Blog

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomoc alkoholikowi

Choroba alkoholowa to psychiczne i fizyczne uzależnienie od spożywania alkoholu. W ujęciu psychicznym potrzeba wynika z chęci poprawy samopoczucia, zaś w fizycznym z niemożności przerwania picia i utraty kontroli nad ilością wypijanego trunku. Alkoholizm staje się źródłem wielu innych chorób i w przypadku braku leczenia, zazwyczaj prowadzi do śmierci.

Przyczyną powstania uzależnienia jest nieumiarkowane i bardzo długie picie.

Znaczna większość osób będących w nałogu, nie przyznaje się do tego faktu, nie będąc w stanie samodzielnie dostrzec konkretnych objawów.

Alkoholizm - objawy

Objawy alkoholizmu mogą pojawiać się w różnych odstępach czasu, początkowo nie wzbudzając podejrzeń ani osoby pijącej, ani osób z jej otoczenia. Istnieje spora grupa uzależnionych, którzy na co dzień funkcjonują zupełnie normalnie, co może utrudniać ich zdiagnozowanie. Jakie sygnały mogą świadczyć o istniejącej chorobie alkoholowej?

Pomoc alkoholikowi

  • Uzależniony odczuwa nieustającą potrzebę napicia się, aby poprawić swój nastrój.
  • Podczas towarzyskiego spożywania alkoholu, uzależniony nie potrafi ograniczyć ilości wypijanego trunku.
  • U uzależnionego pojawia się wzrost tolerancji na alkohol, co prowadzi do konieczności wypijania coraz większych ilości, aby wprawić się w pożądany stan.
  • Negatywne objawy odstawienia alkoholu, przejawiające się nudnościami, nadmierną potliwością i drżeniem.
  • Uzależniony traci zainteresowanie dotychczasowymi zajęciami i otoczeniem.
  • Uzależniony spożywa alkohol w tajemnicy przed innymi osobami.

Objawy alkoholizmu mogą wpływać także na wygląd uzależnionego.

Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

Symptomy świadczące o problemie z piciem uwidaczniają się w postaci mocniej zaznaczonych zmarszczek i bruzd. Oczy stają się podkrążone, a twarz wyraźnie opuchnięta i ziemista. Pojawia się także zaczerwienienie skóry i utrata wagi.

Jak wyjść z alkoholizmu?

Jeśli zauważymy, że bliska nam osoba lub my sami utraciliśmy kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu i staje się on coraz bardziej istotny w naszym życiu, niezbędne będzie skontaktowanie się z lekarzem lub organizacją z naszej okolicy zajmującą się prowadzeniem terapii antyalkoholowej.

Terapia antyalkoholowa

Pamiętajmy jednak, że skuteczność leczenia jest uzależniona od podejścia osoby uzależnionej, jej chęci zmiany i świadomości problemu. Na samym początku konieczna może być więc szczera rozmowa, podczas której uświadomimy chorego o chęci niesienia mu pomocy i wsparciu.

Proces wychodzenia z alkoholizmu

Proces wychodzenia z alkoholizmu jest długotrwały i składa się nie tylko z psychoterapii, ale również ze zmiany dotychczasowych nawyków. Pierwszym elementem zazwyczaj jest detoks, czyli odtrucie organizmu. W wielu przypadkach skutecznym rozwiązaniem będzie podskórne zaaplikowanie esperalu, stanowiącego czynnik pomocniczy i odstraszający przed sięgnięciem po alkohol. Program terapii jest każdorazowo dobierany indywidualnie.

Jego ważnym elementem jest uczestniczenie w grupowych spotkaniach AA, które stanowią ogromną formę wsparcia dla chorego. Należy jednak pamiętać, że nawet po ukończeniu terapii, ryzyko powrotu do nałogu nadal istnieje.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225