Jak poznać alkoholika w rodzinie ?

Problem alkoholizmu może dotknąć każdego. Nie ma znaczenia wykształcenie, zarobki, status społeczny czy sprawowane stanowisko. Stres, życie w ciągłym napięciu może doprowadzić do nałogu. Może być on świetnie ukrywany przed światem, nawet przed rodziną. Jednak prędzej czy później objawy dadzą o sobie znać. Osoba uzależniona nie będzie już w stanie tego ukryć, nawet nie wiedząc o tym.

Spis treści

  Rozpoznanie alkoholika w rodzinie na początku nie jest łatwe, szczegóły do wychwycenia są drobne, lecz da się tego dokonać. Należy dokładnie przyjrzeć się zachowaniu bliskiej osoby.

  Pierwsze stadium problemu

  Najcięższe do wykrycia jest początkowe stadium alkoholizmu. Sytuacja, kiedy nie występują jeszcze kilkudniowe ciągi alkoholowe. Ważne by już na początku rozpoznać objawy, dzięki temu można zapobiec rozwojowi choroby. Należy też, zależnie od zachowania osoby, zwrócić uwagę, że może mieć problem z alkoholem. Jeżeli sama tego nie zrobiła, możemy zadać jej podstawowe pytania:

  • Czy kiedykolwiek zdarzało ci się czuć, że powinieneś ograniczyć picie alkoholu?
  • Czy denerwują cie ludzie, którzy krytykują twoje picie alkoholu?
  • Czy kiedykolwiek czułeś się źle lub miałeś poczucie winy z powodu picia alkoholu?
  • Czy kiedykolwiek miałeś potrzebę picia alkoholu rano, w celu uspokojenia zdenerwowania lub pozbycia się kaca?

  Pytania te należy zadać, jeżeli zauważymy, że bliska nam osoba coraz częściej sięga po alkohol. Na przykład codziennie pije wino do kolacji, po ciężkim dniu pracy rozładowuje napięcie za pomocą mocniejszego trunku, w każdy weekend pije. Nie musi przy tym upijać się do nieprzytomności. Spożywanie mniejszych ilości regularnie również jest alkoholizmem.

  Przeczytaj także: Widoczne oznaki – jak rozpoznać twarz alkoholika?

  Cięższe przypadki – Alkoholizm

  Może się zdarzyć, że nie zwrócimy uwagi na pierwszy etap alkoholizmu. Osoba z naszej rodziny dobrze się maskowała lub zwyczajnie nie spędzaliśmy ze sobą zbyt wiele czasu. Kolejne objawy alkoholizmu są bardziej wyraźne i jednoznacznie świadczą o problemie.

  Należą do nich:

  • Poszukiwanie okazji do picia nawet w pracy czy miejscach publicznych. Spożywanie alkoholu z każdej okazji.
  • Stwierdzenie, że alkohol odpręża, zmniejsza stres, pozwala funkcjonować, zwiększa pewność siebie.
  • Uodpornianie się na jego działanie i konieczność przyjmowania większych dawek.
  • Luki w pamięci po upiciu się uniemożliwiające przypomnienie, co się działo poprzedniego dnia.
  • Picie alkoholu w samotności, mimo że wcześniejszego picia wyłącznie w towarzystwie.
  • Pojawianie się problemów w relacjach międzyludzkich, w pracy, problemów związanych z finansami, co jest związane z sięganiem po alkohol.
  • Ukrywanie alkoholu w najróżniejszych miejscach.
  • Kilkudniowe ciągi alkoholowe przeplatane krótkimi okresami abstynencji.
  • Występowanie zespołu abstynencyjnego objawiającego się nudnościami, bólami mięśni i głowy, wymiotami, rozdrażnieniem, stanami lękowymi.

  Szybka reakcja na problem alkoholowy w rodzinie

  Zwracając uwagę na zachowanie bliskiej nam osoby, którą podejrzewamy o problemy z alkoholem może pomóc w zapobiegnięciu pogłębiania się alkoholizmu. Jeżeli zaobserwujemy powyższe objawy powinniśmy skłonić osobę, u której występują do poddania się terapii.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje