Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Esperal a alkohol – jakie są skutki uboczne przepicia wszywki alkoholowej

Leczenie alkoholizmu wymaga od osoby uzależnionej chęci do podjęcia terapii. Nie ma jednego sposobu, który leczy alkoholika z uzależnienia. Coraz częściej wybierana jest jednak wszywka alkoholowa. Tabletka z esperalem u wielu osób wywołuje awersję do alkoholu i pomaga w zachowaniu trzeźwości. Reakcja leku bywa jednak różna w zależności od organizmu pacjenta. Jakie są konsekwencje mieszania esperalu z alkoholem? Czy popularną wszywkę można przepić?

Spis treści

Co to jest wszywka alkoholowa – esperal?

Disulfiram WZF, bo pod taką nazwą obecnie dostępny jest esperal to lek w formie tabletek. Substancja pozwala na pokonanie nałogu alkoholowego i wspiera w osiągnięciu stałej abstynencji. Wszywka alkoholowa występuje nie tylko w formie wszywanych pod skórą kapsułek, ale także w wersji doustnej jako Anticol. Implantacja nie jest refundowana, dlatego esperal można kupić tylko na receptę. Na tę metodę leczenia alkoholizmu często decydują się osoby uzależnione, które samodzielnie nie potrafią zachować trzeźwości. Terapia jest dobrowolna i pacjent przed jej rozpoczęciem musi wiedzieć, jakie jest działanie wszywki. To właśnie reakcja disulfiramu na alkohol jest powodem popularności tej substancji. Czy jednak sam esperal może wyleczyć alkoholizm? Zaszycie alkoholowe nie będzie skuteczne, jeśli osoba uzależniona nie walczy z przyczynami nałogu i nie szuka substytutów spożywania alkoholu. Działanie tabletki esperalu jest bardzo indywidualne. Samo wszycie dla wielu to duża motywacja do zmian, ale dla niektórych zabieg zaszycia to tylko rozwiązanie na jakiś czas. Sposób na chwilową trzeźwość, aby móc powrócić później do nałogu. Efekt zależy od chęci do walki z nałogiem i zaangażowania osoby uzależnionej od alkoholu.

Jakie są skutki uboczne wszycia esperalu i picia alkoholu?

Działanie wszywki alkoholowej bywa trudne do przewidzenia, ponieważ wiele zależy od indywidualnego zachowania organizmu. Wpływ ma także ilość alkoholu. Gdy osoba uzależniona decyduje się przepicie esperalu, musi zdawać sobie sprawę z nieprzyjemnych skutków reakcji disulfiramowej. Czy esperal da się „przepić”? Można próbować, ale powikłania mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i psychiki pacjenta. Wszywka alkoholowa blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej i zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Stosowanie esperalu po pojawieniu się alkoholu we krwi powoduje objawy zatrucia alkoholowego kojarzonego z kacem. Są jednak znacznie spotęgowane i bardziej intensywne. Negatywne skutki następuje ze względu na gromadzenie się aldehydu octowego, który z trudnością utlenia się do kwasu octowego.

Jakie są skutki połączenia esperalu z alkoholem?

 • zawroty głowy i ból,
 • niewydolność krążeniowa,
 • nudności lub wymioty,
 • zaczerwienienie twarzy,
 • zaburzenia rytmu serca (tachykardia),
 • zatrucie alkoholowe,
 • duszność i nadprodukcja potu,
 • drgawki,
 • zmienne ciśnienie tętnicze,
 • strach przed śmiercią i stanu lękowe,
 • psychozy alkoholowe, halucynacje, majaczenie.

Pierwsze objawy zatrucia po wypiciu alkoholu są odczuwalne nawet po 5-10 minutach. Osłabienie stanu zdrowia trwa od 4 do 10 godzin. Stosowanie wszywki esperal powoduje, że spożycie jakiejkolwiek dawki alkoholu wywołuje negatywne samopoczucie przez 8 miesięcy, a czasem nawet rok. Podczas leczenia uzależnienia od alkoholu lepiej rezygnować z niektórych produktów. Lepiej unikać płynów do płukania jamy ustnej zawierających alkohol, słodyczy, nasączonych ciast i syropów. Niewielkie ilości również mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości.

Jak prawidłowo wszyć lek disulfiram u pacjenta?

Zabieg wszycia esperalu i jego przeprowadzenie zależą od kondycji pacjenta. Osoba uzależniona musi być trzeźwa przez 24 godziny, aby implantacja była bezpieczna. Konsultacja medyczna pomaga również w zweryfikowaniu, czy działanie leku nie wywoła żadnych skutków ubocznych w codziennym życiu. W przypadku osób z padaczką, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, chorobami układu oddechowego, nerek lub wątroby i wszelkimi psychozami (poza tymi wywołanymi przez spożycie alkoholu) zaszycie alkoholowe nie jest wskazane. Podobnie u kobiet będących w ciąży lur karmiących piersią. Zabieg zawsze wykonuje chirurg w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na podskórnej implantacji leku esperal nad pośladkiem. Rana jest mała, a blizna trudna do zauważenia. Szwy zdejmowane są po 10-14 dniach. Po tym czasie jedyne, o czym musi pamiętać pacjent to rezygnacja z alkoholu i walka z chorobą alkoholową z pomocą terapii uzależnień. Wszywkę alkoholową można wszywać kilkakrotnie, ale dopiero w momencie, gdy tabletki przestaną działać.

Warto przeczytać

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje