pokaż menu

Blog

Jak na psychikę człowieka działa esperal?

Esperal - opakowanie

Esperal to jeden z najbardziej popularnych środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu alkoholizmu na całym świecie. Spotykany zarówno w formie tabletek do stosowania doustnego, jak i podskórnych wszywek odznaczających się znacznie lepszą skutecznością i trwałością.

Esperal oznacza dla uzależnionego początek drogi odwykowej poprzez terapię awersyjną. Choć jego skuteczność podważało już wielu, środek jest w dalszym ciągu dość powszechnie stosowany przez wiele ośrodków leczenia nałogów i wymieniany jako skuteczny środek nawet przez samych uzależnionych. Na jakiej zasadzie jednak opiera się jego działanie i jak sam Esperal wpływa na psychikę człowieka?

 Czym właściwie jest Esperal i jak się go stosuje?

Esperal to środek farmakologiczny, którego główna substancja – disulfiram, reaguje negatywnie z alkoholem blokując w organizmie enzym odpowiedzialny za jego rozkład. Spożycie alkoholu po zażyciu Esperalu lub też przy obecnej pod skórą wszywce powoduje, że ten nie jest rozkładany na mniej toksyczny kwas octowy i odkłada się w komórkach organizmu jako znacznie bardziej szkodliwy aldehyd.

Przygotowanie do wszycia esperalu - Nasz-Gabinet
Materiały niezbędne do wszycia Esperalu pod skórę pacjenta.

Objawy tzw. reakcji disulfiramowej, czyli spożycia alkoholu przy obecności disulfiramu są niczym kilkunastokrotnie spotęgowany kac - pulsujący ból głowy, zaczerwienienie twarzy, kołatanie serca, nudności, wymioty, a w przypadku większych dawek alkoholu także zaburzenia rytmu serca, lęki, spadek ciśnienia tętniczego czy drgawki mogą utrzymywać się nawet przez 10 godzin od spożycia alkoholu i pojawiają się już po 10 minutach od przyjęcia nawet małej jego dawki. Nic więc dziwnego, że wiele osób z obawy przed takimi efektami unika picia po zastosowaniu wszywki esperalowej i że sam lek jest bardzo istotnym elementem terapii awersyjnej.

 Wszywka esperalowa a psychika człowieka

Wszycie Esperalu pod skórę to jedna z najbardziej efektywnych metod stosowania tego leku, biorąc pod uwagę fakt że osoby uzależnione od alkoholu i poddające się terapii leczenia alkoholizmu nie są zwykle na tyle silne psychicznie, by samodzielnie odstawić ulubioną używkę.

Esperal wszyty pod skórę znacznie trudniej usunąć niż tabletkę, którą należy spożyć w formie doustnej. W praktyce więc pacjentom wszywa się dawkę leku odpowiadającą jego masie ciała i rozpuszczającą się stopniowo przez 8-12 miesięcy, gwarantując długotrwały efekt awersji do alkoholu. To właśnie w ten sposób Esperal wpływa też na psychikę człowieka. Alkoholik świadomy konsekwencji z jakimi wiąże się spożycie alkoholu przy zastosowanej wszywce esperalowej zaczyna wyrabiać sobie pewnego rodzaju strach i awersję przed używką, która do tej pory stanowiła dla niego ucieczkę od codzienności, problemów i niepowodzeń.

Awersja ta budowana jest na podstawie negatywnych reakcji organizmu na spożycie alkoholu i uświadomieniu osobie uzależnionej, że ten może wpływać na organizm bardzo negatywnie. Alkoholicy nie zdają sobie zwykle sprawy z tego, jak bardzo wyniszczają swoje ciało poprzez alkohol, a o wieloletnich skutkach jego spożywania dowiadują się właśnie w momencie chęci jego odstawienia.

 Najważniejsze zasady i przesłania terapii awersyjnej

Terapia awersyjna to metoda mająca wywołać w osobie leczonej wewnętrzne poczucie wstrętu do określonej sytuacji, substancji czy zachowania. Stosuje się ją dziś powszechnie w leczeniu uzależnień, w tym szczególnie alkoholizmu, uzupełniając terapię o Esperal – lek, który w naturalny sposób hamuje metabolizm alkoholu i powoduje bardzo przykre efekty uboczne spożycia nawet najmniejszych jego ilości.

Odmowa picia
Głównym celem terapii awersyjnej jest odmowa picia przez osobę uzależnioną od alkoholu.

Najważniejszym założeniem terapii awersyjnej jest zbudowanie u pacjenta skojarzenia określonego zachowania, a więc w omawianym przypadku spożycia alkoholu z jego negatywnymi konsekwencjami, a więc np. opisanymi wyżej bólami głowy, nudnościami, kołataniem serca czy głębokimi lękami. Zadaniem tego typu reakcji jest wypracowanie w osobie odruchów warunkowych – widząc alkohol osoba wcześniej uzależniona będzie utożsamiała go wyłącznie z bardzo złym samopoczuciem utrzymującym się przez wiele godzin i zatruciem organizmu, a nie jak do tej pory z łagodzeniem i maskowaniem bólu i negatywnych emocji poprzez upojenie alkoholowe.

Terapia awersyjna jest rodzajem terapii objawowej i choć charakteryzuje się ogromną skutecznością w leczeniu nałogów, nigdy nie jest stosowana samodzielnie.

Powód tego jest jednak niezwykle prosty – nawet jeśli uda się wywołać wynikającą z lęku przed przykrymi objawami niechęć do alkoholu, mechanizmy które kierowały osobę uzależnioną w stronę sięgania po kieliszek nie zostały jeszcze wyeliminowane i będą w dalszym ciągu odpowiadały za powstanie skłonności do picia. Aby więc leczenie Esperalem było skuteczne, środki leczenia nałogów stosują dziś terapię awersyjną połączoną z tradycyjną psychoterapią indywidualną i grupową. Podczas zajęć z terapeutą osoby uzależnione uczą się zupełnie nowego postrzegania świata, dostrzegania uroków trzeźwego życia i traktowania używki jako czegoś całkowicie zbędnego (i dzięki zastosowanej terapii awersyjnej utożsamianego już z negatywnymi konsekwencjami).

Esperal nie jest lekiem na alkoholizm i jako taki nie może być stosowany samodzielnie jako metoda leczenia osób uzależnionych. Połączenie go z terapią awersyjną oraz psychoterapią pozwala ukształtować psychikę osoby uzależnionej w zupełnie nowym kierunku, przyczyniając się do zniesienia potrzeby nałogowego sięgania po alkoholowe trunki.

35 votes, average: 4,92 out of 535 votes, average: 4,92 out of 535 votes, average: 4,92 out of 535 votes, average: 4,92 out of 535 votes, average: 4,92 out of 5 (35 votes, average: 4,92 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225