Jak uzupełnić elektrolity po alkoholu?

Stężenie elektrolitów w naszym organizmie nie jest stałe, dlatego powinniśmy pilnować, by regularnie je uzupełniać. Prawidłowy poziom elektrolitów to podstawa, by organizm funkcjonował prawidłowo. Zaburzenia elektrolitowe dotyczą zmiany w gospodarce wodnej.

Spis treści

  Do znacznej utraty elektrolitów dochodzi, gdy organizm traci zapasy wody. Przede wszystkim dochodzi do tego po wypiciu dużych ilości alkoholu. Skutkuje to zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej, co odczuwalne jest przez nas jako niesławny kac.

  Warto dowiedzieć się, jakie znaczenie dla organizmu mają elektrolity i jak uzupełnić je po alkoholu. 

  Elektrolity – co to jest?

  Elektrolity to rozpuszczalne w wodzie jony (głównie sodu i potasu), które mają za zadanie regulować podstawowe czynności życiowe i pracę organizmu. Prawidłowy poziom elektrolitów dotlenia organizm, przewodzi impulsy nerwowe, a także odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

  Elektrolity są codziennie wydalane podczas oddychania, oddawania moczu czy pocenia się. Kac, i towarzyszące mu objawy takie jak biegunka po alkoholu i wymioty, przyspiesza wypłukiwanie tak cennych dla każdego organizmu elektrolitów.

  Elektrolity i ich wartość jest często pomijana, dlatego należy przypomnieć, że ich równowaga chroni funkcje komórkowe, reguluje pracę nerwów i wspomaga odbudowę uszkodzonych tkanek (w tym wątroby – organu szczególnie doświadczającego konsekwencji długotrwałego spożywania alkoholu).

  Objawy niedoboru elektrolitów po alkoholu

  Nieprzyjemne uczucie towarzyszące nam następnego dnia po wypiciu potocznie nazywane jest kacem. Objawy mogą się różnić, jednak do najczęstszych dolegliwości wskazujących na niedobór elektrolitów możemy zaliczyć ból głowy, ogólne uczucie odwodnienia i osłabienie.

  Często osoba “na kacu” odczuwa szereg przypadłości nie kojarzących się od razu ze skutkami niedoboru elektrolitów, jak na przykład: arytmię serca, drżenie rąk, obrzęki rąk i nóg, a nawet przejmujące poczucie niepokoju.

  Te alarmujące objawy zwykle świadczą o zachwianej równowadze elektrolitów w organizmie. W stanie niedoboru elektrolitów po alkoholu należy działać szybko, korzystając z natężonych dawek minerałów regulujących funkcjonowanie organizmu, tak aby błyskawicznie przywrócić organizm do równowagi.

  Zaniedbany poziom elektrolitów może zaburzyć pracę układu nerwowego i prowadzić nawet do problemów z ciśnieniem.

  Niedobór elektrolitów – przyczyny

  Niedobór elektrolitów dotyka każdego z nas. Zmniejszona liczba elektrolitów pojawia się często w określonych sytuacjach. Ich wydalanie jest wzmożone w okresie letnim, podczas uprawiania sportu, stosowania restrykcyjnych diet, w stanie gorączki czy po spożywaniu napojów alkoholowych.

  Warto mieć na uwadze wymienione sytuacje i w razie ich wystąpienia, podjąć jak najszybsze kroki mające na celu ochronę organizmu przed skutkami niedoboru elektrolitów.

  Co na kaca? Elektrolity!

  Po udanej zabawie w towarzystwie alkoholu, często zadajemy sobie pytanie “co na kaca?”. W stanie niedyspozycji organizmu, ulgę przyniesie jak najszybsze i skuteczne działanie. Aby uzupełnić poziom elektrolitów, powszechnie stawia się na coraz popularniejsze rozwiązanie, jakim jest kroplówka na kaca.

  Gdy kac jest silny, poprawę stanu przyniesie wyłącznie specjalnie dobrane stężenie elektrolitów występujące na przykład w kroplówce After party. Kroplówka na kaca zawiera szereg pozytywnie wpływających na organizm składników, takich jak: glukoza, elektrolity oraz kompleks witaminy B.

  Wlew witaminowy jest dobrym lekiem na kaca, reguluje niedobór elektrolitów elektrolitów w organizmie, regeneruje wątrobę i zapobiega niedoborom witamin z grupy B, których skutki są nieodwracalne.

  Utrata witaminy B1 w organizmie może powodować powstanie zespołu Korsakowa.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje