Jak się przygotować do pierwszej terapii uzależnień alkoholowych? Nasze wskazówki

Pierwsza terapia uzależnień alkoholowych często budzi niepokój. Podczas spotkań z terapeutą, pacjent powinien otworzyć się i bez skrupułów opowiadać o swoim życiu. Okazywanie emocji i dzielenie się intymnymi szczegółami może być dla niektórych stresujące. Jak przygotować się na pierwszą terapię uzależnień, aby przebiegła ona jak najbardziej komfortowo? Mamy kilka rad dla pacjentów.

Spis treści

  Dlaczego terapia uzależnień alkoholowych jest tak ważna?

  Terapeuta uzależnień to osoba, która prowadzi spotkania w naszej placówce dla osób uzależnionych od alkoholu. Terapia uzależnień alkoholowych to niezbędny krok na drodze do trzeźwości. Spotkania z terapeutą mają wiele zalet i dopełniają inne rodzaje terapii, np. awersyjną w postaci wszywki alkoholowej. 

  Spotkania z terapeutą uzależnień alkoholowych pomagają pacjentowi zrozumieć problem sięgania po alkohol. Aby przestać pić, uzależniony od alkoholu musi wiedzieć, skąd bierze się jego problem. Terapeuta pomaga zrozumieć, jakie błędne schematy myślenia stoją za alkoholizmem, jakie decyzje i jakie fakty z przeszłości. Poznanie mechanizmu logiki pacjentów z chorobą alkoholową pozwala na zwalczenie problemu uzależnienia u samych podstaw.

  Terapeuta uzależnień alkoholowych pomaga pacjentowi zrozumieć problem picia i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Ponadto, odpowiednio wykwalifikowany terapeuta, jest wsparciem dla pacjenta w trakcie życia w trzeźwości. Życie bez alkoholu wymaga nauki nowych przyzwyczajeń. Terapeuta pomaga uzależnionemu odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która wymaga powrotu do pracy, naprawy stosunków społecznych i zgody ze sobą. 

  Terapia uzależnień alkoholowych jest niezwykle chwalona przez naszych pacjentów, którzy podjęli walkę z alkoholizmem. Opowiadanie o sobie daje ukojenie.

  Jak się przygotować do pierwszej terapii z psychologiem od uzależnień? Nasze wskazówki

  Pierwsze spotkanie z psychologiem od uzależnień alkoholowych zwykle przebiega tak samo w każdym z przypadków. Nie bez powodu mówi się, że “początki są najtrudniejsze”. Pierwsza wizyta terapeutyczna jest dla każdego czymś nowym. Aby przebiegła dla pacjenta w jak najlepszej atmosferze, warto się przed nią przygotować. Przygotowaliśmy kilka wskazówek na podstawie rozmów z terapeutą uzależnień zatrudnionym w naszej prywatnej przychodni leczenia uzależnień alkoholowych.

  Przygotuj odpowiedzi na pytania o metryczkę

  Na wstępie tarepeuta uzależnień z pewnością zapyta o podstawowe informacje, czyli o wiek, wykształcenie, rodzinę, pracę. Należy wiedzieć, że zadanie takich pytań jest typowe i odbywa się zawsze podczas pierwszej sesji.

  “Co Cię do mnie sprowadza?”

  Pytanie o powód wizyty jest również jednym z pierwszych. Warto przemyśleć powód swojej wizyty. Mogą to być na przykład: chęć zaprzestania picia alkoholu, poprawa stosunków z najbliższymi, nauka życia w trzeźwości czy po prostu potrzeba rozmowy o swojej sytuacji z kimś niezależnym. Często pacjenci przyznają, że wraz z terapeutą chcą ustalić drobne cele, które przybliżą ich do życia w trzeźwości.

  Zastanów się, jaki jest przebieg Twojego uzależnienia

  Zastanów się, jakie były początki uzależnienia od alkoholu. Co skłania Cię do sięgania po kieliszek? Pomyśl również, jakie sytuacje wyzwalają nałóg alkoholowy. Psycholog od uzależnień potrzebuje poznania sytuacji życiowej, aby mógł opracować najbardziej skuteczną metodę terapii.

  Pierwsze spotkanie, które ma na celu leczenie uzależnień od alkoholu zwykle trwa około godziny. Wbrew pozorom to niedługi czas. Na tym etapie prawdopodobnie zdążysz omówić tylko wyżej wspomniane kwestie.

  Tylko początki wydają się trudne. Pierwsza terapia uzależnień alkoholowych pozwoli na oswojenie się z sytuacją. Nasi terapeuci dokładają wszelkich starań, aby wszystkie wizyty naszych pacjentów odbywały się bez stresu. Nigdy nie zmusza się pacjenta do mówienia. Pamiętaj, że to Ty będziesz decydował, na ile chcesz się otworzyć.

  Kompleksowe leczenie uzależnienia od alkoholu

  W przychodni Nasz Gabinet otrzymasz pełną pomoc. Oferujemy terapie (indywidualne lub grupowe), detoksy, kroplówki regenerujące i wszywkę alkoholową esperal. 

  Staramy się uświadomić społeczeństwo o konieczności zastosowania kilku środków leczenia choroby alkoholowej. Alkoholizm jest złożoną chorobą, którą zwalczyć może tylko praca nad sobą i korzystanie ze środków pomocniczych, np. esperalu. Terapia psychologiczna jest potrzebna uzależnionym, aby każdy mógł odnaleźć spokój i podejmować decyzje, dzięki którym zacznie żyć bez alkoholu.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje