Dzienniczek głodu alkoholowego

Dzienniczek głodu alkoholowego to jeden ze sposobów utrzymania abstynencji lub oceny samopoczucia alkoholika, polecany przez terapeutów zajmujących się leczeniem uzależnienia. Co to dzienniczek alkoholowy i w jaki sposób pomaga on w uzależnieniu? Artykuł przygotowany przez naszych specjalistów wyjaśni podane zagadnienia.

Spis treści

  Dzienniczek alkoholowy a głód

  Głód jest zjawiskiem powszechnie odczuwanym. Ten zwyczajny, rozumiany w potocznym znaczeniu jako “głód pokarmu” posiada charakterystyczną cechę: często nie świadczy o faktycznej potrzebie jedzenia, lecz jedynie o psychicznie odczuwanym przymusie. 

  Podobnie jest z głodem alkoholowym. Osobę uzależnioną również prześladują natarczywe myśli o konieczności spożycia alkoholu. Do tego mogą dołączyć nawet objawy fizyczne głodu związane ze związkami chemicznymi znajdującymi się w napojach alkoholowych, oddziałującymi na układ dopaminergiczny. Jest to groźny stan często prowadzący do zerwania z abstynencją. 

  Objawy głodu alkoholowego

  Objawy głodu alkoholowego atakują uzależnionego nagle i stanowią bardzo silny bodziec. Często są trudne w rozpoznaniu, np. w umyśle uzależnionego pojawia się tęsknota za spotkaniem z określonymi znajomymi, bezwiednie kojarząca się ze spożyciem alkoholu. 

  W pierwszej fazie walki z alkoholizmem, należy zapamiętać możliwe objawy głodu – zarówno psychicznymi, jak i somatycznymi, aby w późniejszej fazie skutecznie je zwalczyć.

  Do najczęściej spotykanych należą

  • palpitacje serca,
  • mdłości
  • drżenie dłoni,
  • obsesyjne myśli,
  • obniżenie nastroju.

  Przeczytaj także: Przykłady głodu alkoholowego i zachowanie alkoholika

  Często zadawanym pytaniem jest ile trwa głód alkoholowy. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Długość trwania jest uzależniona od stanu psychicznego i fizycznego trzeźwiejącego alkoholika oraz stażu jego uzależnienia.

  W jaki sposób dzienniczek alkoholowy pomaga uzależnionemu?

  Jest to jeden z najczęstszych środków polecanych przez lekarzy zajmujących się leczeniem alkoholizmu, Dzienniczek alkoholowy polega na monitorowaniu samopoczucia osoby uzależnionej od alkoholu. Występuje w formie tabeli, w której alkoholik zaznacza odczuwane objawy głodu alkoholowego. Dzięki niemu w jasny sposób można określić UPORCZYWĄ cechę i w prosty sposób podejść do jej analizy i eliminacji. 

  W tabeli znajduje się opisane zachowanie alkoholika na głodzie. Codzienne wypełnianie tabeli pomaga rozpoznać indywidualne objawy głodu alkoholowego i dzięki temu ułatwić ich zwalczanie. Jest to doskonałe narzędzie do samorefleksji tak potrzebnej osobie wychodzącej z uzależnienia. 

  Dzienniczek jest wsparciem w wychodzeniu z choroby alkoholowej, a także narzędziem monitorowania postępów, które nadchodzą wraz z każdym dniem niepicia. 

  Jak wypełnić dzienniczek głodu alkoholowego doc lub pdf

  Zaleca się wydrukowanie gotowego szablonu dziennika, aby zawsze mieć go pod ręką. Dzienniczek głodu alkoholowego zawiera 21 punktów określających uczucia towarzyszące głodowi alkoholowemu.

  Po zapoznaniu się z jego treścią, należy poświęcić chwilę na autorefleksję i zadanie pytania “czy odczuwam podane objawy?”, a następnie zaznaczyć plusem lub minusem odpowiednie wiersze.

  Wypełnianiu dziennika powinny towarzyszyć inne sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym, które są podstawą terapii. Osoba uzależniona powinna omijać miejsca i towarzystwo kojarzące się ze spożyciem alkoholu, skorzystać z pomocy terapeuty, nauczyć się technik relaksacyjnych oraz zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, np. w formie kroplówek detoksykujących.

  Ściągnij dzienniczek głodu alkoholowego doc pdf

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje