
Jak na psychikę człowieka działa esperal?
Esperal to jeden z najbardziej popularnych środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu alkoholizmu na całym świecie. Spotykany zarówno w formie tabletek do stosowania doustnego, jak i podskórnych wszywek odznaczających się znacznie lepszą skutecznością i trwałością.
Spis treści
Esperal oznacza dla uzależnionego początek drogi odwykowej poprzez terapię awersyjną. Choć jego skuteczność podważało już wielu, środek jest w dalszym ciągu dość powszechnie stosowany przez wiele ośrodków leczenia nałogów i wymieniany jako skuteczny środek nawet przez samych uzależnionych. Na jakiej zasadzie jednak opiera się jego działanie i jak sam Esperal wpływa na psychikę człowieka?
Czym właściwie jest Esperal i jak się go stosuje?
Esperal to środek farmakologiczny, którego główna substancja – disulfiram, reaguje negatywnie z alkoholem blokując w organizmie enzym odpowiedzialny za jego rozkład. Spożycie alkoholu po zażyciu Esperalu lub też przy obecnej pod skórą wszywce powoduje, że ten nie jest rozkładany na mniej toksyczny kwas octowy i odkłada się w komórkach organizmu jako znacznie bardziej szkodliwy aldehyd.
Objawy tzw. reakcji disulfiramowej, czyli spożycia alkoholu przy obecności disulfiramu są niczym kilkunastokrotnie spotęgowany kac – pulsujący ból głowy, zaczerwienienie twarzy, kołatanie serca, nudności, wymioty, a w przypadku większych dawek alkoholu także zaburzenia rytmu serca, lęki, spadek ciśnienia tętniczego czy drgawki mogą utrzymywać się nawet przez 10 godzin od spożycia alkoholu i pojawiają się już po 10 minutach od przyjęcia nawet małej jego dawki. Nic więc dziwnego, że wiele osób z obawy przed takimi efektami unika picia po zastosowaniu wszywki esperalowej i że sam lek jest bardzo istotnym elementem terapii awersyjnej.
Wszywka esperalowa a psychika człowieka
Wszycie Esperalu pod skórę to jedna z najbardziej efektywnych metod stosowania tego leku, biorąc pod uwagę fakt że osoby uzależnione od alkoholu i poddające się terapii leczenia alkoholizmu nie są zwykle na tyle silne psychicznie, by samodzielnie odstawić ulubioną używkę.
Esperal wszyty pod skórę znacznie trudniej usunąć niż tabletkę, którą należy spożyć w formie doustnej. W praktyce więc pacjentom wszywa się dawkę leku odpowiadającą jego masie ciała i rozpuszczającą się stopniowo przez 8-12 miesięcy, gwarantując długotrwały efekt awersji do alkoholu. To właśnie w ten sposób Esperal wpływa też na psychikę człowieka. Alkoholik świadomy konsekwencji z jakimi wiąże się spożycie alkoholu przy zastosowanej wszywce esperalowej zaczyna wyrabiać sobie pewnego rodzaju strach i awersję przed używką, która do tej pory stanowiła dla niego ucieczkę od codzienności, problemów i niepowodzeń.
Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 11 polskich miastach:
Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00
Awersja ta budowana jest na podstawie negatywnych reakcji organizmu na spożycie alkoholu i uświadomieniu osobie uzależnionej, że ten może wpływać na organizm bardzo negatywnie. Alkoholicy nie zdają sobie zwykle sprawy z tego, jak bardzo wyniszczają swoje ciało poprzez alkohol, a o wieloletnich skutkach jego spożywania dowiadują się właśnie w momencie chęci jego odstawienia.
Najważniejsze zasady i przesłania terapii awersyjnej
Terapia awersyjna to metoda mająca wywołać w osobie leczonej wewnętrzne poczucie wstrętu do określonej sytuacji, substancji czy zachowania. Stosuje się ją dziś powszechnie w leczeniu uzależnień, w tym szczególnie alkoholizmu, uzupełniając terapię o Esperal – lek, który w naturalny sposób hamuje metabolizm alkoholu i powoduje bardzo przykre efekty uboczne spożycia nawet najmniejszych jego ilości.

Najważniejszym założeniem terapii awersyjnej jest zbudowanie u pacjenta skojarzenia określonego zachowania, a więc w omawianym przypadku spożycia alkoholu z jego negatywnymi konsekwencjami, a więc np. opisanymi wyżej bólami głowy, nudnościami, kołataniem serca czy głębokimi lękami. Zadaniem tego typu reakcji jest wypracowanie w osobie odruchów warunkowych – widząc alkohol osoba wcześniej uzależniona będzie utożsamiała go wyłącznie z bardzo złym samopoczuciem utrzymującym się przez wiele godzin i zatruciem organizmu, a nie jak do tej pory z łagodzeniem i maskowaniem bólu i negatywnych emocji poprzez upojenie alkoholowe.
Terapia awersyjna jest rodzajem terapii objawowej i choć charakteryzuje się ogromną skutecznością w leczeniu nałogów, nigdy nie jest stosowana samodzielnie.
Powód tego jest jednak niezwykle prosty – nawet jeśli uda się wywołać wynikającą z lęku przed przykrymi objawami niechęć do alkoholu, mechanizmy które kierowały osobę uzależnioną w stronę sięgania po kieliszek nie zostały jeszcze wyeliminowane i będą w dalszym ciągu odpowiadały za powstanie skłonności do picia. Aby więc leczenie Esperalem było skuteczne, środki leczenia nałogów stosują dziś terapię awersyjną połączoną z tradycyjną psychoterapią indywidualną i grupową. Podczas zajęć z terapeutą osoby uzależnione uczą się zupełnie nowego postrzegania świata, dostrzegania uroków trzeźwego życia i traktowania używki jako czegoś całkowicie zbędnego (i dzięki zastosowanej terapii awersyjnej utożsamianego już z negatywnymi konsekwencjami).
Esperal nie jest lekiem na alkoholizm i jako taki nie może być stosowany samodzielnie jako metoda leczenia osób uzależnionych. Połączenie go z terapią awersyjną oraz psychoterapią pozwala ukształtować psychikę osoby uzależnionej w zupełnie nowym kierunku, przyczyniając się do zniesienia potrzeby nałogowego sięgania po alkoholowe trunki.