Jak pomóc alkoholikowi przestać pić?

Ze względu na panującą kulturę picia, spożywanie alkoholu nie jest niczym dziwnym. Dlatego trudno rozróżnić okazjonalne wypicie jednego piwa czy drinka od alkoholizmu. Stan ten może nadejść nagle i niespodziewanie, a zachowanie osoby uzależnionej może być nieprzewidywalne. Ze względu na troskę rodziny, partnerzy i dzieci starają się pomóc, ale robiąc to nieumiejętnie, jedynie szkodzą. Jak pomóc alkoholikowi przestać pić?

Spis treści

  Co zrobić z alkoholikiem w domu?

  Rodziny żyjące z alkoholikami bardzo często starają się zatuszować i ukryć problem alkoholowy. To pierwszy i poważny błąd. Uczucie wstydu oraz strachu są zrozumiałe, ale nie mogą przysłonić racjonalności. Krzyki, awantury, szukanie winnych… to również sposoby, które prowadzą donikąd. Nadmierne kontrolowanie i zabieranie alkoholu osobie uzależnionej budzi tylko agresję, niechęć i niepokój. Alkoholicy piją, ponieważ chcą złagodzić trudne dla nich emocje. Stan, w którym się znajdują, jest dla nich lepszy, wygodniejszy i praktyczniejszy. Nie zmieni się to, jeśli rodzina nie pozwala tego odczuć i każdą czynność załatwia za alkoholika.

  Nałogowiec bez względu na swój stan i jego powody powinien brać odpowiedzialność za wszelkie błędy spowodowane przez nadużywanie alkoholu, ale mieć też szansę na ich naprawę. Odczucie konsekwencji może uzmysłowić, że stan stałej nietrzeźwości wcale nie jest korzystny. Każde negatywne doświadczenie to potencjalny sygnał nawołujący do zmian. Trzeba być jednak przygotowanym, że znaczna poprawa nie nastąpi nagle. Potrzeba czasu, chęci oraz cierpliwości. Istotna jest również konsekwencja działań. Najważniejsze jest, aby bronić się przed współuzależnieniem w rodzinie, które tylko potęguje problem.

  mężczyzna z problemem alkoholowym siedzący ze szklanką alkoholu przy barze

  Jak pomóc alkoholikowi, który chce przestać pić?

  Kiedy alkoholik oraz jego najbliżsi godzą się z faktem alkoholizmu i określają go mianem choroby, oznacza to moment zmian. Świadomość problemu jest bardzo ważna i konieczna do podjęcia kroków. Ale co dalej? Jak pomóc alkoholikowi, który chce przestać pić? Na pewno nie korzystać z domowych sposobów. Zaangażowanie emocjonalne powoduje, że trudno ocenić prawidłowo sytuację i zdecydować, co będzie słuszne. Dlatego prywatne i państwowe kliniki oraz ośrodki terapeutyczne proponują swoją pomoc.

  Dla jednych korzystne będzie kompleksowe leczenie z użyciem farmakologii (detoksu alkoholowego i esperalu) wraz z terapią, a dla innych tylko grupowe spotkania Anonimowych Alkoholików lub prywatne sesje z psychologiem. Musi to ocenić specjalista podczas wstępnej konsultacji. Znając stan alkoholika, jego problemy oraz nastawienie można zaplanować leczenie. Z czasem wiadomo, czy to odpowiedni i skuteczny kierunek.

  Sesje terapeutyczne dla alkoholików powinny również obowiązywać członków rodziny, ponieważ ich wsparcie i świadomość prawidłowego postępowania z alkoholikiem w domu również stanowią ważny filar leczenia.

  Źródło:

  Cierpiałkowska L., Ziarko M., Psychologia uzależnień – alkoholizm, http://m.publio.pl/files/samples/27/54/9b/48185/Psychologia_uzaleznien_alkoholizm_demo.pdf.

  DiClemente C., Hughes S., Stages of change profiles in outpatient alcoholism treatment, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0899328905800574#!.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje