Jak rozpoznać alkoholika po twarzy, czyli skąd bierze się opuchlizna po alkoholu

Alkoholizm to uzależnienie, które silnie wpływa na zdrowie i zachowanie człowieka. Wiele zależy od dawki alkoholu i długości nałogu. Pogorszenie kondycji zdrowotnej to jeden z objawów choroby alkoholowej. Na pierwszy rzut oka widoczne są również zmiany na twarzy alkoholika. Opuchlizna, rumień, czy szara i matowa cera to częste cechy wyglądu osoby uzależnionej od alkoholu. Sprawdź, jakie jest oddziaływanie alkoholu na wygląd człowieka i co powoduje zbyt duża ilość alkoholu we krwi.

Spis treści

  Objawy alkoholizmu na twarzy

  Symptomy choroby alkoholowej są czasem trudne do zauważenia. Uzależnienie często zaczyna się od sporadycznego picia. Niektórzy spożywają płyn etylowy w samotności, aby nikt nie dowiedział się o problemie. Warto pamiętać, że szkodliwy jest każdy trunek bez względu na jego rodzaj oraz ilość. Najtrudniej dostrzec zmiany wewnętrzne, ponieważ organizm słabnie z czasem.

  Objawy uzależnienia łatwiej natomiast zauważyć patrząc na nałogowca. Zmiana wyglądu twarzy pijaka rzuca się mocno w oczy, szczególnie jeśli chodzi o rysy twarzy alkoholika. Na kilka cech warto zwracać uwagę. Spostrzegawczość może spowodować, że uda się komuś pomóc w leczeniu alkoholizmu szybciej.

  Jak rozpoznać twarz alkoholiczki lub alkoholika:

  • opuchnięcie twarzy po alkoholu – przyczyną opuchlizny są powiększone naczynia krwionośne, których struktura ulega osłabieniu przez nadmierne picie alkoholu.
  • uszkodzenia skóry – alkohol silnie wysusza skórę, powoduje, że jest silniej narażona na infekcje i stany zapalne, które decydują o jej jakości i wyglądzie alkoholika.
  • głębsze i bardziej widoczne zmarszczki – regularne spożywanie alkoholu sprawia, że produkcja kolagenu zmniejsza się, co przyspiesza procesy wywołane przez wolne rodniki, a tym samym postarza.
  • zaczerwieniona twarz po alkoholu – czerwona twarz alkoholika jest spowodowana przez pękanie naczyń krwionośnych, wskutek czego na buzi osoby uzależnionej można dostrzec rumień szczególnie w okolicy nosa alkoholika.
  • szara i matowa cera – alkohol powoduje, ze organizm się odwadnia (1 litr piwa doprowadza do utraty 1400 ml płynów), dlatego też zmiany szczególnie blisko oczu alkoholika są widoczne w formie sińców lub cieni.

  Nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na przyswajanie składników odżywczych – dotyczy to przede wszystkim witam A i C. Skóra jest przez to narażona na zanieczyszczenia i działanie promieni słonecznych. Ciało jest odwodnione, osłabione i narażone na stałe zmiany w wyglądzie. Jednym z podstawowych składników trunków alkoholowych jest cukier.

  Wiele zmian na twarzy jest szczególnie charakterystycznych dla wieloletnich alkoholików. Do takich zmian można zaliczyć chociażby czerwono – siny, kalafiorowaty nos alkoholika. Jest to szczególny rodzaj opuchlizny, spowodowany rozszerzeniem się naczyń krwionośnych w okolicach nosa. Pamiętajmy również, że sama opuchlizna zwiastować może również uszkodzenie narządów wewnętrznych, jak wątroba – czy nerki.

  Jego przesadna ilość wywołuje zmiany w kodzie DNA oraz powoduje starzenie się tkanek i komórek. Zmiany na twarzy u alkoholika powodują, że człowiek wygląda na starszego i bardziej zmęczonego niż w rzeczywistości.

  Przeczytaj także i zobacz: Jak wygląda twarz dziecka alkoholika? – zespół fas

  płaczący mężczyzna patrzący na butelki z alkoholem

  Charakterystyczny wygląd alkoholika

  Negatywny wpływ alkoholu na zdrowie kojarzy się głównie ze stanem organów wewnętrznych, schorzeniami i chorobami przewlekłymi. Niektóre zmiany dotyczą jednak również wyglądu zewnętrznego. Opuchlizna twarzy po alkoholu, rumień czy fioletowe cienie to jedne z charakterystycznych zmian. Osoba uzależniona naraża całe ciało na negatywne działanie trunków. Każdy kieliszek to dodatkowe kalorie. Zbyt duża ilość cukru powoduje nadprodukcję próchnicy, co negatywnie wpływa na zęby.

  Włosy i paznokcie stają się łamliwe i wysuszone. Cera staje się matowa, a twarz wygląda na bardziej zmęczoną. Problem z alkoholem wzmaga negatywne zmiany skórne, naraża na łuszczycę i często przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych. Waga może rosnąć lub zmniejszać się w zależności od diety i nawyków żywieniowych. Ta zewnętrzna “metamorfoza” po latach picia jest jednak odwracalna. Pomóc może wyłącznie abstynencja i trzeźwość, lecz na poprawę wygląd trzeba trochę poczekać.

  Nos alkoholowy

  Nos alkoholowy to choroba skóry, która często charakteryzuje się obrzękiem, zaczerwienieniem i nierównościami występującymi na powierzchni nosa. Chociaż ten wygląd jest często nazywany nosem alkoholowym lub nosem pijaka, w rzeczywistości jest to choroba skóry. Wywodzi się od schorzenia trądziku. Przewlekłe zapalenie powoduje pękanie naczyń krwionośnych i krosty na nosie lub wokół nosa, nadając mu czerwony, opuchnięty i nierówny wygląd.

  Dlaczego alkoholik puchnie na twarzy

  Z powodu uzależnienia tolerancja na alkohol stale rośnie. Osoby uzależnione zatruwają swój organizm przez nadużywanie płynu etylowego. Opuchlizna na twarzy po alkoholu jest wywołana przez powiększanie się naczynek krwionośnych. Charakterystyczne zaczerwienienie nosa i tak zwane pajączki na policzkach to norma.

  Alkoholicy często tego nie zauważają, ponieważ są przyzwyczajeni do swojego wyglądu i skupiają uwagę przede wszystkim na nadużywaniu alkoholu. Opuchlizna znika w momencie, gdy w organizmie nie ma już alkoholu, a stan naczyń krwionośnych powraca do normy. W przypadku osób, które są w stałym ciągu i nie potrafią odstawić płynu etylowego, nie ma możliwości, aby wygląd twarzy uległ zmianie.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje