Jak na psychikę człowieka działa esperal?

Esperal to jeden z najbardziej popularnych środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu alkoholizmu na całym świecie. Spotykany zarówno w formie tabletek do stosowania doustnego, jak i podskórnych wszywek odznaczających się znacznie lepszą skutecznością i trwałością.

Spis treści

  Esperal oznacza dla uzależnionego początek drogi odwykowej poprzez terapię awersyjną. Choć jego skuteczność podważało już wielu, środek jest w dalszym ciągu dość powszechnie stosowany przez wiele ośrodków leczenia nałogów i wymieniany jako skuteczny środek nawet przez samych uzależnionych. Na jakiej zasadzie jednak opiera się jego działanie i jak sam Esperal wpływa na psychikę człowieka?

  Czym właściwie jest Esperal i jak się go stosuje?

  Esperal to środek farmakologiczny, którego główna substancjadisulfiram, reaguje negatywnie z alkoholem blokując w organizmie enzym odpowiedzialny za jego rozkład. Spożycie alkoholu po zażyciu Esperalu lub też przy obecnej pod skórą wszywce powoduje, że ten nie jest rozkładany na mniej toksyczny kwas octowy i odkłada się w komórkach organizmu jako znacznie bardziej szkodliwy aldehyd.

  Objawy tzw. reakcji disulfiramowej, czyli spożycia alkoholu przy obecności disulfiramu są niczym kilkunastokrotnie spotęgowany kac – pulsujący ból głowy, zaczerwienienie twarzy, kołatanie serca, nudności, wymioty, a w przypadku większych dawek alkoholu także zaburzenia rytmu serca, lęki, spadek ciśnienia tętniczego czy drgawki mogą utrzymywać się nawet przez 10 godzin od spożycia alkoholu i pojawiają się już po 10 minutach od przyjęcia nawet małej jego dawki. Nic więc dziwnego, że wiele osób z obawy przed takimi efektami unika picia po zastosowaniu wszywki esperalowej i że sam lek jest bardzo istotnym elementem terapii awersyjnej.

  Wszywka esperalowa a psychika człowieka

  Wszycie Esperalu pod skórę to jedna z najbardziej efektywnych metod stosowania tego leku, biorąc pod uwagę fakt że osoby uzależnione od alkoholu i poddające się terapii leczenia alkoholizmu nie są zwykle na tyle silne psychicznie, by samodzielnie odstawić ulubioną używkę.

  Esperal wszyty pod skórę znacznie trudniej usunąć niż tabletkę, którą należy spożyć w formie doustnej. W praktyce więc pacjentom wszywa się dawkę leku odpowiadającą jego masie ciała i rozpuszczającą się stopniowo przez 8-12 miesięcy, gwarantując długotrwały efekt awersji do alkoholu. To właśnie w ten sposób Esperal wpływa też na psychikę człowieka. Alkoholik świadomy konsekwencji z jakimi wiąże się spożycie alkoholu przy zastosowanej wszywce esperalowej zaczyna wyrabiać sobie pewnego rodzaju strach i awersję przed używką, która do tej pory stanowiła dla niego ucieczkę od codzienności, problemów i niepowodzeń.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 13 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Awersja ta budowana jest na podstawie negatywnych reakcji organizmu na spożycie alkoholu i uświadomieniu osobie uzależnionej, że ten może wpływać na organizm bardzo negatywnie. Alkoholicy nie zdają sobie zwykle sprawy z tego, jak bardzo wyniszczają swoje ciało poprzez alkohol, a o wieloletnich skutkach jego spożywania dowiadują się właśnie w momencie chęci jego odstawienia.

  Najważniejsze zasady i przesłania terapii awersyjnej

  Terapia awersyjna to metoda mająca wywołać w osobie leczonej wewnętrzne poczucie wstrętu do określonej sytuacji, substancji czy zachowania. Stosuje się ją dziś powszechnie w leczeniu uzależnień, w tym szczególnie alkoholizmu, uzupełniając terapię o Esperal – lek, który w naturalny sposób hamuje metabolizm alkoholu i powoduje bardzo przykre efekty uboczne spożycia nawet najmniejszych jego ilości.

  facet przy barze odmawiający lampki wina

  Najważniejszym założeniem terapii awersyjnej jest zbudowanie u pacjenta skojarzenia określonego zachowania, a więc w omawianym przypadku spożycia alkoholu z jego negatywnymi konsekwencjami, a więc np. opisanymi wyżej bólami głowy, nudnościami, kołataniem serca czy głębokimi lękami. Zadaniem tego typu reakcji jest wypracowanie w osobie odruchów warunkowych – widząc alkohol osoba wcześniej uzależniona będzie utożsamiała go wyłącznie z bardzo złym samopoczuciem utrzymującym się przez wiele godzin i zatruciem organizmu, a nie jak do tej pory z łagodzeniem i maskowaniem bólu i negatywnych emocji poprzez upojenie alkoholowe.

  Terapia awersyjna jest rodzajem terapii objawowej i choć charakteryzuje się ogromną skutecznością w leczeniu nałogów, nigdy nie jest stosowana samodzielnie.

  Powód tego jest jednak niezwykle prosty – nawet jeśli uda się wywołać wynikającą z lęku przed przykrymi objawami niechęć do alkoholu, mechanizmy które kierowały osobę uzależnioną w stronę sięgania po kieliszek nie zostały jeszcze wyeliminowane i będą w dalszym ciągu odpowiadały za powstanie skłonności do picia. Aby więc leczenie Esperalem było skuteczne, środki leczenia nałogów stosują dziś terapię awersyjną połączoną z tradycyjną psychoterapią indywidualną i grupową. Podczas zajęć z terapeutą osoby uzależnione uczą się zupełnie nowego postrzegania świata, dostrzegania uroków trzeźwego życia i traktowania używki jako czegoś całkowicie zbędnego (i dzięki zastosowanej terapii awersyjnej utożsamianego już z negatywnymi konsekwencjami).

  Esperal nie jest lekiem na alkoholizm i jako taki nie może być stosowany samodzielnie jako metoda leczenia osób uzależnionych. Połączenie go z terapią awersyjną oraz psychoterapią pozwala ukształtować psychikę osoby uzależnionej w zupełnie nowym kierunku, przyczyniając się do zniesienia potrzeby nałogowego sięgania po alkoholowe trunki.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje