Blog

Jak walczyć z alkoholizmem – najskuteczniejsze metody leczenia

Mimo coraz lepszych i bardziej komfortowych warunków do życia, ilość alkoholików w Polsce nie spada. Chociaż obecna rzeczywistość jest opisywana korzystniej niż przykładowo podczas okresu PRL, to Polacy kupują i spożywają więcej alkoholu. Motywy alkoholików są różne i nie da się ich wszystkich wymienić. Jak walczyć z alkoholizmem i czy da się leczyć chorobę alkoholową skutecznie?

Jak walczyć z alkoholizmem w rodzinie

Wstyd, niepokój, niepewność i strach to jedne z określeń, które można powiązać z chorobą alkoholową. Dotyczy to przede wszystkim alkoholizmu w rodzinie i tego, jak wpływa na człowieka uzależnionego oraz pozostałych domowników. Jak walczyć z alkoholizmem w domu? Przede wszystkim należy bronić się przed współuzależnieniem. Stan ten oznacza mimowolne, nieświadome i nieumyślne pozwolenie alkoholikowi na pogrążaniu się w uzależnieniu. Samodzielne próby zmuszenia nałogowca do zrezygnowania z picia to nieodpowiednie rozwiązanie. Tym bardziej przymus, kłótnie i wywieranie presji to zły kierunek.

 

Alkoholik musi zdać sobie sprawę z problemu i zrozumieć, że leczenie to konieczność, ponieważ alkoholizm jest chorobą. Co prawda nieuleczalną, ale taką, nad którą można przejąć kontrolę. Zaniechanie leczenia choroby alkoholowej skraca życie o 10-15 lat. Poradzenie sobie z powodami alkoholizmu oraz skutkami nałogu mogą pomóc w ustabilizowaniu życia i relacji rodzinnych. Trudno określić, jak walczyć z alkoholizmem, ponieważ u każdego terapia przebiega w różnym tempie. Leczenie powinno być kompatybilne z powodami uzależnienia, aby mogły zostać skutecznie zdiagnozowane, a życie ustabilizowane.

Jak walczyć z alkoholizmem - etapy leczenie

To, jak walczyć skutecznie z alkoholizmem jest skomplikowane w ocenie. Przebieg leczenia choroby alkoholowej zależy od kilku aspektów. Mogą to być powody uzależnienia, długość nałogu, siła motywacji i ogrom chęci do zmian. Najczęściej słyszy się o terapii leczenia uzależnień, ale pomocna okazuje się również farmakologia, która wspiera w trzeźwości. Dzięki temu alkoholik może podejmować racjonalne decyzje, zrozumieć, co napędza uzależnienie i jak sobie z tym radzić.

Stosowane metody leczenia:

  1. Detoks alkoholowy - indywidualnie dobrana mieszanka witamin, soli mineralnych i elektrolitów, która usuwa alkohol z organizmu, a tym samym minimalizuje oraz powstrzymuje skutki uzależnienia; przywraca logiczność myśli, poprawia stan zdrowia i pozwala na bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego bez względu na jego długość.
  2. Esperal - ma formę wszywki alkoholowej implantowanej najczęściej pod skórą w okolicy pośladka; znajdujący się w niej Disulfiram działa od 8 do 12 miesięcy; w połączeniu z alkoholem powoduje nieprzyjemne uczucie takie jak podczas kaca, ale o wiele silniejsze i poważniejsze, jeśli chodzi o konsekwencje i długość ich odczuwania; niekiedy efekty reakcji disulfiramowej są niemożliwe do odwrócenia; esperal sam w sobie nie zmusza ani nie zniechęca do picia, ale powoduje strach ze względu na ewentualne skutki uboczne.
  3. Terapia - może mieć formę jednoosobowych spotkać z psychologiem lub grupowych rozmów; ilość i długość rozmów jest zależna od potrzeb alkoholika i/lub jego najbliższych; pozwala zauważyć powody uzależnienia, następstwa picia oraz wypracować sposoby, dzięki którym alkohol nie będzie więcej potrzebny.

W przypadku pytania: jak walczyć z alkoholizmem, znalezienie jednoznacznej i trafnej odpowiedzi nie jest obecnie możliwe. Wiadomo jednak, że warto to robić w trosce o swoją przyszłość oraz najbliższych osób. Mimo że choroba alkoholowa jest nieuleczalna, to stosunek korzyści i strat jest dużo korzystniejszy dla osoby walczącej z uzależnieniem.

Źródła:

William R.M., Reid K.H., The Effectiveness of Alcoholism Treatment, https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4613-2191-0_7.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225