Kim są Anonimowi Alkoholicy?

Anonimowi Alkoholicy (AA) to międzynarodowa wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy mieli lub wciąż mają problem z alkoholem. Dzielą się oni własnym doświadczeniem i nadzieją, że mogą rozwiać swój wspólny problem i pomagać innym w odzyskiwaniu trzeźwości. Jest to wspólnota honorowa, apolityczna i dostępna niemal wszędzie. Członkostwo jest otwarte dla każdego, kto pragnie zaprzestać picia alkoholu. Nie ma żadnych wymagań związanych z wiekiem czy wykształceniem uczestników.

Spis treści

  Na czym polega wspólnota Anonimowych Alkoholików?

  Głównym celem jest, aby zachować trzeźwość i pomagać innym alkoholikom w osiągnięciu trzeźwości. Anonimowy Alkoholicy tworzą społeczność ponad 2 milionów zdrowiejących alkoholików na całym świecie. Ich działalność polega na tworzeniu niewielkich grup samopomocowych.

  Spotkania gromadzą różną liczbę osób w zależności od tego, w jak dużej miejscowości się odbywają lub ile znajduje się w okolicy innych grup AA. Grupę Anonimowych Alkoholików tworzą sami alkoholicy. AA nie ma gabinetów, lekarzy, doradców czy psychologów. Wszyscy członkowie pomagają sobie nawzajem wyjść z alkoholizmu. Nie istnieje centralny organ kontroli, który sprawdza, jak działają grupy AA. Wszystko zależy od członków danej grupy. To oni decydują, co robią. Jednakże program AA okazał na tyle skuteczny, że prawie wszystkie grupy z niego korzystają.

  Czy Anonimowi Alkoholicy mają związek z jakimś wyznaniem?

  Anonimowi Alkoholicy nie są organizacją religijną ani sektą. W grupach samopomocowych uczestniczą zarówno wyznawcy różnych religii, jak i agnostycy oraz ateiści. Nie trzeba się zarejestrować, aby zostać częścią AA. Członkiem grupy zostaje się wtedy, kiedy jest się na to zdecydowanym. Można przyjść i odejść, kiedy ma się na to ochotę.

  Program 12 kroków

  Wspólnota Anonimowych Alkoholików prowadzi grupy samopomocowe na podstawie Programu 12 kroków, który stanowi ramy samokontroli i jest drogą do wyzdrowienia z choroby alkoholowej. Program polega na tym, że alkoholik ujawnia swoją chorobę i jeszcze raz przechodzi całą historię swojego picia. Opisuje, jak osiągnął trzeźwość, i zwraca się do nowo przybyłych, aby dołączyli do grupy samopomocowej.

  Jak dołączyć do wspólnoty Anonimowych Alkoholików?

  Jeżeli chcesz dołączyć do grupy samopomocowej Anonimowych Alkoholików, zajrzyj na stronę internetową http://aa24.pl – tam znajdziesz informacje o tym, gdzie i kiedy odbywają się spotkania w Twoim mieście. Uczestnicząc w spotkaniach AA, spotkasz osoby takie jak Ty, które również borykają się z problemem alkoholowym. Ich historia może zmotywować Cię do podjęcia decyzji o trzeźwości i skorzystania z profesjonalnej pomocy lekarzy i terapeutów. Jeżeli już się leczysz, członkostwo we wspólnocie AA utwierdzi Cię w Twoich działaniach, zmierzających do wyjścia ze szkodliwego nałogu alkoholowego.

  Współuzależnienie w rodzinie – na co uważać

  Osoby żyjące w rodzinie alkoholowej często nie zdają sobie sprawy ze współuzależnienia od alkoholu i nie rozumieją tego pojęcia. Niekiedy jest ono mylone ze wspólnym piciem oraz popadaniem w uzależnienie. Przede wszystkim oznacza niemą i niecelową zgodę na rozwój alkoholizmu w rodzinie. Najczęściej dotyczy partnerów oraz małżonków, ale niektóre z cech współuzależnienia można wyróżnić także u dzieci i rodziców. Jak zachowują się osoby współuzależnione od alkoholika? Nie pozwalają na to, aby ktokolwiek dowiedział się o alkoholizmie w domu. Zaprzeczają wszelkim sugestiom i postępują tak, aby wszystko wyglądało normalnie, jakby nic się nie działo.

