Hemoroidy a alkohol

Mimo ogólnej otwartości i coraz mniejszej ilości tematów będących tabu (wszystko zależy jednak od kultury i religii), nadal o pewnych kwestiach ludzie boją się opowiadać. Zwykle są to rzeczy wstydliwe, które powodują u innych wstręt oraz obawę przed samodzielnym zmierzeniem się z problemem. Ma to często związek z pewnymi chorobami, czy schorzeniami takimi, jak np. hemoroidy. Czym one są, jaki mają związek z alkoholem i czy leczenie alkoholizmu może w tym pomóc?

Spis treści

  Hemoroidy – co to jest i jak wygląda?

  W przypadku niektórych schorzeń ludzie nie wiedzą, jak się objawiają oraz co powodują, do momentu aż sami nie chorują. Sama świadomość istnienia jakiejś przypadłości zazwyczaj jednak występuje, szczególnie gdy dotyczy wielu osób. Zwykle czynnikami, które zachęcają do szukania odpowiedzi, są ból oraz dyskomfort w życiu codziennym. Z pewnością dzieje się tak w przypadku hemoroidów. U każdego człowieka w odbycie występują guzki krwawnicze, lecz nie zawsze ulegają one rozciągnięciu. Jeśli krew znajdująca się w nich nie znika w pełni, to zmieniają się w żylaki odbytu, czyli powszechnie znane hemoroidy. W początkowej fazie choroby występują ból, pieczenie oraz krwawienie, lecz później guzki krwawnicze zaczynają “wypadać”, co powoduje duży dyskomfort.

  Zobacz: Fazy alkoholizmu a wszywka alkoholowa

  Ze względu na specyfikę choroby, często wszelkie objawy są bagatelizowane przez ogólne poczucie wstydu i skrępowanie. W rzeczywistości jest to choroba cywilizacyjna, która dotyczy ok. ⅓ społeczeństwa. Bez względu na siłę dolegliwości każdy powinien skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ długotrwałe zwlekanie może spowodować nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości.

  mężczyzna siedzący na drewnianej podłodze

  Hemoroidy – przyczyną alkohol?

  W przypadku spożywania alkoholu, bez względu na charakter picia, głównie zwraca uwagę się na te najbardziej powszechne choroby, które są spowodowane przez płyn etylowy. Przede wszystkim głośno mówi się o marskości wątroby, schorzeniach serca, układu pokarmowego, nerwowego, oddechowego oraz problemach z krążeniem. Wspominane są również schorzenia psychiczne oraz majaki i halucynacje spowodowane nadużywaniem trunków. Nie zawsze jednak łączy się alkohol z powszechnymi schorzeniami, a zdarza się, że jego picie stanowi przyczynę niektórych dolegliwości. Dotyczy to właśnie hemoroidów. Okazuje się, że alkohol ma wpływ na występowanie krwawienia. Coraz więcej osób zaczyna wiązać czynność spożywania, chociażby piwa z tą przypadłością. Dlaczego tak się dzieje? Wypijane napoje alkoholowe powodują, że naczynia w układzie pokarmowym się rozszerzają, przez co powstają zapalenia i zatory krwi wywołujące hemoroidy. Marskość wątroby, która również ma związek z alkoholizmem, powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi, co doprowadza do krwawienia z przewodu pokarmowego. Alkohol jest również częstym źródłem zaparć, czyli jednej z przyczyn hemoroidów. Oczywiście na rozwój choroby mają wpływ także inne czynniki, dlatego warto reagować na wszelkie zmiany.

  Jak powstrzymać się od picia alkoholu?

  Choroba alkoholowa rozprzestrzenia się coraz silniej. Jej przyczyny oraz następstwa są różne w zależności od człowieka i sytuacji. Mimo znajomości konsekwencji uzależnienia czasem trudno się powstrzymać, a niekiedy jest to nawet niemożliwe bez silniejszych konsekwencji zdrowotnych. Co zatem może pomóc? Na początku odtrucie alkoholowe, który oczyści organizm z metabolitów alkoholowych, zregeneruje i odbuduje.

  Zobacz: Ile trwa odtrucie alkoholowe?

  Dzięki temu jeden z powodów powstawania hemoroidów zostanie wyeliminowany. Nie należy jednak zapominać o innych czynnikach, z którymi również trzeba walczyć. Jeśli chodzi o chorobę alkoholową, to kolejnym sposobem umożliwiającym sukcesywne pokonywanie uzależnienia jest zaszycie alkoholowe esperalem. Znajdujący się w nim Disulfiram skutecznie zmusza do człowieka do stałej abstynencji, likwidując w ten sposób wiele czynników, które negatywnie wpływały na życie codzienne.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje