pokaż menu

Blog

Jak wspomóc alkoholika w walce z chorobą alkoholową?

Wsparcie alkoholika

Choroba alkoholowa to bardzo trudna przypadłość, z którą boryka się wiele osób. W swoich początkowych fazach jest bardzo trudna do wykrycia. Z czasem okazuje się, że choroba opanowała chorego, który traci przez to pieniądze, przyjaciół, rodzinę. Ważne jest, by w trudnym czasie odnalazł wsparcie.

Choroby alkoholowej nie można ukrywać, bo prowadzi do destrukcji zarówno życia chorego, jak i bliskich znajdujących się w jego otoczeniu. Pojawia się syndrom osoby współuzależnionej. Która tłumaczy chorobę bliskiej osoby przez swoje wady, usprawiedliwia ją i broni. W tym momencie bardzo istotne jest wsparcie psychoterapeuty.

 

Wsparcie psychoterapeuty

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty może okazać się bardzo trudnym przeżyciem. Zdarza się, że to pierwsza postronna osoba, która usłyszy o naszym problemie. Otwarcie się przed nią zapewnia pomoc w trudnych chwilach. Przed wizytą warto przypomnieć sobie kłopotliwe sytuacje, w które wpadała nasza chora bliska osoba. Możemy spisać je na kartce, by w stresie nie zapomnieć. Warto też przemyśleć, jak często chora osoba spożywa alkohol, czy są to jakieś konkretne sytuacje. Będąc przygotowanym, łatwiej będzie nam porozmawiać z psychologiem.

Psychoterapia - alkoholizm

Pamiętajmy też, że jego zadaniem nie jest ocenianie nas, tylko wsparcie. Nie musimy przedstawiać mu twardych dowodów na złe rzeczy, które dzieją się w naszym otoczeniu. Wystarczy zwykła rozmowa. Po kilku spotkaniach psychoterapeuta pomoże nam radzić sobie z trudnymi sytuacjami, wytłumaczy zachowania, które przejawiają syndrom współuzależnionego. Z czasem uda nam się przekonać osobę chorą do pomocy specjalisty.

Kiedy przekonamy chorą osobę do udania się do specjalisty, psychoterapeuta po rozpoznaniu problemu rozpocznie działania przygotowującego chorego do terapii. Wsparcie terapeuty jest bardzo istotne, ponieważ chora osoba może nie radzić sobie ze swoimi pragnieniami, emocjami i lękami. Ważne by otrzymywał wówczas odpowiednią pomoc. Nasze wizyty u psychologa pomogą nam nie tylko w pomocy osobie chorej, ale też w radzeniu sobie z traumatyczną sytuacją.

 

Psychoterapia grupowa - spotkania anonimowych alkoholików

 

Jedną z bardzo istotnych terapii podczas terapii przeciwalkoholowej jest psychoterapia grupowa. Chorzy trafiający do takich grup spotykają się z innymi osobami borykającymi się z tym samym lub bardzo zbliżonym problemem i wspólnie go przepracowują. To bardzo wartościowy rodzaj psychoterapii, który nie tylko pomaga odkryć emocje i lęki, które pojawiły się w głowie chorego, ale też unaocznia mu skalę problemu.

Słuchając relacji postronnych osób, o tym jak źle traktowały siebie i bliskich może uzmysłowić takiej osobie, że jego działania opierają się na tym samym mechanizmie. Wyróżnia się dwa rodzaje grup — zamknięte i otwarte.

terapia grupowa AA

W przypadku grup zamkniętych — wszyscy członkowie rozpoczynają i kończą leczenie w tym samym czasie. Stawia się tu na spójność grupy, przez co proces terapeutyczny jest znacznie intensywniejszy niż w przypadku grup otwartych.

Grupy otwarte — takie grupy nie mają wyznaczonego początku ani końca terapii. Ich otwarty charakter pozwala na swobodny przepływ uczestników. Grupy otwarte są bardzo dobrym rodzajem grupy, w której chory może poznać osoby, które dopiero zaczynają albo już kończą terapię.

 

Silna wola, cierpliwość oraz Esperal

Czasami domownicy dotknięci problemem alkoholowym są bardzo zmęczeni. Nierzadko uczęszczają na terapie osób współuzależnionych, gdzie uzyskują wsparcie. Bardzo cennym elementem powrotu do zdrowia chorej osoby jest cierpliwość. Muszą się nią wykazać zarówno najbliżsi, którzy uczestniczą w procesie zdrowienia alkoholika, ale też sami chorzy. Bardzo duże obciążenie psychiczne sprawia, że siła woli osób chorych może spadać.

Jeżeli występują szczere chęci wyzdrowienia i współpraca z psychoterapeutą, często wykorzystuje się specjalne wszywki — esperal. Esperal to specjalna substancja, którą umieszcza się w postaci tabletki pod skórą.

Esperal - opakowanie

Przez kilka miesięcy uwalniana przez nią substancja — disulfiram, wchodzi w reakcje z alkoholem i powoduje ostre zatrucie alkoholem poprzez hamowanie enzymu dehydrogenazy alkoholowej, która odpowiada za rozkładanie alkoholu z aldehydu octowego do kwasu octowego, ten ostatni powoduje jedynie kaca. Esperal stanowi część terapii. Wspomaga siłę woli chorego, jednak niezbędne są konsultacje psychoterapeutyczne, by przepracowywać inne niż siła woli aspekty choroby alkoholowej.

23 votes, average: 4,25 out of 523 votes, average: 4,25 out of 523 votes, average: 4,25 out of 523 votes, average: 4,25 out of 523 votes, average: 4,25 out of 5 (23 votes, average: 4,25 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225