Fazy i etapy alkoholizmu – kiedy wpadniesz w nałóg?

Alkoholizm jest chorobą postępującą. Nie następuje nagle i paradoksalnie – podobnie jak wychodzenie z choroby alkoholowej – wymaga wkładu, czasu i pracy. Objawy nałogu nasilają się w miarę jego trwania. Zdefiniowano cztery etapy rozwoju choroby alkoholowej. Kiedy może być już za późno na leczenie?

Spis treści

  Faza początkowa

  Pierwsza z faz uzależnienia, która trwać może bardzo długo. Na tym etapie alkoholik jest na początku drogi do uzależnienia i jeszcze nie wie, do czego to może prowadzić. Picie w towarzystwie pomaga rozładować napięcia i poprawić samopoczucie. Na tym etapie spożywanie substancji alkoholowych może wydawać się bardzo przyjemne, dlatego podświadomie zaczyna się szukać i wyczekiwać sytuacji, w których będzie można napić się alkoholu.


  Zwiększa się również tolerancja alkoholowa, tzw. “mocna głowa”, co oznacza, że należy wypić coraz więcej, by osiągnąć oczekiwany stan. Na tym etapie upijanie się jest rzadkie, ponieważ wciąż jeszcze możliwa jest kontrola nad ilością spożywanego alkoholu. Trwając w fazie wstępnej, najłatwiej samodzielnie zrezygnować z alkoholu.

  facet w białej koszuli siedzący w pustym surowym pomieszczeniu

  Faza ostrzegawcza

  Druga z faz. Trwa zwykle krócej niż pierwsza. Jest to faza, w której osoba uzależniona od alkoholu sama zaczyna inicjować okazję do picia. Pije najwięcej w grupie znajomych. Po wypiciu czuje się lepiej, odpręża się, preferuje świat zamglony alkoholem. Zaczyna pić bez okazji. Jego zachowanie ulega drastycznej zmianie, łatwiej jest wyzbyć się zahamowań i nabrać odwagi. Na tym etapie charakterystyczne jest również sporadyczne picie samotnie i w ukryciu.

  Co istotne, w tej fazie często zdarza mu się “urwać film” – osoba borykająca się z uzależnieniem od alkoholu na tym etapie może nie pamiętać, co robiła nawet po małej ilości wypitego alkoholu. Może zacząć dostrzegać, że pije zbyt często, jednak rzadko kiedy przyznaje sama przed sobą, że jest to już rzeczywisty problem alkoholowy. Na tym etapie alkoholicy usprawiedliwiają sytuację, szukają wymówek i racjonalizują.

  Faza krytyczna

  Trzecia z faz charakteryzuje się całkowitą utratą kontroli. Osoba uzależniona nie jest w stanie sama kontrolować ilości alkoholu, jaką wypija. Pragnienie wypicia przypomina niemalże przymus. Na tym etapie deklaracje składane sobie i najbliższym nie są w stanie powstrzymać alkoholika przed dalszym piciem. Co więcej, całe życie zaczyna orbitować wokół spożywania alkoholu – kosztem rodziny, pracy, zainteresowań, a nawet wyglądu.


  Charakterystyczna jest również utrata popędu seksualnego, spadek samooceny, czy uczucie głębokiej pustki. Co więcej, nawet na tym etapie alkoholik rzadko potrafi przyznać, że jest to faktyczne uzależnienie. Na chęć pomocy może reagować w sposób agresywny. Spożywanie alkoholu w fazie krytycznej jest niemalże ciągłe, alkoholik wpada w ciągi alkoholowe, które mogą być przeplatane krótkimi okresami abstynencji. Daje to złudne przekonanie, że wciąż kontroluje swoje picie.

  Faza chroniczna

  Jest to ostatni poziom postępowania alkoholizmu. W tej fazie alkoholik nie ma już żadnych hamulców. Pije bez przerwy, zaczynając już od samego rana. Praktycznie nigdy nie jest trzeźwy. Co ciekawe, następuje silne obniżenie tolerancji na alkohol. Odwrotnie do fazy pierwszej, w tym momencie starcza zaledwie kilka kieliszków, by doprowadzić się do całkowitego upojenia.

  Zauważyć można również objawy zespołu abstynencyjnego, jak nudności, problemy ze snem, nieregularną pracę serca – a także zaburzenia na tle psychicznym, jak psychozy poalkoholowe, czy lęki.

  Długotrwałe picie alkoholu powoduje zaburzenie procesów myślowych i nieodwracalne straty w zdrowiu, jak choroby wątroby, czy całego systemu nerwowego. Picie bez ustanku i trwające ciągi alkoholowe z czasem doprowadzają do całkowitego wycieńczenia organizmu, a nawet śmierci.

  Kiedy jest za późno, by wyjść z nałogu alkoholowego?

  Badania dowodzą, że leczenie uzależnienia od substancji alkoholowych można zacząć w każdej fazie rozwoju choroby. Nawet w przypadku fazy chronicznej, możliwe jest całkowite wyjście z uzależnienia

  Należy jednak mieć na uwadze, że wychodząc z alkoholizmu, tak samo jak w przypadku każdego innego uzależnienia, jedynym sposobem jest postawienie wszystkiego na jedną kartę. Wszystko albo nic. W większości przypadków wypicie nawet najmniejszej ilości alkoholu – nawet po wielu latach od wyjścia z nałogu – może prowadzić do nawrotu choroby.

  Wyjście z nałogu nie jest łatwą drogą i wymaga ciężkiej pracy i determinacji – przede wszystkim od samego chorego. Niezależnie od fazy rozwoju uzależnienia, potrzebna będzie pomoc specjalisty w leczeniu nałogu.

  Żadna z faz nie oznacza, że jest za późno na leczenie. Zawsze można uzyskać pomoc.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 13 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

   

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje