Jak rozmawiać z osobą, u której podejrzewamy problem alkoholowy?

Jest to bardzo trudna sytuacja, gdy członek rodziny, przyjaciel lub współpracownik ma problem z alkoholem. Co można zrobić, aby zmienić tę sytuację? Jak rozpoznać, czy dana osoba potrzebuje pomocy? Zanim zrobisz cokolwiek, ważne jest, aby wiedzieć, czy twój przyjaciel lub członek rodziny naprawdę ma problemy z alkoholem. Alkoholizm to nie to samo, co nadmierne picie od czasu to czasu. Jest to wyniszczające, fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu. Alkoholicy mogą niejednokrotnie zaprzeczać, że mają oni problem z piciem. Jeśli jesteś gotowy i zdecydowany pomóc znajomemu lub członkowi rodziny, oto kilka wskazówek, jak z nim rozmawiać.

Spis treści

  Wskazówki dotyczące rozmowy z alkoholikiem

  Bądź szczery

  Jeżeli dana osoba ma problemy z alkoholem, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to być otwartym i szczerym w rozmowie na temat jej problemu. Alkoholizm to problem, którego poruszenie może wywołać u rozmówcy uczucie zażenowania, wstydu, a nawet gniewu. Jeżeli wprost nie zakomunikujesz, że zauważyłeś niepokojące symptomy u osoby z problemem alkoholowym, ona sama może nawet nie widzieć u siebie objawów uzależnienia.

  Zaangażuj inne osoby

  Liczba osób, które porozmawiają z osobą uzależnioną, ma znaczenie. Zastanów się, czy w pomoc możesz zaangażować inne osoby, takie jak członkowie rodziny, przyjaciele. Pomyśl o tym, komu najbardziej ufa uzależniony i włącz ich do działania. Możesz też zadzwonić po pomoc do terapeuty i zapytać o radę, co należy zrobić w danym przypadku.

  Zastanów się, co chcesz powiedzieć

  Dokładnie określ, co masz zamiar powiedzieć osobie uzależnionej. Bądź empatyczny. Staraj się formułować wypowiedzi, które są pozytywne i pomocne, nie negatywne czy oskarżające. Na przykład zamiast mówić: „Jesteś alkoholikiem i nie mogę już tego wytrzymać – masz coś z tym zrobić”, można powiedzieć: „Kocham cię i jesteś dla mnie bardzo ważny. Czuję niepokój i irytację, kiedy pijesz. Martwię się, że picie alkoholu może być szkodliwe dla twojego zdrowia. Bardzo by mnie ucieszyło, gdybym mógł pomóc ci w uzyskaniu odpowiedniej pomocy. Będę wspierać Cię przez cały proces leczenia”. Używanie komunikatów „ja” sprzyja dialogowi, pozwala obu stronom aktywnie uczestniczyć w rozmowie. Zachowaj spokój i przygotuj się na to, że osoba z problemem alkoholowym może się zdenerwować. Zapewnij jej czas i przestrzeń na podjęcie przez nią decyzji o odmowie lub podjęciu leczenia.

  Przeczytaj także: Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu?

  Działanie

  Rozmowa z osobą uzależnioną to nie wszystko. Jest to punkt wyjścia do leczenia, jakie powinna podjąć osoba uzależniona. Nie daj się zwieść fałszywym obietnicom. Nie zwracaj uwagi na słowa, ale na to, jakie faktyczne działania podejmuje alkoholik.

  Zobacz: Na czym polega i jak wygląda leczenie alkoholizmu w Warszawie?

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje