pokaż menu

Blog

Jak rozmawiać z osobą, u której podejrzewamy problem alkoholowy?

Jest to bardzo trudna sytuacja, gdy członek rodziny, przyjaciel lub współpracownik ma problem z alkoholem. Co można zrobić, aby zmienić tę sytuację? Jak rozpoznać, czy dana osoba potrzebuje pomocy? Zanim zrobisz cokolwiek, ważne jest, aby wiedzieć, czy twój przyjaciel lub członek rodziny naprawdę ma problemy z alkoholem. Alkoholizm to nie to samo, co nadmierne picie od czasu to czasu. Jest to wyniszczające, fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu. Alkoholicy mogą niejednokrotnie zaprzeczać, że mają oni problem z piciem. Jeśli jesteś gotowy i zdecydowany pomóc znajomemu lub członkowi rodziny, oto kilka wskazówek, jak z nim rozmawiać.

Wskazówki dotyczące rozmowy z alkoholikiem

Bądź szczery

Jeżeli dana osoba ma problemy z alkoholem, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to być otwartym i szczerym w rozmowie na temat jej problemu. Alkoholizm to problem, którego poruszenie może wywołać u rozmówcy uczucie zażenowania, wstydu, a nawet gniewu. Jeżeli wprost nie zakomunikujesz, że zauważyłeś niepokojące symptomy u osoby z problemem alkoholowym, ona sama może nawet nie widzieć u siebie objawów uzależnienia.

Zaangażuj inne osoby

Liczba osób, które porozmawiają z osobą uzależnioną, ma znaczenie. Zastanów się, czy w pomoc możesz zaangażować inne osoby, takie jak członkowie rodziny, przyjaciele. Pomyśl o tym, komu najbardziej ufa uzależniony i włącz ich do działania. Możesz też zadzwonić po pomoc do terapeuty i zapytać o radę, co należy zrobić w danym przypadku.

Zastanów się, co chcesz powiedzieć

Dokładnie określ, co masz zamiar powiedzieć osobie uzależnionej. Bądź empatyczny. Staraj się formułować wypowiedzi, które są pozytywne i pomocne, nie negatywne czy oskarżające. Na przykład zamiast mówić: „Jesteś alkoholikiem i nie mogę już tego wytrzymać – masz coś z tym zrobić", można powiedzieć: „Kocham cię i jesteś dla mnie bardzo ważny. Czuję niepokój i irytację, kiedy pijesz. Martwię się, że picie alkoholu może być szkodliwe dla twojego zdrowia. Bardzo by mnie ucieszyło, gdybym mógł pomóc ci w uzyskaniu odpowiedniej pomocy. Będę wspierać Cię przez cały proces leczenia”. Używanie komunikatów „ja” sprzyja dialogowi, pozwala obu stronom aktywnie uczestniczyć w rozmowie. Zachowaj spokój i przygotuj się na to, że osoba z problemem alkoholowym może się zdenerwować. Zapewnij jej czas i przestrzeń na podjęcie przez nią decyzji o odmowie lub podjęciu leczenia.

Działanie

Rozmowa z osobą uzależnioną to nie wszystko. Jest to punkt wyjścia do leczenia, jakie powinna podjąć osoba uzależniona. Nie daj się zwieść fałszywym obietnicom. Nie zwracaj uwagi na słowa, ale na to, jakie faktyczne działania podejmuje alkoholik.

Szukasz pomocy - sprawdź leczenie alkoholizmu w Warszawie >>

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225