Głód alkoholowy – objawy

Głód alkoholowy znany jest nie tylko alkoholikom. To stan, który charakterystyczny jest dla osób przerywających ciąg alkoholowy, uzależnionych zaczynających leczenie oraz tych, którzy od lat są trzeźwi po zakończeniu terapii. Oznacza nagłą ochotę picia alkoholu, którą bardzo trudno zagłuszyć. U każdego różny może być powód głodu alkoholowego. Objawy są często niezauważane przez alkoholików w ciągu, ponieważ chęć napicia się jest szybko zaspokajana.

Spis treści

  Głód alkoholowy – ile trwa?

  Stan podczas którego osoba uzależniona lub trzeźwy alkoholik ma ochotę na alkohol lub myśli o tej czynności, nazywany jest głodem alkoholowym. Objawy mogą być bardzo różnie i nie zawsze są widoczne dla innych. Głównie walka sama ze sobą: napić się, czy nie napić, ma podłoże psychiczne. Wszystko tak naprawdę dzieje się w głowie.

  Pokusa występuje nagle i niespodziewanie, nawet po wieloletniej abstynencji. Często wszystkie myśli oraz koncentracja skupia się wokół zdobycia alkoholu i napicia się go, bez względu na konsekwencje.

  mężczyzna siedząc na łóżku spogląda na butelkę alkoholu stojącą na stole

  Głód alkoholowy to groźne uczucie, ponieważ może doprowadzić do przerwania okresu trzeźwości. Uzależnieni bardzo łatwo radzą sobie z tym stanem. W przypadku głodu alkoholowego objawy muszą zostać skutecznie zignorowane lub wyparte z umysłu przez trzeźwych alkoholików, co nie jest łatwe. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które dopiero rozpoczynają leczenie alkoholizmu.

  Wtedy objawy głodu alkoholowego najtrudniej zagłuszyć. O częstotliwości powtarzania się objawów głodu alkoholowego decyduje długość uzależnienia i ilość wypijanego wtedy alkoholu. Czas abstynencji nie jest istotny.

  Objawy głodu alkoholowego

  Na pojawienie się objawów głodu alkoholowego mają wpływ aspekty wewnętrzne i zewnętrzne. Jeśli chodzi o te pierwsze, może to być przykładowo jakieś uczucie lub problem, który kiedyś był rozwiązany, dzięki nadużywaniu alkoholu. Czynnik zewnętrzne to te, które powodują, że wracają wspomnienia z czasów, gdy uzależnienie przejęło kontrolę.

  Głód alkoholowy – fizyczne objawy:

  • uczucie skrętu żołądka,
  • przyspieszona akcja serca,
  • pocenie się,
  • problemy ze snem,
  • zmniejszony apetyt,
  • odczuwanie smaku lub zapachu alkoholu.

  Psychiczne objawy głodu alkoholowego:

  • obsesyjne myślenie o alkoholu,
  • rozdrażnienie,
  • lęk,
  • problemy z koncentracją,
  • wahania nastroju,
  • irytacja,
  • ogólne osłabienie.

  U każdego objawy głodu alkoholowego mogą mieć mniejsze lub większe znaczenie i pojawiać się w innej postaci. Dlatego warto prowadzić swój dzienniczek głodu alkoholowego, by w każdym momencie ocenić swój stan uzależnienia.

  Głód alkoholowy – jak sobie z nim radzić?

  Trudno określić, jakie są przyczyny głodu alkoholowego. Objawy nie zawsze muszą być takie same, przypominają o sobie nagłe i wywołują zdezorientowanie. Moment głodu alkoholowego jest szczególnie trudny dla osób, które nie znają tego uczucia i nie wiedzą, jak sobie z nim radzić. Z czasem objawy głodu alkoholowego przestają wywierać wpływ na zachowanie człowieka, lecz początkowe chwile mogą być bardzo trudne.

  Przeczytaj także: Jak radzić sobie z głodem alkoholowym?

  Sposoby na objawy głodu alkoholowego:

  • unikanie sytuacji związanych z piciem alkoholu,
  • omijanie miejsc przypominających o uzależnieniu,
  • wypierania tematu nadużywania alkoholu z myśli,
  • skorzystanie ze wsparcia bliskiej osoby,
  • pomoc psychoterapeuty (terapia),
  • stosowanie technik relaksacyjnych,
  • uprawianie sportu.

  W każdym przypadku pomocne może być coś innego, dlatego alkoholicy muszą szukać sposobów na objawy głodu alkoholowego, które będą najbardziej pomocne w danej sytuacji. Osiągnięcie trzeźwości po stanie ciągłego upojenia, nie oznacza, że pokusy nie powrócą.

  Na głód alkoholowy trzeba być przygotowanym i trafnie rozpoznawać jego objawy.

  Co to jest głód alkoholowy?

  Głód alkoholowy to uczucie znane osobom uzależnionym. Dotyczy także trzeźwych alkoholików żyjących w abstynencji. Stan ten określany jest jako uczucie nie tylko chęci, ale wewnętrznego przymusu, który skłania do napicia się. Jest jednym z najczęstszych powodów przerwania abstynencji. Człowiekowi trudno jest wtedy myśleć o konsekwencjach. Ciężko w takiej chwili ocenić rzeczywistość obiektywnie. Wiele symptomów takich, jak suchość w ustach, odczuwanie zapachu i smaku alkoholu, niepokój, lęk, problemy z koncentracją, zmienność nastroju, osłabienie lub brak energii świadczy o objawach głodu alkoholowego. Wpływają na niego aspekty wewnętrzne (uczucia, emocje, wspomnienia) oraz zewnętrzne (miejsca, udzie, sytuacje). Czas trwania głodu alkoholowego może być różny. Osoby nadużywające alkoholu zwykle odczuwają dyskomfort krótko, ponieważ szybko sięgają po kieliszek. Trzeźwi alkoholicy natomiast starają się zmagać z tym pragnieniem w różny sposób.

  mężczyzna siedzący przy barze, czytający etykietę butelki

  Jak pokonać objawy głodu alkoholowego?

  Badania wykazują, że w przypadku 75-90% osób rezygnujących z picia w ciągu roku następuje nawrót w postaci ciągu alkoholowego. Powodem może być np. stres lub lęk, ale chęć picia może pojawić się również niespodziewanie. U każdej osoby objawia się w różny sposób, dlatego potrzeba czasu na wypracowanie odpowiednich mechanizmów, które pomogą w walce.

  Jak radzić sobie z głodem alkoholowym:

  • świadome rozpoznawanie objawów,
  • unikanie miejsc i osób przypominających o piciu,
  • odwracanie uwagi, aby nie myśleć o alkoholu,
  • myślenie o konsekwencjach picia,
  • rozmowa z najbliższymi o problemie,
  • terapia z psychologiem.

  Głód alkoholowy nie występuje u każdego osoby, ale jest często wspominany. Sprawia problem wielu osobom. Ważne jest, aby nie ukrywać problemu, tylko rozmawiać o wszystkich zmianach. Pomoc i wsparcie mogą ocalić przed powrotem do uzależnienia.

  Co daje detoks alkoholowy?

  Chociaż choroba alkoholowa jest bardzo znanym i globalnym problemem na świecie, to brakuje jak na razie metody, dzięki której ludzie mogą zostać wyleczeni z tego uzależnienia. W początkowej fazie leczenia, chorzy wybierają zazwyczaj detoks alkoholowy. W bezpieczny i nieskomplikowany sposób wprowadza w stan trzeźwości i jednocześnie oczyszcza organizm z gromadzących się w nim substancji trujących. Wszelkie pozostałości po złym działaniu alkoholu na ciało oraz umysł człowieka znikają zaraz po detoksie alkoholowym. Natychmiastowa poprawa i szybka regeneracja sprawiają, że ludzie są pozytywniej nastawieni do życia oraz zaczynają rozumieć sytuację, w której się znaleźli przez nadużywanie alkoholu.

  Oczywiście dzieje się tak, gdy decyzja została przez nich podjęta dobrowolnie. W innym przypadku zmiana może być tylko chwilowa, jeśli chory nie jest zmotywowany i chętny do zmian. Na detoks alkoholowy można się zgłosić w każdym momencie choroby, a także w przypadku kaca. Należy jednak pamiętać, że odtrucie alkoholowe nie sprawi, że poważne choroby, takie jak marskość wątroby znikną. Dlatego też warto podjąć decyzję, jak najszybciej, ponieważ dzięki temu ryzyko pogorszenia stanu zdrowia jest zminimalizowane.

  lekarz sprawdzający ciśnienie pacjentowi za pomocą ciśnieniomierza

  Jak przebiega detoks alkoholowy?

  Detoks alkoholowy dostosowywany jest do każdego pacjenta indywidualnie. Pomaga w tym wywiad medyczny, dzięki któremu wiadome są wszystkie szczegóły dotyczące stanu zdrowia danej osoby. Ważne są głównie wiek, waga, choroby współistniejące oraz przyjmowane na nie leki. Badane są podstawowe parametry życiowe, praca serca, ciśnienie, glukoza i ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Po konsultacji wstępnej lekarz może zdecydować o długości detoksu alkoholowego oraz ilości podawanych dożylnie leków. W kroplówce zawsze znajdują się naturalne substancje takie, jak witaminy, sole mineralne, elektrolity oraz makro i mikroskładniki, które odżywiają ciało oraz umysł.

  Detoks alkoholowy trwa zdecydowanie krócej niż samo podejmowanie decyzji o leczeniu. Na wyleczenie kaca potrzebne są 3 godziny, a przerwanie ciągu alkoholowego trwa pół dnia lub cały. Czas ten może zostać wydłużony, gdy oczekiwany efekt nie został osiągnięty. Odtrucia alkoholowego nie trzeba ponawiać, jeśli ciało nie zostanie ponownie narażone na działanie alkoholu.

  Gdzie na detoks alkoholowy?

  W przypadku detoksu alkoholowego nie ma ściśle określonego momentu, kiedy trzeba się na niego udać. Każda chwila jest dobra w sytuacji, gdy człowiek ma problem z alkoholem i chce się z nim uporać w skuteczny sposób. Ze względu na tendencję wzrostową, jeśli chodzi o spożywanie płynu etylowego w Polsce, powstaje coraz więcej klinik oferujących pomoc.

  Skorzystaj z oferty naszej kliniki, detoks alkoholowy i odtruwanie organizmu przeprowadzamy w naszych oddziałach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Proponują detoks alkoholowy, ale także esperal oraz spotkania w formie terapii psychologicznej. Pokonanie choroby alkoholowej bez pomocy specjalistycznego ośrodka może być trudne, a nawet niebezpieczne. Lepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy oraz porad lekarzy. Dzięki temu leczenie będzie przebiegało sprawniej.

  Źródło:

  Wojnar M., Ślufarska A, Klimkiewicz A., Nawroty w uzależnieniu od alkoholu Część 3: Społeczno-demograficzne i psychologiczne czynniki ryzyka, https://www.researchgate.net/profile/Anna_Klimkiewicz/publication/242551031_Nawroty_w_uzalenieniu_od_alkoholu_CzOEuE_3_Spoeczno-demograficzne_i_psychologiczne_czynniki_ryzyka_Relapse_in_alcohol_dependence_Part_3_Socio-demographic_and_psychological_risk_factors/links/5654445d08aefe619b19c64c/Nawroty-w-uzalenieniu-od-alkoholu-CzOEuE-3-Spoeczno-demograficzne-i-psychologiczne-czynniki-ryzyka-Relapse-in-alcohol-dependence-Part-3-Socio-demographic-and-psychological-risk-factors.pdf.

  Ludwig, A.M., Stark, L.H., Alcohol craving: Subjective and situational aspects, https://psycnet.apa.org/record/1975-05628-001.

  Źródło:

  Chodkiewicz J., Ziółkowski M., Czarnecki D., Gąsior K., Jurczyński A., Biedrzycka A., Nowakowska-Domagała K., Głód alkoholowy i jego determinanty. Doniesienie wstępne, http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-75ea53ad-34c3-4463-a583-1647a915b54d/c/Chodkiewicz.pdf.

  Armor D.J., Polich J.M., Stambul, H.B., Alcoholism and treatment, https://psycnet.apa.org/record/1977-21348-000.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje