Kim są Anonimowi Alkoholicy?

Anonimowi Alkoholicy (AA) to międzynarodowa wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy mieli lub wciąż mają problem z alkoholem. Dzielą się oni własnym doświadczeniem i nadzieją, że mogą rozwiać swój wspólny problem i pomagać innym w odzyskiwaniu trzeźwości. Jest to wspólnota honorowa, apolityczna i dostępna niemal wszędzie. Członkostwo jest otwarte dla każdego, kto pragnie zaprzestać picia alkoholu. Nie ma żadnych wymagań związanych z wiekiem czy wykształceniem uczestników.

Spis treści

  Na czym polega wspólnota Anonimowych Alkoholików?

  Głównym celem jest, aby zachować trzeźwość i pomagać innym alkoholikom w osiągnięciu trzeźwości. Anonimowy Alkoholicy tworzą społeczność ponad 2 milionów zdrowiejących alkoholików na całym świecie. Ich działalność polega na tworzeniu niewielkich grup samopomocowych.

  Spotkania gromadzą różną liczbę osób w zależności od tego, w jak dużej miejscowości się odbywają lub ile znajduje się w okolicy innych grup AA. Grupę Anonimowych Alkoholików tworzą sami alkoholicy. AA nie ma gabinetów, lekarzy, doradców czy psychologów. Wszyscy członkowie pomagają sobie nawzajem wyjść z alkoholizmu. Nie istnieje centralny organ kontroli, który sprawdza, jak działają grupy AA. Wszystko zależy od członków danej grupy. To oni decydują, co robią. Jednakże program AA okazał na tyle skuteczny, że prawie wszystkie grupy z niego korzystają.

  Czy Anonimowi Alkoholicy mają związek z jakimś wyznaniem?

  Anonimowi Alkoholicy nie są organizacją religijną ani sektą. W grupach samopomocowych uczestniczą zarówno wyznawcy różnych religii, jak i agnostycy oraz ateiści. Nie trzeba się zarejestrować, aby zostać częścią AA. Członkiem grupy zostaje się wtedy, kiedy jest się na to zdecydowanym. Można przyjść i odejść, kiedy ma się na to ochotę.

  Program 12 kroków

  Wspólnota Anonimowych Alkoholików prowadzi grupy samopomocowe na podstawie Programu 12 kroków, który stanowi ramy samokontroli i jest drogą do wyzdrowienia z choroby alkoholowej. Program polega na tym, że alkoholik ujawnia swoją chorobę i jeszcze raz przechodzi całą historię swojego picia. Opisuje, jak osiągnął trzeźwość, i zwraca się do nowo przybyłych, aby dołączyli do grupy samopomocowej.

  Jak dołączyć do wspólnoty Anonimowych Alkoholików?

  Jeżeli chcesz dołączyć do grupy samopomocowej Anonimowych Alkoholików, zajrzyj na stronę internetową http://aa24.pl – tam znajdziesz informacje o tym, gdzie i kiedy odbywają się spotkania w Twoim mieście. Uczestnicząc w spotkaniach AA, spotkasz osoby takie jak Ty, które również borykają się z problemem alkoholowym. Ich historia może zmotywować Cię do podjęcia decyzji o trzeźwości i skorzystania z profesjonalnej pomocy lekarzy i terapeutów. Jeżeli już się leczysz, członkostwo we wspólnocie AA utwierdzi Cię w Twoich działaniach, zmierzających do wyjścia ze szkodliwego nałogu alkoholowego.

  Sprawdź: leczenie alkoholizmu Nasz Gabinet Warszawa

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje