Jak radzić sobie z głodem alkoholowym?

Alkoholicy, jak i osoby, które wygrały z nałogiem, odczuwają różne efekty uzależnienia. W obu przypadkach typowy jest głód alkoholowy. U niepijących alkoholików może o sobie przypomnieć nawet po latach. Ci stale nadużywający trunków nie zauważają objawów, ponieważ stale dostarczają odpowiednią dawkę alkoholu. Jak radzić sobie z głodem alkoholowym, gdy pokusa nie pozwala żyć?

Spis treści

  Co to jest głód alkoholowy?

  Głód alkoholowy to uczucie znane osobom uzależnionym. Dotyczy także trzeźwych alkoholików żyjących w abstynencji. Stan ten określany jest jako uczucie nie tylko chęci, ale wewnętrznego przymusu, który skłania do napicia się. Jest jednym z najczęstszych powodów przerwania abstynencji. Człowiekowi trudno jest wtedy myśleć o konsekwencjach. Ciężko w takiej chwili ocenić rzeczywistość obiektywnie. Wiele symptomów takich, jak suchość w ustach, odczuwanie zapachu i smaku alkoholu, niepokój, lęk, problemy z koncentracją, zmienność nastroju, osłabienie lub brak energii świadczy o objawach głodu alkoholowego. Wpływają na niego aspekty wewnętrzne (uczucia, emocje, wspomnienia) oraz zewnętrzne (miejsca, udzie, sytuacje). Czas trwania głodu alkoholowego może być różny. Osoby nadużywające alkoholu zwykle odczuwają dyskomfort krótko, ponieważ szybko sięgają po kieliszek. Trzeźwi alkoholicy natomiast starają się zmagać z tym pragnieniem w różny sposób.

  mężczyzna siedzący przy barze, czytający etykietę butelki

  Jak pokonać objawy głodu alkoholowego?

  Badania wykazują, że w przypadku 75-90% osób rezygnujących z picia w ciągu roku następuje nawrót w postaci ciągu alkoholowego. Powodem może być np. stres lub lęk, ale chęć picia może pojawić się również niespodziewanie. U każdej osoby objawia się w różny sposób, dlatego potrzeba czasu na wypracowanie odpowiednich mechanizmów, które pomogą w walce.

  Jak radzić sobie z głodem alkoholowym:

  • świadome rozpoznawanie objawów,
  • unikanie miejsc i osób przypominających o piciu,
  • odwracanie uwagi, aby nie myśleć o alkoholu,
  • myślenie o konsekwencjach picia,
  • rozmowa z najbliższymi o problemie,
  • terapia z psychologiem.

  Głód alkoholowy nie występuje u każdego osoby, ale jest często wspominany. Sprawia problem wielu osobom. Ważne jest, aby nie ukrywać problemu, tylko rozmawiać o wszystkich zmianach. Pomoc i wsparcie mogą ocalić przed powrotem do uzależnienia.

  Źródło:

  Wojnar M., Ślufarska A, Klimkiewicz A., Nawroty w uzależnieniu od alkoholu Część 3: Społeczno-demograficzne i psychologiczne czynniki ryzyka, https://www.researchgate.net/profile/Anna_Klimkiewicz/publication/242551031_Nawroty_w_uzalenieniu_od_alkoholu_CzOEuE_3_Spoeczno-demograficzne_i_psychologiczne_czynniki_ryzyka_Relapse_in_alcohol_dependence_Part_3_Socio-demographic_and_psychological_risk_factors/links/5654445d08aefe619b19c64c/Nawroty-w-uzalenieniu-od-alkoholu-CzOEuE-3-Spoeczno-demograficzne-i-psychologiczne-czynniki-ryzyka-Relapse-in-alcohol-dependence-Part-3-Socio-demographic-and-psychological-risk-factors.pdf.

  Ludwig, A.M., Stark, L.H., Alcohol craving: Subjective and situational aspects, https://psycnet.apa.org/record/1975-05628-001.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje