Jak poznać alkoholika w rodzinie ?

Problem alkoholizmu może dotknąć każdego. Nie ma znaczenia wykształcenie, zarobki, status społeczny czy sprawowane stanowisko. Stres, życie w ciągłym napięciu może doprowadzić do nałogu. Może być on świetnie ukrywany przed światem, nawet przed rodziną. Jednak prędzej czy później objawy dadzą o sobie znać. Osoba uzależniona nie będzie już w stanie tego ukryć, nawet nie wiedząc o tym.

Spis treści

  Rozpoznanie alkoholika w rodzinie na początku nie jest łatwe, szczegóły do wychwycenia są drobne, lecz da się tego dokonać. Należy dokładnie przyjrzeć się zachowaniu bliskiej osoby.

  Pierwsze stadium problemu

  Najcięższe do wykrycia jest początkowe stadium alkoholizmu. Sytuacja, kiedy nie występują jeszcze kilkudniowe ciągi alkoholowe. Ważne by już na początku rozpoznać objawy, dzięki temu można zapobiec rozwojowi choroby. Należy też, zależnie od zachowania osoby, zwrócić uwagę, że może mieć problem z alkoholem. Jeżeli sama tego nie zrobiła, możemy zadać jej podstawowe pytania:

  • Czy kiedykolwiek zdarzało ci się czuć, że powinieneś ograniczyć picie alkoholu?
  • Czy denerwują cie ludzie, którzy krytykują twoje picie alkoholu?
  • Czy kiedykolwiek czułeś się źle lub miałeś poczucie winy z powodu picia alkoholu?
  • Czy kiedykolwiek miałeś potrzebę picia alkoholu rano, w celu uspokojenia zdenerwowania lub pozbycia się kaca?

  Pytania te należy zadać, jeżeli zauważymy, że bliska nam osoba coraz częściej sięga po alkohol. Na przykład codziennie pije wino do kolacji, po ciężkim dniu pracy rozładowuje napięcie za pomocą mocniejszego trunku, w każdy weekend pije. Nie musi przy tym upijać się do nieprzytomności. Spożywanie mniejszych ilości regularnie również jest alkoholizmem.

  Przeczytaj także: Widoczne oznaki – jak rozpoznać twarz alkoholika?

  Cięższe przypadki – Alkoholizm

  Może się zdarzyć, że nie zwrócimy uwagi na pierwszy etap alkoholizmu. Osoba z naszej rodziny dobrze się maskowała lub zwyczajnie nie spędzaliśmy ze sobą zbyt wiele czasu. Kolejne objawy alkoholizmu są bardziej wyraźne i jednoznacznie świadczą o problemie.

  Należą do nich:

  • Poszukiwanie okazji do picia nawet w pracy czy miejscach publicznych. Spożywanie alkoholu z każdej okazji.
  • Stwierdzenie, że alkohol odpręża, zmniejsza stres, pozwala funkcjonować, zwiększa pewność siebie.
  • Uodpornianie się na jego działanie i konieczność przyjmowania większych dawek.
  • Luki w pamięci po upiciu się uniemożliwiające przypomnienie, co się działo poprzedniego dnia.
  • Picie alkoholu w samotności, mimo że wcześniejszego picia wyłącznie w towarzystwie.
  • Pojawianie się problemów w relacjach międzyludzkich, w pracy, problemów związanych z finansami, co jest związane z sięganiem po alkohol.
  • Ukrywanie alkoholu w najróżniejszych miejscach.
  • Kilkudniowe ciągi alkoholowe przeplatane krótkimi okresami abstynencji.
  • Występowanie zespołu abstynencyjnego objawiającego się nudnościami, bólami mięśni i głowy, wymiotami, rozdrażnieniem, stanami lękowymi.

  Szybka reakcja na problem alkoholowy w rodzinie

  Zwracając uwagę na zachowanie bliskiej nam osoby, którą podejrzewamy o problemy z alkoholem może pomóc w zapobiegnięciu pogłębiania się alkoholizmu. Jeżeli zaobserwujemy powyższe objawy powinniśmy skłonić osobę, u której występują do poddania się terapii.

  Charakterystyka dzieci alkoholików

  Dzieci z rodzin alkoholowych mają wysokie ryzyko uzależnienia się od alkoholu. Zinternalizowane w czasie dzieciństwa wzorce i strategie przetrwania ujawniają się poprzez popadanie w nałogi. Problemem wielu takich osób jest współuzależnienie: około jedna trzecia dorosłych dzieci pijących rodziców jest w dużym stopniu zależna od innych dorosłych – rodziców, rodzeństwa czy partnerów. Różnego typu zaburzenia psychiczne lub społeczne często dotykają dzieci z rodzin alkoholowych. Powoduje to wiele negatywnych skutków w codziennym życiu. Dorosłe dzieci alkoholików cierpią nieproporcjonalnie często na depresję, mają myśli samobójcze, trudności w bliskich związkach i w pracy.

  Bezpieczne relacje

  Terapeuci podkreślają, że mimo wysokiego ryzyka uzależnienia i niesprzyjających warunków rozwoju, dzieci alkoholików mogą rozwijać się poprawnie. Najważniejszym czynnikiem, który sprzyja prawidłowemu rozwojowi dzieci, jest obecność bezpieczniejszych relacji z innymi dorosłymi. To może być kochająca babcia, wujek, sąsiedzi, nauczyciele, wychowawcy lub liderzy grupy młodzieżowej. Bardzo istotna dla dzieci z rodzin alkoholowych jest uwaga, otwarte serce, miłość i zaspokojenie potrzeby bycia wysłuchanym.

  Dorosłe dzieci alkoholików a związki

  Mimo wręcz odwrotnych intencji – dorosłe dzieci alkoholików przyciągają jako partnerów osoby z problemem alkoholowym lub innymi uzależnieniami, np. pracoholizmem. Podświadomie interesują się osobami emocjonalnie niedostępnymi, odtwarzając przy tym trudną relację, jaką mieli z pijącym rodzicem. Dorosłe dzieci alkoholików czasem lubią być ratownikami i będą tworzyć związek z tymi, którzy potrzebują pomocy. Pomagają do tego stopnia, że zaniedbają własne potrzeby. Koncentrując się na potrzebach i problemach drugiej osoby, nie rozwiązują swoich  trudności.

  Strach przed straceniem kontroli

  Dorosłe dzieci alkoholików chcą zachować maksymalną kontrolę nad swoim zachowaniem i uczuciami. Starają się również kontrolować zachowania i uczucia innych. Robią to, bo się boją, a nie dlatego, że chcą zranić siebie lub innych. Obawiają się, że gdyby zrezygnowali z nieustannej kontroli, ich życie byłoby jeszcze gorsze. Dorosłe dzieci alkoholików mogą stać się bardzo niespokojne, gdy nie są w stanie kontrolować sytuacji.

  Dorosłe Dzieci Alkoholików

  Zespół objawów charakterystycznych dla osób z rodzin alkoholowych został sklasyfikowany jako syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików. Dla osób z tego typu zaburzeniami powstała specjalna ścieżka pomocy terapeutycznej. Uczestnicząc w terapii grupowej i indywidualnej, dorosłe dzieci z rodzin alkoholowych mogą poprawiać jakość swojego życia.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje