Jak wspomóc alkoholika w walce z chorobą alkoholową?

Choroba alkoholowa to bardzo trudna przypadłość, z którą boryka się wiele osób. W swoich początkowych fazach jest bardzo trudna do wykrycia. Z czasem okazuje się, że choroba opanowała chorego, który traci przez to pieniądze, przyjaciół, rodzinę. Ważne jest, by w trudnym czasie odnalazł wsparcie.

Spis treści

  Choroby alkoholowej nie można ukrywać, bo prowadzi do destrukcji zarówno życia chorego, jak i bliskich znajdujących się w jego otoczeniu. Pojawia się syndrom osoby współuzależnionej. Która tłumaczy chorobę bliskiej osoby przez swoje wady, usprawiedliwia ją i broni. W tym momencie bardzo istotne jest wsparcie psychoterapeuty.

  Wsparcie psychoterapeuty

  Pierwsza wizyta u psychoterapeuty może okazać się bardzo trudnym przeżyciem. Zdarza się, że to pierwsza postronna osoba, która usłyszy o naszym problemie. Otwarcie się przed nią zapewnia pomoc w trudnych chwilach. Przed wizytą warto przypomnieć sobie kłopotliwe sytuacje, w które wpadała nasza chora bliska osoba. Możemy spisać je na kartce, by w stresie nie zapomnieć. Warto też przemyśleć, jak często chora osoba spożywa alkohol, czy są to jakieś konkretne sytuacje. Będąc przygotowanym, łatwiej będzie nam porozmawiać z psychologiem.

  kobieta zmagająca się z alkoholikiem w domu na terapii psychologicznej

  Pamiętajmy też, że jego zadaniem nie jest ocenianie nas, tylko wsparcie. Nie musimy przedstawiać mu twardych dowodów na złe rzeczy, które dzieją się w naszym otoczeniu. Wystarczy zwykła rozmowa. Po kilku spotkaniach psychoterapeuta pomoże nam radzić sobie z trudnymi sytuacjami, wytłumaczy zachowania, które przejawiają syndrom współuzależnionego. Z czasem uda nam się przekonać osobę chorą do pomocy specjalisty.

  Kiedy przekonamy chorą osobę do udania się do specjalisty, psychoterapeuta po rozpoznaniu problemu rozpocznie działania przygotowującego chorego do terapii. Wsparcie terapeuty jest bardzo istotne, ponieważ chora osoba może nie radzić sobie ze swoimi pragnieniami, emocjami i lękami. Ważne by otrzymywał wówczas odpowiednią pomoc. Nasze wizyty u psychologa pomogą nam nie tylko w pomocy osobie chorej, ale też w radzeniu sobie z traumatyczną sytuacją.

  Psychoterapia grupowa – spotkania anonimowych alkoholików

  Jedną z bardzo istotnych terapii podczas terapii przeciwalkoholowej jest psychoterapia grupowa. Chorzy trafiający do grup AA spotykają się z innymi osobami borykającymi się z tym samym lub bardzo zbliżonym problemem i wspólnie go przepracowują. To bardzo wartościowy rodzaj psychoterapii, który nie tylko pomaga odkryć emocje i lęki, które pojawiły się w głowie chorego, ale też unaocznia mu skalę problemu.

  Słuchając relacji postronnych osób, o tym jak źle traktowały siebie i bliskich może uzmysłowić takiej osobie, że jego działania opierają się na tym samym mechanizmie. Wyróżnia się dwa rodzaje grup — zamknięte i otwarte.

  grupa ludzi z problemem alkoholowym mówiąca o swoich problemach

  W przypadku grup zamkniętych — wszyscy członkowie rozpoczynają i kończą leczenie w tym samym czasie. Stawia się tu na spójność grupy, przez co proces terapeutyczny jest znacznie intensywniejszy niż w przypadku grup otwartych.

  Grupy otwarte — takie grupy nie mają wyznaczonego początku ani końca terapii. Ich otwarty charakter pozwala na swobodny przepływ uczestników. Grupy otwarte są bardzo dobrym rodzajem grupy, w której chory może poznać osoby, które dopiero zaczynają albo już kończą terapię.

  Silna wola, cierpliwość oraz Esperal

  Czasami domownicy dotknięci problemem alkoholowym są bardzo zmęczeni. Nierzadko uczęszczają na terapie osób współuzależnionych, gdzie uzyskują wsparcie. Bardzo cennym elementem powrotu do zdrowia chorej osoby jest cierpliwość. Muszą się nią wykazać zarówno najbliżsi, którzy uczestniczą w procesie zdrowienia alkoholika, ale też sami chorzy. Bardzo duże obciążenie psychiczne sprawia, że siła woli osób chorych może spadać.

  Jeżeli występują szczere chęci wyzdrowienia i współpraca z psychoterapeutą, często wykorzystuje się specjalne wszywki — esperal. Esperal to specjalna substancja, którą umieszcza się w postaci tabletki pod skórą.

  tabletki esperalu w opakowaniu

  Przez kilka miesięcy uwalniana przez nią substancja — disulfiram, wchodzi w reakcje z alkoholem i powoduje ostre zatrucie alkoholem poprzez hamowanie enzymu dehydrogenazy alkoholowej, która odpowiada za rozkładanie alkoholu z aldehydu octowego do kwasu octowego, ten ostatni powoduje jedynie kaca.

  Esperal stanowi część terapii. Wspomaga siłę woli chorego, jednak niezbędne są konsultacje psychoterapeutyczne, by przepracowywać inne niż siła woli aspekty choroby alkoholowej.

  Zobacz: Objawy pojawiającego się nawrotu choroby alkoholowej

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje