pokaż menu

Blog

Jak zachować trzeźwość będąc alkoholikiem?

W momencie, gdy osoba uzależniona od alkoholu podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia musi zdawać sobie sprawę z faktu, iż alkoholizm wciąż pozostaje chorobą, która nie jest do końca uleczalną. Alkoholik do końca życia pozostaje alkoholikiem, jednak może żyć w trzeźwości. Jak jednak dokonać tego? Jak trwać w swoich postanowieniach, gdy naokoło jest tyle pokus, a jeszcze do niedawna miało się przekonanie, że alkohol to świetny sposób na zabawę, jak i problemy, a do tego żyło się w poczuciu, że przecież można przestać w dowolnej chwili.

Wytrwanie w trzeźwości

Przede wszystkim alkoholik, który chce wytrwać w trzeźwości musi zrozumieć przyczynę swojego nałogu. Uzależnienie nierzadko pojawia się na podłożu nieradzenia sobie ze stresem. Różnego rodzaju sytuacjami życiowymi. Nie pomagają również koledzy, znajomi i otoczenie, które uważa, że niepicie alkoholu jest źle widzianym i czyni człowieka nieatrakcyjnym pod względem towarzyskim. Do tego dochodzi kwestia nieposiadania umiejętności bycia asertywnym. Chęć przypodobania się innym, w sposób niosący za sobą spore konsekwencje. Przyczyny są trudne do wyeliminowania, ale ich zrozumienie i samoświadomość pozwala podjąć odpowiednie działania, by wytrwać w trzeźwości.

Nauka nowych wzorców zachowań

Niezbędnym panaceum na wytrwanie w trzeźwości jest nauka nowych wzorców, prawidłowych zachowań. Także edukacja w zakresie radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozładowywania napięć i stresów, w sposób odmienny, aniżeli sięgając po używki jakiegokolwiek rodzaju. Zaleca się, by w procesie trzeźwienia osoby uzależnione dzieliły się swoimi problemami z innymi. Stanowczo i do skutku odmawiały picia alkoholu. Bez szukania wymówek i usprawiedliwień, by sięgnąć kolejny raz po substancję, która doprowadziła do uzależnienia. Należy zadbać o to, by w domu nie było alkoholu i nikt go nie przynosił. Jeśli dotychczasowe towarzystwo nie okazuje należytego wsparcia i zrozumienia, problem traktuje niepoważnie i uważa, że wypicie jednego „kieliszka” nic nie zmieni, trzeźwiejący alkoholik powinien unikać takiego towarzystwa. Zmienić je na otoczenie, które wykazuje się wsparciem. Nie należy przebywać z osobami pod wpływem alkoholu, jak i samodzielnie wybierać się do tych, którzy zapili bądź właśnie leczą „kaca”. Nie należy zgadzać się na stawanie na czatach, jak i dokładnie się do wspólnych składek na alkohol, na przykład w pracy.

Ryzyko powrotu do nałogu alkoholowego

Alkoholik musi również pamiętać o tym, że wypijanie szampanów lub piw „bezalkoholowych” niesie dla niego takie samo ryzyko powrotu do nałogu, jak wypicie innego rodzaju alkoholu. Należy uważać również na produkty spożywcze zawierające alkohol, ponieważ nawet niewielka ich ilość może spowodować wystąpienie objawów głodu alkoholowego. Należy sprawdzać, co znajduje się w lekach, a także warto zrezygnować z odświeżaczy do ust czy też dezodorantów, które zawierają alkohol. Do tego regularne spotkania w wybranych grupach i telefon do osoby, która wykazuje wsparcie, najlepiej do innego trzeźwiejącego alkoholika, gdy dochodzi do sytuacji kryzysowych. Liczy się unikanie pokus i szukanie pomocy u tych, którzy doskonale znają nasz problem.

4 votes, average: 4,25 out of 54 votes, average: 4,25 out of 54 votes, average: 4,25 out of 54 votes, average: 4,25 out of 54 votes, average: 4,25 out of 5 (4 votes, average: 4,25 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225