Hipnoza a leczenie alkoholizmu – czy jest równa terapii uzależnień?

Zwiększająca się sprzedaż alkoholu powoduje, że ilość osób wymagających leczenia choroby alkoholowej z roku na rok rośnie. Farmakologia i psychoterapia to najbardziej znane metody walki z nałogiem. Za jedną z pomocniczych metod uważa się także leczenie alkoholizmu hipnozą. Czy osoba uzależniona powinna skorzystać z tej metody zamiast terapii?

Spis treści

  Czym jest, jak wyglądają sesje hipnozy i jakie zastosowanie ma hipnoza w psychoterapii?

  Hipnoterapia jest elementem psychoterapii stosowanym w trakcie leczenia uzależnień. Terapia hipnozą to proces wprowadzenia pacjenta w inny stan świadomości, dzięki czemu terapeucie łatwiej wszczepić w mózgu pacjenta niechęć do picia. Osoby uzależnione od alkoholu w trakcie hipnoterapii są świadome i potrafią wyciągać racjonalne wnioski. Jak jest rola hipnoterapeuty? Chodzi przede wszystkim o siłę sugestii. Przekazywane słowa mają wywołać awersję do alkoholu. Najważniejsza jest redukcja poczucia przymusu picia. Słowa wypowiadane w trakcie hipnozy mają utwierdzać w przekonaniu, że spożywanie trunków jest niezdrowe i negatywnie wpływa na życie codzienne. Głównie jest to łączone ze smakiem alkoholu, jego zapachem oraz skutkami alkoholizmu takimi jak kac. Specjalista buduje również u alkoholika silną asertywność, dzięki czemu łatwiej powiedzieć NIE, gdy pozostali nakłaniają do nadużywania trunków. Trudno ocenić skuteczność hipnozy, ponieważ nie każdy wykazuje podatność na hipnoterapię.

  leczenie alkoholizmu terapią za pomocą hipnozy

  Leczenie uzależnień hipnozą

  Czy alkoholizm można leczyć hipnozą?

  Powodzenie tej metody niełatwo zweryfikować. Szacuje się, że tylko w przypadku 25% społeczeństwa hipnoterapia wywołuje pozytywne zmiany. Trans hipnotyczny może pomóc, ale nie każdemu. To tylko forma wspierająca psychoterapię. O skuteczności działań decyduje stopień uzależnienia, ale także wewnętrzna motywacja pacjenta do zmian oraz podatność na hipnozę. Wpływ ma również dobór technik hipnotycznych do cech pacjenta. Wiele czynników zewnętrznych decyduje o wynikach hipnoterapii. Sesje mogą być jednym z początkowych sposobów leczenia, ale nie doprowadzą do zrozumienia przyczyn nadużywania alkoholu ani nie pomogą w znalezieniu alternatywnych rozwiązań, które zastąpią alkohol w życiu codziennym. Jeśli metoda jest pomocna w leczeniu alkoholizmu, wtedy pacjent odczuwa zmianę po 3 do 5 pierwszych sesji. Spotkania odbywają się wtedy cyklicznie co 2-4 tygodnie.

  Terapia indywidualna czy hipnoza – który sposób na wyjście z uzależnienia jest lepszy?

  Nałóg alkoholowy u każdego rozwija się w różny sposób. Przebieg terapii zespołu uzależnienia od alkoholu powinien być zatem indywidualnie dopasowany. Spotkania indywidualne lub grupowe – rodzinne są lepszym wyborem niż hipnoza. Podczas początkowych sesji z terapeutą osoby uzależnione od alkoholu opowiadają swoją historię. Mogą się wyzbyć wstydu i strachu. Specjalista poznaje potrzeby pacjenta i powody rozpoczęcia leczenia. Dzięki wstępnej konsultacji ocenia, jak powinna wyglądać terapia, które rozwiązania mogą być skuteczne i jak może pomóc alkoholikowi. Spotkania twarzą w twarz budują wzajemne zaufanie. Nałogowiec może stopniowo wprowadzać zmiany i w przeciwieństwie do hipnozy ma na nie bezpośredni wpływ. Leczenie jest jednak skuteczne tylko, gdy osoba uzależniona chce skończyć z nałogiem i jest silnie zmotywowana.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje