Jak długo wchłania się esperal?

Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces wart poświęceń. Obecnie wśród wszystkich przypadków śmiertelnych choroba alkoholowa jest odpowiedzialna za ponad 5% zgonów na całym świecie. Ponad 3 miliony ludzi rocznie ginie przez nadużywanie alkoholu. Jednym ze sposobów walki z uzależnieniem jest esperal. Co to jest wszywka i jak długo wchłania się esperal?

Spis treści

  Wszywka alkoholowa: co to

  Lek esperal to niewielka tabletka, która jest wszywana w strefie domięśniowej, kilka centymetrów pod skórą alkoholika. Wszywka alkoholowa może być również stosowana doustnie jako tabletka. Ten sposób leczenia nie jest jednak zalecany. Pacjent musi wtedy pamiętać, aby przyjmować esperal o odpowiednich godzinach i dawkach.

  Zobacz: Co to jest espral?

  Leczenie jest stałe i nie należy się tym przejmować. To lek nierefundowany, wymagający recepty. W profesjonalnych klinikach takich, jak Nasz Gabinet pacjenci nie muszą samodzielnie kupować esperalu, ponieważ przychodnia zapewnia wszywki alkoholowe. Wewnątrz wszywek alkoholowych znajduje się Disulfiram, który odpowiada za skuteczność działania esperalu. Na leczenie można zdecydować się w każdej chwili.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 11 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Wiele osób zastanawia się, co to znaczy zaszyć się. Wszycie esperalu przebiega ok. 30 minut. Wszywki alkoholowe są implantowane po podaniu znieczulenia miejscowego. Zabieg zawsze wykonuje chirurg. Małe nacięcie wykonywane jest zazwyczaj pod łopatką, ale częściej w okolicy pośladka. Blizna powstaje przez 10-14 dni, ale ze względu na miejsce zaszycia alkoholowego nie jest widoczna. Wszywka alkoholowa oddziałuje na organizm człowieka tylko w momencie picia alkoholu. Specyfik nie jest groźny w połączeniu z innymi medykamentami.

  lekarz wypisujący receptę

  Jak działa esperal?

  Zadanie disulfiramu polega na skutecznym hamowaniu enzymu dehydrogenazy aldehydowej (aldehydu octowego). Bierze on udział w procesie rozkładu alkoholu gromadzącego się w wątrobie. Esperal sprawia, że aldehyd octowy nie może się od razu utlenić do mniej szkodliwego dla organizmu kwasu octowego. Aldehyd octowy jest odpowiedzialny za objawy kaca. W sytuacji, gdy zbiera się w wątrobie, osoba uzależniona czuje się, jakby przechodziła zatrucie alkoholowe, ale w o wiele silniejszej wersji. Skutki uboczne są widoczne po kilku minutach, a zły stan zdrowia nie uspokaja się przez 4 do 10 godzin.

  Zobacz:Reakcja esperlu z alkoholem – skutki uboczne przepicia wszywki alkoholowej

  Czym kończy się próba przepicia esperalu:

  • ból i zawroty głowy,
  • wymioty i nudności,
  • drgawki,
  • nadpotliwość,
  • kłopoty z oddychaniem,
  • wahania temperatury ciała,
  • szybszy rytm bicia serca,
  • podwyższone ciśnienie,
  • różowienie się twarzy,
  • lęk i strach przed śmiercią.

  Esperal przede wszystkim wywołuje lęk przed piciem alkoholu. Osoby uzależnione wiedzą, co może się stać, jeśli zrezygnują z abstynencji mimo wszywki alkoholowej. Strach ten umacnia w postanowieniach i przekonuje do pozostania trzeźwym. Warto jednak pamiętać, że disulfiram nie może wyleczyć z alkoholizmu. Pomaga w osiągnięciu abstynencji, ale tylko w momencie działania leku. Osoba uzależniona musi nauczyć się, jak radzić sobie z głodem alkoholowym i rozprawić się z problemami, które spowodowały chorobę alkoholową. Wszywka alkoholowa często jest stosowana jako wsparcie dla terapii.

  Ile trzyma wszywka alkoholowa?

  Pacjenci przed podjęciem decyzji o zaszyciu alkoholowym często zastanawiają się nad tym, jak długo wchłania się esperal. Producent disulfiramu rekomenduje, że lek działa przez 8 miesięcy. Niektórzy lekarze zapewniają, że wszywka alkoholowa oddziałuje na organizm nawet przez rok. Zabieg wszycia esperalu można powtarzać kilkakrotnie, ale dopiero lek przestaje działać. W przypadku leczenia alkoholizmu ważna jest nie tylko metoda walki z uzależnieniem, ale również motywacja do zmian i chęć pozostania w trzeźwości. Zdarzają się sytuacje, że pacjenci na zmianę wszywają i usuwają esperal. Leczenie powinno być stałe i konsekwentne, aby jego efekty były jak najbardziej pozytywne dla alkoholika. Zdecydować o tym może wyłącznie sam zainteresowany.

  Źródło:

  Azrin N.H., Sisson R.W., Meyers R., Godley M., Alcoholism treatment by disulfiram and community reinforcement therapy, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0005791682900507.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje