Blog

Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym?

Ciąg alkoholowy to jeden z symptomów alkoholizmu. Zwykle jest równoznaczny z nieprzerwanym piciem, utratą kontroli nad ilością wypitych trunków oraz rosnącym pragnieniem alkoholowym. Dla wielu alkoholików typowe są ciągi, które przerywane są na krótki czas. Częste powtarzanie się sytuacji i długotrwałe cugi nie są bezpieczne dla człowieka. Jak przerwać ciąg alkoholowy, tak aby nie wywoływał żadnych skutków ubocznych?    

Ciąg alkoholowy - skutki

Ciąg alkoholowy, znany również pod nazwą cug to określenie stosowane w przypadku osoby, która przez przynajmniej dwa 2 dni nadużywa alkoholu. Oznacza to, że przekracza określoną dawkę alkoholu, która jest dozwolona i trwa w stanie upojenia alkoholowego. Może występować nie tylko u osób uzależnionych, a rodzaj trunku, który doprowadza do tego stanu, nie jest istotny. Zwykle ludziom trudno przerwać ciąg alkoholowy, ponieważ boją się tego, co stanie się w momencie nagłej trzeźwości. Zespół abstynencyjny charakteryzuje się odczuwaniem stałego niepokoju, lękiem, drżeniem ciała, wymiotami, wzmożoną potliwością, zaburzeniami snu, psychozą oraz halucynacjami, których autentyczność jest trudna do zweryfikowania. W obawie przed dyskomfortem psychicznym i fizycznym alkoholicy wolą pozostać w stanie ciągłego upojenia, który dla nich jest komfortowy.

Alkohol destrukcyjnie wpływa na organy wewnętrzne. Traci na tym również mentalność. Życie w ciągu alkoholowym to nie rozwiązanie, a próba ucieczki przed konsekwencjami uzależnienia, które i tak z czasem są odczuwane. Każdy kieliszek, który przekracza normę, powoduje, że człowiek będzie żyć o 15 minut krócej. Tego nie można cofnąć, a jedynie przerwać alkoholową pętlę.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy ma negatywny wpływ na człowieka. W przypadku alkoholików często jest charakterystyczny dla przewlekłej fazy choroby alkoholowej. Można go przerwać w warunkach domowych, ale nie jest to bezpieczne. W momencie pojawienia się objawów zespołu abstynencyjnego trudno o prawidłową reakcję bez specjalistycznej wiedzy na ten temat. Korzystniejszym i optymalnym dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego jest skorzystanie z pomocy lekarzy. 

W klinikach proponowany jest detoks alkoholowy. Stosuje się go także w sytuacji silnego i uciążliwego kaca. Odtrucie alkoholowe powoli oczyszcza organizm z trujących substancji, które się w nim gromadziły w trakcie ciągu alkoholowego. Wpływa to również na psychikę. Nagła trzeźwość u niektórych wywołuje nie tylko lęk i niepokój, ale również agresję. Alkoholicy na tak zwanym “głodzie” bywają nieprzewidywalni i impulsywni. Detoks alkoholowy trwa od 12 do 24 godzin, póki nie spowoduje u pacjenta ulgi. W tym czasie podawane są płyny w formie witamin, soli mineralnych i elektrolitów. Kroplówka jest dożylna, zatem znieczulenie jest pomijane. Jednorazowy detoks alkoholowy w 100% regeneruje. Zaraz po odtruciu alkoholowym nie ma przeciwwskazań do wykonywania codziennych czynności.

Ciąg alkoholowy - jak zapobiec nawrotom?

W przypadku alkoholików ciąg alkoholowy to częsta przypadłość. Można go przerwać przy pomocy detoksu alkoholowego, ale co w chwili, gdy po oczyszczeniu organizmu alkohol nadal kusi? Jeśli uzależnionej osobie brakuje silnej woli i boi się, że sam detoks alkoholowy nic nie zmieni, warto wykorzystać trzeźwość i wszyć esperal. Brak alkoholu w organizmie to warunek konieczny przed implantacją wszywki alkoholowej. Dzięki temu trzeźwość nie zostanie przerwana na kilka miesięcy, a powrót ciągu alkoholowego będzie mniej prawdopodobny. Jeśli mimo leczenia przy użyciu esperalu pacjent zdecyduje się na wypicie alkoholu, musi być przygotowany na nieprzyjemne skutki działania leku.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225