Hipnoza a leczenie alkoholizmu – czy jest równa terapii uzależnień?

Zwiększająca się sprzedaż alkoholu powoduje, że ilość osób wymagających leczenia choroby alkoholowej z roku na rok rośnie. Farmakologia i psychoterapia to najbardziej znane metody walki z nałogiem. Za jedną z pomocniczych metod uważa się także leczenie alkoholizmu hipnozą. Czy osoba uzależniona powinna skorzystać z tej metody zamiast terapii?

Spis treści

  Czym jest, jak wyglądają sesje hipnozy i jakie zastosowanie ma hipnoza w psychoterapii?

  Hipnoterapia jest elementem psychoterapii stosowanym w trakcie leczenia uzależnień. Terapia hipnozą to proces wprowadzenia pacjenta w inny stan świadomości, dzięki czemu terapeucie łatwiej wszczepić w mózgu pacjenta niechęć do picia. Osoby uzależnione od alkoholu w trakcie hipnoterapii są świadome i potrafią wyciągać racjonalne wnioski. Jak jest rola hipnoterapeuty? Chodzi przede wszystkim o siłę sugestii. Przekazywane słowa mają wywołać awersję do alkoholu. Najważniejsza jest redukcja poczucia przymusu picia. Słowa wypowiadane w trakcie hipnozy mają utwierdzać w przekonaniu, że spożywanie trunków jest niezdrowe i negatywnie wpływa na życie codzienne. Głównie jest to łączone ze smakiem alkoholu, jego zapachem oraz skutkami alkoholizmu takimi jak kac. Specjalista buduje również u alkoholika silną asertywność, dzięki czemu łatwiej powiedzieć NIE, gdy pozostali nakłaniają do nadużywania trunków. Trudno ocenić skuteczność hipnozy, ponieważ nie każdy wykazuje podatność na hipnoterapię.

  leczenie alkoholizmu terapią za pomocą hipnozy

  Leczenie uzależnień hipnozą

  Czy alkoholizm można leczyć hipnozą?

  Powodzenie tej metody niełatwo zweryfikować. Szacuje się, że tylko w przypadku 25% społeczeństwa hipnoterapia wywołuje pozytywne zmiany. Trans hipnotyczny może pomóc, ale nie każdemu. To tylko forma wspierająca psychoterapię. O skuteczności działań decyduje stopień uzależnienia, ale także wewnętrzna motywacja pacjenta do zmian oraz podatność na hipnozę. Wpływ ma również dobór technik hipnotycznych do cech pacjenta. Wiele czynników zewnętrznych decyduje o wynikach hipnoterapii. Sesje mogą być jednym z początkowych sposobów leczenia, ale nie doprowadzą do zrozumienia przyczyn nadużywania alkoholu ani nie pomogą w znalezieniu alternatywnych rozwiązań, które zastąpią alkohol w życiu codziennym. Jeśli metoda jest pomocna w leczeniu alkoholizmu, wtedy pacjent odczuwa zmianę po 3 do 5 pierwszych sesji. Spotkania odbywają się wtedy cyklicznie co 2-4 tygodnie.

  Terapia indywidualna czy hipnoza – który sposób na wyjście z uzależnienia jest lepszy?

  Nałóg alkoholowy u każdego rozwija się w różny sposób. Przebieg terapii zespołu uzależnienia od alkoholu powinien być zatem indywidualnie dopasowany. Spotkania indywidualne lub grupowe – rodzinne są lepszym wyborem niż hipnoza. Podczas początkowych sesji z terapeutą osoby uzależnione od alkoholu opowiadają swoją historię. Mogą się wyzbyć wstydu i strachu. Specjalista poznaje potrzeby pacjenta i powody rozpoczęcia leczenia. Dzięki wstępnej konsultacji ocenia, jak powinna wyglądać terapia, które rozwiązania mogą być skuteczne i jak może pomóc alkoholikowi. Spotkania twarzą w twarz budują wzajemne zaufanie. Nałogowiec może stopniowo wprowadzać zmiany i w przeciwieństwie do hipnozy ma na nie bezpośredni wpływ. Leczenie jest jednak skuteczne tylko, gdy osoba uzależniona chce skończyć z nałogiem i jest silnie zmotywowana.

  Nie ma złotego środka na alkoholizm ale są skuteczne metody

  Powyższe zdanie może być właściwie sentencją jaką można wygłaszać każdemu, kto zapyta się o skuteczne leczenie alkoholizmu. Chociaż nauka a w szczególności medycyna poczyniła kolosalne postępy i może dzisiaj na przykład dokonywać spektakularnych przeszczepów albo leczyć raka to jednak alkoholizm wydaje się być wyjątkowo przebiegłym przeciwnikiem. Raz zaleczony drzemie w pacjencie do końca życia co dodatkowo utrudnia walkę ponieważ nigdy nie można być pewnym czy wygrało się nie tylko bitwę ale i wojnę.

  Chociaż i na tym polu ludzkość dokonała wielu postępów o czym nie wolno zapominać. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choremu właściwie nie można było pomóc. Wiele zmieniło się za sprawą wprowadzenia terapii psychologicznych czy mityngów AA, które starają się dotknąć przyczyny problemu. Ich skuteczność nie jest mierzalna ale mówi się, że to najskuteczniejsza metoda. A zdecydowanie powinna być ona pierwszym wyborem w leczeniu. Jednak nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszy jest efekt synergii kiedy efekty jednego działania wzmacniane są innym działaniem. I tak do tej pory rozwinięto wiele ciekawych terapii alternatywnych w leczeniu alkoholizmu. Do najbardziej interesujących z nich możemy zaliczyć:

  • Esperal – „poczciwa” wszywka wciąż znajduje uznanie w wielu ośrodkach leczenia i wykazuje niemal natychmiastowe działanie. Dobry wybór jeśli chodzi o uzupełnienie terapii.
  • Akupunktura – nawet wiedza medyczna z zamierzchłych czasów eksportowana z Chin znajduje swoje miejsce w terapii alkoholizmu. Bardziej jak wspomaganie niż właściwie leczenie ale niektórzy sobie ją chwalą.
  • Hipnoza – coś z pogranicza terapii alkoholizmu. Pewne źródła donoszą, że w niektórych przypadkach udaje się zakończyć temat nałogu już po kilku sesjach. Na pewno nie jest to złoty środek jednak w niektórych przypadkach może działać.
  • Fitoterapia – leczenie ziołami jest uznane przede wszystkim w chorobach organicznych jednak podobno nie istnieje taka choroba na która nie znalazłaby się odpowiednia roślina. Należy podchodzić do tego z dystansem jednak jest to ciekawa alternatywa.

  Skonsultuj zanim zaczniesz

  Podstawowym problemem jest brak rzetelnych źródeł mogących potwierdzić lub zaprzeczyć sensowność danych terapii w leczeniu alkoholizmu. Na to uczulają terapeuci zajmujący się tematyką leczenia.

  Niemniej jednak nie zależy odbierać chorym możliwości szukania alternatyw wleczeniu. Ważne aby leczenie takie nie było traktowane jako leczenie podstawowe i żeby nie zaburzało procesu terapeutycznego. Dlatego zanim zaczniemy zagłębiać się w alternatywę dla alkoholizmu porozmawiajmy z terapeutą, który wytłumaczy i opowie co daje alkoholikowi terapia psychologiczna.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje