Blog

Esperal – wszywka alkoholowa czy tabletka doustna? Jaką formę leku wybrać?

Osoby uzależnione od spożywania alkoholu, które chcą rozpocząć walkę z nałogiem, szukają różnego rodzaju rozwiązań, mających na celu pomoc w leczeniu. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów są leki zawierające disulfiram - związek organiczny, który blokuje metabolizowanie alkoholu etylowego, co prowadzi do kumulowania się w organizmie szkodliwego aldehydu octowego. Do reakcji disulfiramowej dochodzi jednak wyłącznie w przypadku połączenia leku z alkoholem, wywołując bardzo nieprzyjemne dolegliwości, które w skrajnych wypadkach mogą nawet zagrozić życiu uzależnionego. Disulfiram występuje zarówno w formie wszywek, jak i tabletek doustnych. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań i kiedy warto się na nie zdecydować?

Esperal jako wszywka alkoholowa

Zaszycie alkoholowe wiąże się z podskórnym zaaplikowaniem esperalu w formie tabletek. Zabieg wykonuje lekarz, który dopasowuje dawkę leku do stanu pacjenta, jego wieku i stopnia rozwoju choroby. Wszywka działa około 12 miesięcy. Przez ten czas, osoba uzależniona może podjąć konkretną walkę z nałogiem, uczęszczając na terapię, zmieniając swój styl życia, a także pozwalając organizmowi na regenerację. Wszywka alkoholowa pełni rolę odstraszającą przed spożyciem alkoholu. Chory wie jakie konsekwencje czekają go w przypadku przyjęcia nawet niewielkiej ilości trunku. Dla wielu osób lęk przed nieprzyjemnymi dolegliwościami jest tak silny, że świadomie rezygnują z alkoholu.

 

Wszywka jest polecana wszystkim osobom, które chcą podjąć walkę z nałogiem, jednak potrzebują wsparcia oraz elementu, który powstrzyma ich przed spożyciem trunku, w sytuacji gdy odczują nagły głód alkoholowy. Długość działania esperalu pozwala na powrót do normalnego życia oraz podjęcie konkretnych kroków. Podskórne zaszycie uniemożliwia samodzielne pozbycie się leku, dlatego stanowi bardziej pewne rozwiązanie niż tabletka, którą należy przyjmować regularnie.

Disulfiram w formie tabletek doustnych

Disulfiram przyjmowany doustnie można zacząć przyjmować najwcześniej po 24 godzinach abstynencji. Zazwyczaj przyjmuje się jedną tabletkę rano przez okres tygodnia do dwóch, a następnie pół tabletki przez okres wskazany przez lekarza. Nie należy jednak kontynuować zażywania leku dłużej niż 6 miesięcy, bez ponownych konsultacji lekarskich. Aby działanie tabletek było skuteczne, należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Dla osób, którym trudno wyrobić tego typu nawyk, lepszym rozwiązaniem będzie wszywka alkoholowa. Disulfiram w formie tabletek wykazuje również krótsze działanie niż esperal, dlatego może stanowić uzupełnienie terapii, która trwa już przez pewien czas i skutkuje wypracowaniem siły woli. Osoby, które chcą zacząć leczenie od przyjmowania tabletek, mogą celowo unikać ich regularnego stosowania, tym samym zostawiając sobie otwartą furtkę dla spożycia alkoholu. Aby mieć pewność, że lek działa, a uzależniony stosuje się do dawkowania, konieczna może być kontrola ze strony partnera lub partnerki.

 

Niezależnie od tego na jaką formę leku zdecydował się chory, należy pamiętać, iż disulfiram w żadnym wypadku nie leczy uzależnienia. Pełni jedynie funkcję odstraszającą, co pozwala alkoholikowi utrzymać stan trzeźwości. Najskuteczniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest kompleksowa terapia, którą powinien zapoczątkować detoks alkoholowy. Pomoc terapeuty oraz spotkania grupowe pozwalają lepiej radzić sobie z emocjami i głodem alkoholowym.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225