  Osoba współuzależniona zapomina o swoich potrzebach i rezygnuje z kontaktów społecznych. Poświęca swój cały czas i energię na zajmowanie się oraz dbanie o pijącego partnera. Stara się, aby rodzina, która już dawno przestała być ostoją spokoju i bezpieczeństwa, chociaż na taką wyglądała w oczach innych. To tylko jedna z cech osoby współuzależnionej. Każdą z nich trudno zauważyć nie znając sytuacji nawet, jeśli zna się definicję współuzależnienia od alkoholika.

  Trudne są nie tylko okresy nietrzeźwości, ale także trzeźwości. Wtedy trudno o obiektywny osąd. Wierzy się w poprawę, która nie następuje bez pomocy specjalisty. Współuzależnienie od alkoholu polega zatem na niezdrowym przystosowaniu się do sytuacji. Stan ten nie jest uważany za chorobę. Osoba współuzależniona czuje się w pełni odpowiedzialna za partnera/małżonka i stara się kontrolować jego picie, co często kończy się wybuchami agresji i niekontrolowanymi zachowaniami alkoholika.

  Przeczytaj także: Dlaczego alkoholik jest agresywny?

  Współuzależnienie od alkoholika kończy się niekiedy depresją, nerwicą, zaburzeniami somatycznymi i psychosomatycznymi oraz uzależnieniami różnego rodzaju.

  Współuzależnienie – definicja:

  • dostosowanie swojego harmonogramu do życia osoby uzależnionej,
  • tuszowanie nałogu i jego następstw – zachowywanie pozorów,
  • akceptacja patologicznych zachowań kosztem własnego zdrowia i komfortu,
  • usprawiedliwianie alkoholika w oczach pracodawcy, rodziny i przyjaciół,
  • nieustające poczucie winy, uczucie porażki i przegranej,
  • problemy z samooceną i rezygnacja z własnych przyjemności,
  • poświecenie codzienności oraz życia alkoholikowi w domu.

  Koniec współuzależnienia od alkoholika – jak sobie pomóc

  Uzależnieni ludzie, jak i osoby współuzależnione od alkoholika żyją w wyparciu. Zaprzeczają nałogowi i nie traktują alkoholizmu jako choroby. Z czasem jednak partnerzy bądź małżonkowie zaczynają odczuwać skutki takiego życia. Ciągły stres, strach i wstyd prowadzą do zmiany nastawienia. Następuje ogólne zmęczenie oraz bezsilność. Jak pomóc osobie współuzależnionej? Skuteczną opcją może być tylko rozmowa z psychologiem oraz specjalistyczna terapia. Wtedy każdy może zrozumieć popełniane błędy i poznać nieprawidłowe mechanizmy zachowania. Pozostawienie alkoholika samego sobie nie jest proste, szczególnie gdy uzależnienie wpływa negatywnie na dzieci. W innej sytuacji jednak nie zrozumie on swoich błędów i nie poczuje negatywnych skutków picia alkoholu. Szczególnie, gdy każdy będzie dostosowywał się do jego rzeczywistości.

  O zmianach musi zdecydować nałogowiec. Przymus oraz stawianie ultimatum rzadko dają oczekiwany i długotrwały efekt. Początek życia w trzeźwości jest trudny, ale możliwy do osiągnięcia, dzięki stałej pracy nad samym sobą. Pytania typu, jak przekonać alkoholika lub jak pomóc osobie współuzależnionej zdarzają się często. Osoby, których dotyczy problem uzależnień same muszą chcieć tego wsparcia. Zmuszanie do działania zwykle kończy się niepowodzeniem.

  Źródła:

  Hędzelek M., Wnuk M., Marcinkowski j., T., Choroba współuzależnienia od alkoholu – diagnoza,
  konsekwencje, leczenie, https://www.researchgate.net/profile/Marcin_Wnuk/publication/303844232_Choroba_wspoluzaleznienia_od_alkoholu_-diagnoza_konsekwencje_leczenie_Alcohol_co-addiction_disease-_diagnosis_consequences_treatment/links/5757ff2408ae04a1b6b9a2e7.pdf.

  Morgan J.P., Journal of clinical psychology, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/1097-4679(199109)47:5%3C720::AID-JCLP2270470515%3E3.0.CO;2-5.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje