Jak pomóc alkoholikowi?

Choroba alkoholowa to psychiczne i fizyczne uzależnienie od spożywania alkoholu. W ujęciu psychicznym potrzeba wynika z chęci poprawy samopoczucia, zaś w fizycznym z niemożności przerwania picia i utraty kontroli nad ilością wypijanego trunku. Alkoholizm staje się źródłem wielu innych chorób i w przypadku braku leczenia, zazwyczaj prowadzi do śmierci.

Spis treści

  Przyczyną powstania uzależnienia jest nieumiarkowane i bardzo długie picie.

  Znaczna większość osób będących w nałogu, nie przyznaje się do tego faktu, nie będąc w stanie samodzielnie dostrzec konkretnych objawów.

  Alkoholizm – objawy

  Objawy alkoholizmu mogą pojawiać się w różnych odstępach czasu, początkowo nie wzbudzając podejrzeń ani osoby pijącej, ani osób z jej otoczenia. Istnieje spora grupa uzależnionych, którzy na co dzień funkcjonują zupełnie normalnie, co może utrudniać ich zdiagnozowanie. Jakie sygnały mogą świadczyć o istniejącej chorobie alkoholowej?

  załamany mężczyzna zasłaniający twarz rękoma
  • Uzależniony odczuwa nieustającą potrzebę napicia się, aby poprawić swój nastrój.
  • Podczas towarzyskiego spożywania alkoholu, uzależniony nie potrafi ograniczyć ilości wypijanego trunku.
  • U uzależnionego pojawia się wzrost tolerancji na alkohol, co prowadzi do konieczności wypijania coraz większych ilości, aby wprawić się w pożądany stan.
  • Negatywne objawy odstawienia alkoholu, przejawiające się nudnościami, nadmierną potliwością i drżeniem.
  • Uzależniony traci zainteresowanie dotychczasowymi zajęciami i otoczeniem.
  • Uzależniony spożywa alkohol w tajemnicy przed innymi osobami.

  Objawy alkoholizmu mogą wpływać także na wygląd uzależnionego.

  Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

  Symptomy świadczące o problemie z piciem uwidaczniają się w postaci mocniej zaznaczonych zmarszczek i bruzd. Oczy stają się podkrążone, a twarz wyraźnie opuchnięta i ziemista. Pojawia się także zaczerwienienie skóry i utrata wagi.

  Jak wyjść z alkoholizmu?

  Jeśli zauważymy, że bliska nam osoba lub my sami utraciliśmy kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu i staje się on coraz bardziej istotny w naszym życiu, niezbędne będzie skontaktowanie się z lekarzem lub organizacją z naszej okolicy zajmującą się prowadzeniem terapii antyalkoholowej.

  grupa ludzi z problemem alkoholowym mówiąca o swoich problemach
  Zastanawiasz się nad wyjściem z alkoholizmu? – zobacz ofertę zaszycia Esperalu w Warszawie

  Pamiętajmy jednak, że skuteczność leczenia jest uzależniona od podejścia osoby uzależnionej, jej chęci zmiany i świadomości problemu. Na samym początku konieczna może być więc szczera rozmowa, podczas której uświadomimy chorego o chęci niesienia mu pomocy i wsparciu.

  Proces wychodzenia z alkoholizmu

  Proces wychodzenia z alkoholizmu jest długotrwały i składa się nie tylko z psychoterapii, ale również ze zmiany dotychczasowych nawyków. Pierwszym elementem zazwyczaj jest detoks, czyli odtrucie organizmu. W wielu przypadkach skutecznym rozwiązaniem będzie podskórne zaaplikowanie esperalu, stanowiącego czynnik pomocniczy i odstraszający przed sięgnięciem po alkohol. Program terapii jest każdorazowo dobierany indywidualnie.

  Jego ważnym elementem jest uczestniczenie w grupowych spotkaniach AA, które stanowią ogromną formę wsparcia dla chorego. Należy jednak pamiętać, że nawet po ukończeniu terapii, ryzyko powrotu do nałogu nadal istnieje.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje