
Dzieci z rodzin alkoholowych
Naukowcy zauważyli, że wszystkie dzieci, które dorastały w rodzinach z problemem alkoholowym, w dorosłości borykają się z tym samym zestawem trudności. Mają problemy z akceptacją siebie, spontaniczną zabawą, odczuwaniem przyjemności. Wiele takich osób w dorosłym życiu gubi się w relacjach z innymi. Często te dzieci nabywają cech charakterystycznych dla alkoholików, mimo że same nie w ogóle nie piją.
Spis treści
Charakterystyka dzieci alkoholików
Dzieci z rodzin alkoholowych mają wysokie ryzyko uzależnienia się od alkoholu. Zinternalizowane w czasie dzieciństwa wzorce i strategie przetrwania ujawniają się poprzez popadanie w nałogi. Problemem wielu takich osób jest współuzależnienie: około jedna trzecia dorosłych dzieci pijących rodziców jest w dużym stopniu zależna od innych dorosłych – rodziców, rodzeństwa czy partnerów. Różnego typu zaburzenia psychiczne lub społeczne często dotykają dzieci z rodzin alkoholowych. Powoduje to wiele negatywnych skutków w codziennym życiu. Dorosłe dzieci alkoholików cierpią nieproporcjonalnie często na depresję, mają myśli samobójcze, trudności w bliskich związkach i w pracy.
Bezpieczne relacje
Terapeuci podkreślają, że mimo wysokiego ryzyka uzależnienia i niesprzyjających warunków rozwoju, dzieci alkoholików mogą rozwijać się poprawnie. Najważniejszym czynnikiem, który sprzyja prawidłowemu rozwojowi dzieci, jest obecność bezpieczniejszych relacji z innymi dorosłymi. To może być kochająca babcia, wujek, sąsiedzi, nauczyciele, wychowawcy lub liderzy grupy młodzieżowej. Bardzo istotna dla dzieci z rodzin alkoholowych jest uwaga, otwarte serce, miłość i zaspokojenie potrzeby bycia wysłuchanym.
Dorosłe dzieci alkoholików a związki
Mimo wręcz odwrotnych intencji – dorosłe dzieci alkoholików przyciągają jako partnerów osoby z problemem alkoholowym lub innymi uzależnieniami, np. pracoholizmem. Podświadomie interesują się osobami emocjonalnie niedostępnymi, odtwarzając przy tym trudną relację, jaką mieli z pijącym rodzicem. Dorosłe dzieci alkoholików czasem lubią być ratownikami i będą tworzyć związek z tymi, którzy potrzebują pomocy. Pomagają do tego stopnia, że zaniedbają własne potrzeby. Koncentrując się na potrzebach i problemach drugiej osoby, nie rozwiązują swoich trudności.
Strach przed straceniem kontroli
Dorosłe dzieci alkoholików chcą zachować maksymalną kontrolę nad swoim zachowaniem i uczuciami. Starają się również kontrolować zachowania i uczucia innych. Robią to, bo się boją, a nie dlatego, że chcą zranić siebie lub innych. Obawiają się, że gdyby zrezygnowali z nieustannej kontroli, ich życie byłoby jeszcze gorsze. Dorosłe dzieci alkoholików mogą stać się bardzo niespokojne, gdy nie są w stanie kontrolować sytuacji.
Dorosłe Dzieci Alkoholików
Zespół objawów charakterystycznych dla osób z rodzin alkoholowych został sklasyfikowany jako syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików. Dla osób z tego typu zaburzeniami powstała specjalna ścieżka pomocy terapeutycznej. Uczestnicząc w terapii grupowej i indywidualnej, dorosłe dzieci z rodzin alkoholowych mogą poprawiać jakość swojego życia.