+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Jak przestać pić piwo?

100,5 litra… tyle piwa przypadło na statystycznego Polaka w 2018 r. Nie da się określić, ile to może być piw dziennie, lecz w sumie ok. 200 butelek w rok. Na początku lat 90 XX wieku liczba ta nie przekraczała 30 litrów. Jakie problemy zdrowotne wywołuje codzienne picie piwa? Czy nisko procentowy alkohol może doprowadzić do leczenia uzależnień? W artykule dowiesz się, jak przestać pić.

Spis treści

  Picie piwa – można się uzależnić?

  Badania przeprowadzone przez Instytut Badawczy ABR SESTA i firmę Syno Poland wykazują, że 91% Polaków pije piwo. Ciężko ocenić, czy robią to często. Dlaczego według niektórych warto pić piwo? Osoby, które decydują się na tego typu alkohol, podkreślają, że trunek ten rozluźnia, poprawia relacje międzyludzki i nie wymaga żadnych dodatkowych napoi. Piwo należy do taniego rodzaju alkoholu i cieszy się dużą popularnością. Jest wybierane znacznie częściej niż wódka, czy wino. Niektórzy nadal uważają, że piwo jest niegroźne, a nawet ma pozytywny wpływ na zdrowie. Nie jest to jednak prawda.

  kobieta pijąca alkohol

  Codzienne picie piwa może doprowadzić do rozwijania się uzależnień. Chociaż jedno zawiera 20 g czystego alkoholu, nadal w nadmiarze może wywołać wiele negatywnych skutków. Alkoholicy często nie zdają sobie sprawy, ile piją. Wydaje im się, że niskoprocentowy alkohol nie wywołuje szkody. Każda dawka płynu etylowego, która przekracza dozwoloną ilość, może doprowadzić do uzależnienia. O chorobie alkoholowej nie decyduje rodzaj wypijanego alkoholu. W przypadku, gdy bez picia alkoholu człowiek nie jest w stanie funkcjonować i traci nad tym kontrolę, można mówić o nałogu. U niektórych osób czasem trudno to zauważyć. Na rozpoczęcie leczenia można zdecydować się także w początkowej fazie uzależnienia.

  Codzienne picie piwa – następstwa

  Wiele osób zastanawia się, czy codzienne picie piwa jest szkodliwe i może uzależnić. Oczywiście, że tak. Niska zawartość alkoholu wcale nie oznacza mniejszego niebezpieczeństwa. Płyn etylowy nadal pozostaje substancją, która uzależnia. Skutki spożywania alkoholu nie zawsze są widoczne od razu. Dlatego niektórym błędnie się wydaje, że ten codzienny rytuał to żaden problem. Z czasem może okazać się, że picie piwa wymaga jednak pomocy specjalisty.

  Skutki picia piwa:

  • tycie,
  • uszkodzenia trzustki,
  • osłabienie wątroby (niewydolność i otłuszczenie),
  • odwodnienie organizmu,
  • podatność na zespół jelita drażliwego,
  • zaburzenia mikrobiologii jelita grubego (powodem są drożdże).

  Nie tylko wysokoprocentowy alkohol może stanowić problem. Oczywiście okazjonalne picie alkoholu nie jest aż tak szkodliwe. Warto jednak pamiętać, że to zagrożenie dla każdej osoby. Jedno piwo wypijane codziennie zawsze może przerodzić się w uzależnienie.

  Zobacz: Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe?

  Jak przestać pić piwa i inne alkohole?

  Wiele osób zastanawia się, jak nie pić. Niewiele za to deklaruje, że nie pije. Tylko 10% społeczeństwa to abstynenci. Badania wykazują, że na piwo bezalkoholowe decyduje się ok. 8%, a to niskoalkoholowe 9%. Co zrobić, aby postanowienie nie piję, stało się faktem?

  1. Na początku warto pomyśleć o odtruciu organizmu z alkoholu z pomocą detoksu alkoholowego. Trzeźwe myślenie i lepsze samopoczucie sprzyjają podejmowaniu racjonalnych decyzji.
  2. Z problemem pomaga także leczenie psychologiczne.
  3. Gdy ktoś chce samodzielnie skończyć z alkoholem, warto znaleźć zajęcie, które zastąpi czas poświęcony na picie.
  4. Rezygnacja ze spotkań towarzyskich z pijącymi alkohol, czy uprawianie sportu to także często praktykowane rozwiązania.

  Dla każdego skuteczne może być coś innego. Dlatego warto skontaktować się ze specjalistą i zaplanować optymalny plan leczenia uzależnień.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje