+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Fazy alkoholizmu a wszywka alkoholowa

Rozwój choroby alkoholowej ma różny charakter, w zależności od konkretnego przypadku. U każdego człowieka alkoholizm może rozwijać się wolniej lub szybciej. Nie ma konkretnej reguły, która usystematyzowałaby wszelkie aspekty związane z tym uzależnieniem. Chociaż zostały wyróżnione fazy alkoholizmu, to nadal występują trudności w rozpoczęciu leczenia i zdecydowaniu, który moment należy uznać za odpowiedni na interwencję medyczną. Jak dokładnie rozwija się alkoholizm i co ma z tym wspólnego wszywka alkoholowa?

Spis treści

  Jak rozpoznać alkoholizm?

  Pojęcie alkoholizmu wprowadził w 1849 roku Markus Huss, szwedzki lekarz. Chociaż pojęcie choroby alkoholowej jest znane od dawna, to nadal pewne jej aspekty są niejasne. Zaburzenie to cechuje się dużą indywidualnością, dlatego też trudno zrozumieć, co jest powodem alkoholizmu oraz jaki aspekt decyduje o jego rozwoju. Przede wszystkim mówi się, że choroba alkoholowa rozpoczyna się w chwili, kiedy człowieka przestaje kontrolować swoje życie oraz nie panuje nad ilością wypijanego płynu etylowego. Ludzie powoli zatracają się w uzależnieniu i zaczynają postępować inaczej, przez silny wpływ alkoholu na ciało oraz umysł. Szybkość postępowania choroby jest właściwie nieznana, mimo tego, że są wyróżnione jej konkretne etapy. Trudno ocenić, kiedy okazjonalne picie zaczyna mieć charakter nawykowy, a nawet przymusowy. Można zatem uznać, że alkoholizm rozpoczyna się w sytuacji, gdy jego spożywanie staje się koniecznością, ponieważ w innym przypadku funkcjonowanie nie jest możliwe. Mimo, że wszelkie skutki spożywania płynu etylowego w nadmiarze są znane, to nadal ilość wypijanego alkoholu rocznie rośnie w większości państw europejskich.

  facet w białej koszuli siedzący w pustym surowym pomieszczeniu

  Fazy alkoholizmu – jak rozwija się choroba?

  Choroba alkoholowa została podzielona na fazy w 1960 roku. Informację tę zawarł Elvin Morton Jellinek w swojej pracy Koncepcja alkoholizmu jako choroby. Po raz pierwszy ukazał, w jaki sposób rozwija się alkoholizm i przedstawił proces pogłębiania się uzależnienia. Amerykański lekarz czeskiego pochodzenia wyodrębnił cztery etapy:

  • faza prealkoholowa – określana jest również, jako wstępna, w trakcie jej trwania człowiek zaczyna rozumieć, że alkohol może rozluźnić, odprężyć i niweluje wszystkie negatywne emocje, co w rezultacie okazuje się dla każdej osoby zgubne. Może trwać od kilku miesięcy do paru lat. Rozpoczyna się od okazjonalnego picia. Z czasem zapotrzebowanie rośnie i uzależnionemu trudniej jest się upić, przez co spożywa więcej trunków.
  • faza ostrzegawcza – charakteryzują ją luki pamięciowe. Niekiedy osoby mogą zachowywać się w odmienny sposób niż wcześniej, pić w samotności lub w ukryciu przed innymi, a także sięgać po kieliszek w szybszym tempie. Wtedy też ludzie zaczynają odczuwać poczucie winy, ponieważ zdają sobie sprawę, że piją za dużo, lecz nie rozumieją, że mają problem alkoholowy.
  • faza krytyczna – człowiek traci kontrolę nad swoim życiem, skupia się jedynie na uzależnieniu i podtrzymaniu stanu upojenia alkoholowego. Bywają krótkie okresy trzeźwości, lecz zazwyczaj są one szybko przerywane.
  • faza przewlekła – charakteryzują ją długotrwałe ciągi alkoholowe, każde nagłe przerwanie picia i zmniejszenie ilości alkoholu we krwi, powoduje pojawienie się objawów zespołu abstynencyjnego.

  Bez względu na zaawansowanie choroby alkoholowej można skorzystać z pomocy lekarskiej i przejąć kontrolę nad uzależnieniem.

  Wszywka przeciwalkoholowa – czy pomaga?

  Wszywka alkoholowa stosowana jest w przypadku alkoholizmu od wielu lat. To jeden z najbardziej rekomendowanych, a jednocześnie skutecznych sposobów walki. Lek działa od 8 do 12 miesięcy i stale wywołuje wstręt do alkoholu. Ma to związek z jego silnym działaniem w momencie, gdy do organizmu zostanie dostarczony alkohol. Objawy są niezwykle intensywne, długotrwałe, a niekiedy nawet niebezpieczne. Leczenie z użyciem wszywki alkoholowej określane jest, jako terapia awersyjna. Na długi czas umożliwia abstynencję, zanim alkoholik nauczy się kontrolować.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 11 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje