pokaż menu

Blog

Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym?

Ciąg alkoholowy to jeden z symptomów alkoholizmu. Zwykle jest równoznaczny z nieprzerwanym piciem, utratą kontroli nad ilością wypitych trunków oraz rosnącym pragnieniem alkoholowym. Dla wielu alkoholików typowe są ciągi, które przerywane są na krótki czas. Częste powtarzanie się sytuacji i długotrwałe cugi nie są bezpieczne dla człowieka. Jak przerwać ciąg alkoholowy, tak aby nie wywoływał żadnych skutków ubocznych?    

Ciąg alkoholowy - skutki

Ciąg alkoholowy, znany również pod nazwą cug to określenie stosowane w przypadku osoby, która przez przynajmniej dwa 2 dni nadużywa alkoholu. Oznacza to, że przekracza określoną dawkę alkoholu, która jest dozwolona i trwa w stanie upojenia alkoholowego. Może występować nie tylko u osób uzależnionych, a rodzaj trunku, który doprowadza do tego stanu, nie jest istotny. Zwykle ludziom trudno przerwać ciąg alkoholowy, ponieważ boją się tego, co stanie się w momencie nagłej trzeźwości. Zespół abstynencyjny charakteryzuje się odczuwaniem stałego niepokoju, lękiem, drżeniem ciała, wymiotami, wzmożoną potliwością, zaburzeniami snu, psychozą oraz halucynacjami, których autentyczność jest trudna do zweryfikowania. W obawie przed dyskomfortem psychicznym i fizycznym alkoholicy wolą pozostać w stanie ciągłego upojenia, który dla nich jest komfortowy.

Alkohol destrukcyjnie wpływa na organy wewnętrzne. Traci na tym również mentalność. Życie w ciągu alkoholowym to nie rozwiązanie, a próba ucieczki przed konsekwencjami uzależnienia, które i tak z czasem są odczuwane. Każdy kieliszek, który przekracza normę, powoduje, że człowiek będzie żyć o 15 minut krócej. Tego nie można cofnąć, a jedynie przerwać alkoholową pętlę.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy ma negatywny wpływ na człowieka. W przypadku alkoholików często jest charakterystyczny dla przewlekłej fazy choroby alkoholowej. Można go przerwać w warunkach domowych, ale nie jest to bezpieczne. W momencie pojawienia się objawów zespołu abstynencyjnego trudno o prawidłową reakcję bez specjalistycznej wiedzy na ten temat. Korzystniejszym i optymalnym dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego jest skorzystanie z pomocy lekarzy. 

W klinikach proponowany jest detoks alkoholowy. Stosuje się go także w sytuacji silnego i uciążliwego kaca. Odtrucie alkoholowe powoli oczyszcza organizm z trujących substancji, które się w nim gromadziły w trakcie ciągu alkoholowego. Wpływa to również na psychikę. Nagła trzeźwość u niektórych wywołuje nie tylko lęk i niepokój, ale również agresję. Alkoholicy na tak zwanym “głodzie” bywają nieprzewidywalni i impulsywni. Detoks alkoholowy trwa od 12 do 24 godzin, póki nie spowoduje u pacjenta ulgi. W tym czasie podawane są płyny w formie witamin, soli mineralnych i elektrolitów. Kroplówka jest dożylna, zatem znieczulenie jest pomijane. Jednorazowy detoks alkoholowy w 100% regeneruje. Zaraz po odtruciu alkoholowym nie ma przeciwwskazań do wykonywania codziennych czynności.

Ciąg alkoholowy - jak zapobiec nawrotom?

W przypadku alkoholików ciąg alkoholowy to częsta przypadłość. Można go przerwać przy pomocy detoksu alkoholowego, ale co w chwili, gdy po oczyszczeniu organizmu alkohol nadal kusi? Jeśli uzależnionej osobie brakuje silnej woli i boi się, że sam detoks alkoholowy nic nie zmieni, warto wykorzystać trzeźwość i wszyć esperal. Brak alkoholu w organizmie to warunek konieczny przed implantacją wszywki alkoholowej. Dzięki temu trzeźwość nie zostanie przerwana na kilka miesięcy, a powrót ciągu alkoholowego będzie mniej prawdopodobny. Jeśli mimo leczenia przy użyciu esperalu pacjent zdecyduje się na wypicie alkoholu, musi być przygotowany na nieprzyjemne skutki działania leku.

38 votes, average: 4,15 out of 538 votes, average: 4,15 out of 538 votes, average: 4,15 out of 538 votes, average: 4,15 out of 538 votes, average: 4,15 out of 5 (38 votes, average: 4,15 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225