Jak radzić sobie z uzależnieniem – wybierz siebie!

Uzależnienie bez względu na jego rodzaj zazwyczaj oznacza ucieczkę. Pewnego rodzaju ułatwienie, które pozwala zapomnieć o problemach, tym co gnębi i powoduje ból. To również ucieczka przed samym sobą, własnymi emocjami i otaczającym światem, które trudno opanować. Jak radzić sobie z uzależnieniem? W artykule dowiesz się, co robić, aby nie krzywdzić siebie oraz innych.

Spis treści

  Co oznacza uzależnienie od alkoholu?

  Na temat alkoholu jest jedna i raczej zgodna opinia: ma za zadanie rozluźniać i powodować pozytywny nastrój. Tak naprawdę dzieje się inaczej. Trunki alkoholowe powodują wewnętrzny paraliż. Samopoczucie wcale się nie poprawia, a tylko chwilowo zmienia. Alkohol zaciemnia światopogląd, steruje emocjami i wypiera to, co w człowieku najbardziej wartościowe. Daje przyjemność, bez której nie można później żyć. W momencie uzależnienie od alkoholu trzeba się liczyć z utratą osobowości, pewnych wartości, relacji.

  Człowiek zatraca samego siebie kosztem iluzorycznych, nieprawdziwych i nietrwałych przeżyć, które w niebezpieczny sposób odciągają uwagę od rzeczywistości. Traci kontrolę nad swoimi czynami i mimo odczuwalnych strat nie dokonuje żadnych zmian, żyjąc w przekonaniu, że uzależnienie od alkoholu jest lepszym rozwiązaniem. Brak leczenia skutkuje jedynie postępowanie choroby alkoholowej, co może zakończyć się nawet śmiercią. Niełatwo określić, jak radzić sobie z uzależnieniem. Największą przeszkodą jest brak zrozumienia i zaakceptowania swojego stanu.

  bezdomny trzymający butelkę alkoholu

  Jak walczyć z alkoholem?

  Alkoholizm nie jest czymś chwilowym, co można bez problemu kontrolować samodzielnie. Pierwszym sposobem na to, jak radzić sobie z uzależnieniem jest zdanie sobie sprawy z problemu. Wypieranie i zaprzeczanie alkoholizmowi sprawia, że człowiek tylko się oszukuje. Zrozumienie tego wymaga jednak czasu, odwagi i wyzbycia się wstydu. Walka z uzależnieniem od alkoholu to nie kwestia silnej woli. Konieczna jest pomoc specjalisty.

  Aby pokonać uzależnienie trzeba nauczyć się kontrolować głód alkoholowy. To on często powoduje nawrót alkoholizmu. Podczas terapii psycholog tłumaczy, które zdarzenia, emocje i problemy skłaniają do picia. Poznając je, można wspólnie znaleźć rozwiązania, które pomogą uspokoić się bez rezygnacji z abstynencji i samego siebie. Bez usprawiedliwień, ucieczek i wybierania prostszych rozwiązań. Tylko szczerość z samym sobą może dać wystarczającą siłę.

  Źródła:

  Cierpiałkowska L., Ziarko M., Psychologia uzależnień – alkoholizm, http://m.publio.pl/files/samples/27/54/9b/48185/Psychologia_uzaleznien_alkoholizm_demo.pdf.

  Moos R.H., Finney J.W., Cronkite R.C., Alcoholism treatment: Context, process, and outcome, https://psycnet.apa.org/record/1990-98391-000.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje