Jakie są metody leczenia choroby alkoholowej?

Problemy z alkoholem można zauważyć u wszystkich grup społecznych. Alkoholizm dotyka nie tylko osoby biedne, niewykształcone czy bez pracy. Zdarza się, że w nałóg alkoholowy zapadają osoby, które mają wyższe wykształcenie czy dobrze płatną pracę. Piją bo mają problemy w życiu osobistym lub piją bo chcą się dobrze bawić i przełamać czymś codzienną rutynę. Alkohol podstępem wkracza w ich życie. Najpierw małymi kroczkami aby w pewnym momencie z całym impetem przejąć kontrolę nad życiem i świadomością osób uzależnionych.

Spis treści

  Aby skutecznie leczyć alkoholizm na samym początku trzeba mieć chęć i motywację do podjęcia walki z wrogiem. Trzeba mieć wsparcie bliskich osób oraz silną wolę, która sprawi, że będziemy sami decydować o tym czy alkohol będzie obecny w naszym życiu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że leczenie choroby alkoholowej na własną rękę jest w zasadzie niemożliwe, a jeśli możliwe to bardzo trudne. Na szczęście z pomocą osobom uzależnionym wychodzą naprzeciwko specjalistyczne ośrodki leczenia. Stanowią one podstawę w całym procesie leczenia. Z tego względu jeśli alkoholik da sobie szansę i zdecyduje się oddać w ręce specjalistów będzie to bez wątpienia dobra decyzja.

  Zaczynając leczenie trzeba wiedzieć, że nie wyjdzie się z nałogu w ciągu kilku dni. Należy się od początku nastawiać na kilkumiesięczną terapię. Oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji, detoks a także specjalistyczna terapia psychologiczna może trwać nawet latami.

  Zobacz: Jak zapobiec nawrotom choroby alkoholowej?

  W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele sposobów leczenia choroby alkoholowej, dzięki czemu możliwe jest dobranie odpowiedniej metody do konkretnego przypadku. Aby poznać metody leczenia można je podzielić na dwie zasadnicze grupy:

  1. Metody farmakologiczne – jak sama ich nawa wskazuje opierają się na przyjmowaniu środków farmakologicznych pod różnymi postaciami. Najpopularniejsza z metod farmakologicznych jest stosowanie esperalu pod postacią wszywki alkoholowej. Substancją czynną wszywki, która trafia pod skórę pacjenta na okres kilku miesięcy jest disulfiram, który w połączeniu z alkoholem powoduje silne zatrucie, dzięki czemu skutecznie zniechęca alkoholika do kieliszka. W Małopolsce najbardziej popularną formą leczenia alkoholizmu jest właśnie wszywany esperal w Krakowie.
  2. Metody psychoterapeutyczne – czyli wszelkiego rodzaju terapie prowadzone indywidualnie z pacjentem lub także w grupach. Polegają w dużej mierze na regularnych sesjach z terapeutami zajmującymi się problemem uzależnień od alkoholu. Głównym celem terapii jest przede wszystkim zmiana zachowania, nastawienia do siebie i innych osób, zmiana przekonań etc.

  Ze względu na szeroki wachlarz dostępnej pomocy, alkoholicy skutecznie walczyć z chorobą. Bez oddania się w ręce specjalistów doprowadzą swoje życie do ruiny. Ponadto alkohol skróci im życie.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje