Lishchynskyy Y., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkohol, https://contentpro.pl/s/app/webroot/files/orders/alkohol-a-zdrowie-psychiczne-1-22f2.pdf.

  Diamond I., Messing R. O., Neurologic effects of alcoholism, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1011410/.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje