pokaż menu

Blog

Komu może grozić alkoholizm ?

Alkohol jest ogólnodostępny, więc też często spożywany. Niemal każda impreza nie może obejść się bez czegoś mocniejszego. Warto dodać, że jest też wiele okazji sprzyjających napiciu się. Mogą to być weekendowe wypady do klubu z przyjaciółmi lub impreza domowa, wszelkie urodziny czy inne uroczystości. Często mówi się, że okazjonalne spożywanie alkoholu niczym nie szkodzi, nie ma żadnego zagrożenia. Niestety jest to mylne twierdzenie, nawet okazjonalne picie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Bardzo łatwo przekroczyć cienką linię dzielącą od alkoholizmu. Co niezwykle ważne może to grozić każdemu.

Złamać stereotyp alkoholizmu

 W ludzkiej świadomości trwa bardzo szkodliwy stereotyp dotyczący alkoholizmu. Przez niego osoby uzależnione boją się ujawnić lub przyznać przed samym sobą, że mają problem. Słysząc hasło alkoholik przed ludzkimi oczami staje przeważnie jeden obrazek. Jest nim mężczyzna w średnim wieku lub starszy, który słaniając się na nogach idzie do domu. Społeczeństwu wydaje się, że osoba uzależniona musi być zaniedbana, śmierdząc i nieogolona, która zbiera pieniądz od przechodniów na najtańszy alkohol. Chodzi wiecznie pijana i nie ma dachu nad głową albo też jej dom to melina.

Taki stereotyp ma oczywiście potwierdzenie, lecz nie jest sprawiedliwy. Nie każdy alkoholik jest bezrobotny i żebrujący. Wiele osób myśli, że osoby wykształcone i dobrze sytuowane nie wpadają w sidła nałogu. Takie podejście do nałogu jest bardzo szkodliwe, dla wszystkich, których obejmuje temat alkoholizmu.

Każdy może być narażony

 W paść w nałóg alkoholowy może niemal każdy. Nie ma tu znaczenia wykształcenie, status społeczny czy zarobki. Alkoholikiem może być szef ogromnej korporacji czy dyrektor banku, ale też pracownik fizyczny lub produkcyjny. Płeć, również nie jest wyznacznikiem, problem dotyka w równym stopniu kobiety i mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ przyczyny alkoholizmu mogą być bardzo różne, każdy, kto nie będzie miał rozważnego podejścia do mocnych trunków jest narażony.

Opisywany problem może zacząć się bardzo niewinnie. Początkiem może być lampka wina do kolacji. Niby nic takiego, nie zaszkodzi, ba pomoże nawet w rozładowaniu stresu po ciężkim dniu. Z biegiem czasu z jednej lampki robią się dwie i więcej, następnie znika cała butelka. Alkoholik to nie tylko osoba upijająca się do nieprzytomności, regularne spożywanie małych dawek również uznawane jest za nałóg. Jeżeli alkohol odgrywa w życiu ważną rolę jest to już znak o ewentualnym problemie.

Początki są subtelne, lecz mogą przerodzić się w trudną do zwalczenia chorobę, która niszczy każdą sferę życia. Wszak przypadki, które stworzyły stereotyp alkoholika nie wzięły się znikąd. Ludzie stojący pod sklepami z winem w ręku mogą być wykształceni, mogli być naukowcami, dyrektorami lub lekarzami. Zawsze kryje się jakaś historia. Warto pamiętać, że alkoholikiem może zostać każdy, nie ma znaczeni, jaką ma pozycję w społeczeństwie.

Szersze spojrzenie

 

Wyjście poza utarty stereotyp powoli dostrzec zagrożenie. Nawet z pozoru poukładana osoba może mieć problem z alkoholem. Gdy spojrzy się na nią głębiej można dostrzec objawy. Warto pamiętać, że alkoholizm nie jest przypisany do jednej grupy tylko do każdego.

49 votes, average: 4,36 out of 549 votes, average: 4,36 out of 549 votes, average: 4,36 out of 549 votes, average: 4,36 out of 549 votes, average: 4,36 out of 5 (49 votes, average: 4,36 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225