Komu może grozić alkoholizm ?

Alkohol jest ogólnodostępny, więc też często spożywany. Niemal każda impreza nie może obejść się bez czegoś mocniejszego. Warto dodać, że jest też wiele okazji sprzyjających napiciu się. Mogą to być weekendowe wypady do klubu z przyjaciółmi lub impreza domowa, wszelkie urodziny czy inne uroczystości. Często mówi się, że okazjonalne spożywanie alkoholu niczym nie szkodzi, nie ma żadnego zagrożenia. Niestety jest to mylne twierdzenie, nawet okazjonalne picie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Bardzo łatwo przekroczyć cienką linię dzielącą od alkoholizmu. Co niezwykle ważne może to grozić każdemu.

Spis treści

  Złamać stereotyp alkoholizmu

   W ludzkiej świadomości trwa bardzo szkodliwy stereotyp dotyczący alkoholizmu. Przez niego osoby uzależnione boją się ujawnić lub przyznać przed samym sobą, że mają problem. Słysząc hasło alkoholik przed ludzkimi oczami staje przeważnie jeden obrazek. Jest nim mężczyzna w średnim wieku lub starszy, który słaniając się na nogach idzie do domu. Społeczeństwu wydaje się, że osoba uzależniona musi być zaniedbana, śmierdząc i nieogolona, która zbiera pieniądz od przechodniów na najtańszy alkohol. Chodzi wiecznie pijana i nie ma dachu nad głową albo też jej dom to melina.

  Taki stereotyp ma oczywiście potwierdzenie, lecz nie jest sprawiedliwy. Nie każdy alkoholik jest bezrobotny i żebrujący. Wiele osób myśli, że osoby wykształcone i dobrze sytuowane nie wpadają w sidła nałogu. Takie podejście do nałogu jest bardzo szkodliwe, dla wszystkich, których obejmuje temat alkoholizmu.

  Każdy może być narażony

   W paść w nałóg alkoholowy może niemal każdy. Nie ma tu znaczenia wykształcenie, status społeczny czy zarobki. Alkoholikiem może być szef ogromnej korporacji czy dyrektor banku, ale też pracownik fizyczny lub produkcyjny. Płeć, również nie jest wyznacznikiem, problem dotyka w równym stopniu kobiety i mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ przyczyny alkoholizmu mogą być bardzo różne, każdy, kto nie będzie miał rozważnego podejścia do mocnych trunków jest narażony.

  Opisywany problem może zacząć się bardzo niewinnie. Początkiem może być lampka wina do kolacji. Niby nic takiego, nie zaszkodzi, ba pomoże nawet w rozładowaniu stresu po ciężkim dniu. Z biegiem czasu z jednej lampki robią się dwie i więcej, następnie znika cała butelka. Alkoholik to nie tylko osoba upijająca się do nieprzytomności, regularne spożywanie małych dawek również uznawane jest za nałóg. Jeżeli alkohol odgrywa w życiu ważną rolę jest to już znak o ewentualnym problemie.

  Początki są subtelne, lecz mogą przerodzić się w trudną do zwalczenia chorobę, która niszczy każdą sferę życia. Wszak przypadki, które stworzyły stereotyp alkoholika nie wzięły się znikąd. Ludzie stojący pod sklepami z winem w ręku mogą być wykształceni, mogli być naukowcami, dyrektorami lub lekarzami. Zawsze kryje się jakaś historia. Warto pamiętać, że alkoholikiem może zostać każdy, nie ma znaczeni, jaką ma pozycję w społeczeństwie.

  Szersze spojrzenie

  Wyjście poza utarty stereotyp powoli dostrzec zagrożenie. Nawet z pozoru poukładana osoba może mieć problem z alkoholem. Gdy spojrzy się na nią głębiej można dostrzec objawy. Warto pamiętać, że alkoholizm nie jest przypisany do jednej grupy tylko do każdego.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje