pokaż menu

Blog

Dzieci z rodzin alkoholowych

Naukowcy zauważyli, że wszystkie  dzieci, które dorastały w rodzinach z problemem alkoholowym, w dorosłości borykają się z tym samym zestawem trudności. Mają problemy z akceptacją siebie, spontaniczną zabawą, odczuwaniem przyjemności. Wiele takich osób w dorosłym życiu gubi się w relacjach z innymi. Często te dzieci nabywają cech charakterystycznych dla alkoholików, mimo że same nie w ogóle nie piją.

Charakterystyka dzieci alkoholików

Dzieci z rodzin alkoholowych mają wysokie ryzyko uzależnienia się od alkoholu. Zinternalizowane w czasie dzieciństwa wzorce i strategie przetrwania ujawniają się poprzez popadanie w nałogi. Problemem wielu takich osób jest współuzależnienie: około jedna trzecia dorosłych dzieci pijących rodziców jest w dużym stopniu zależna od innych dorosłych – rodziców, rodzeństwa czy partnerów. Różnego typu zaburzenia psychiczne lub społeczne często dotykają dzieci z rodzin alkoholowych. Powoduje to wiele negatywnych skutków w codziennym życiu. Dorosłe dzieci alkoholików cierpią nieproporcjonalnie często na depresję, mają myśli samobójcze, trudności w bliskich związkach i w pracy.

Bezpieczne relacje

Terapeuci podkreślają, że mimo wysokiego ryzyka uzależnienia i niesprzyjających warunków rozwoju, dzieci alkoholików mogą rozwijać się poprawnie. Najważniejszym czynnikiem, który sprzyja prawidłowemu rozwojowi dzieci, jest obecność bezpieczniejszych relacji z innymi dorosłymi. To może być kochająca babcia, wujek, sąsiedzi, nauczyciele, wychowawcy lub liderzy grupy młodzieżowej. Bardzo istotna dla dzieci z rodzin alkoholowych jest uwaga, otwarte serce, miłość i zaspokojenie potrzeby bycia wysłuchanym.

Dorosłe dzieci alkoholików a związki

Mimo wręcz odwrotnych intencji – dorosłe dzieci alkoholików przyciągają jako partnerów osoby z problemem alkoholowym lub innymi uzależnieniami, np. pracoholizmem. Podświadomie interesują się osobami emocjonalnie niedostępnymi, odtwarzając przy tym trudną relację, jaką mieli z pijącym rodzicem. Dorosłe dzieci alkoholików czasem lubią być ratownikami i będą tworzyć związek z tymi, którzy potrzebują pomocy. Pomagają do tego stopnia, że zaniedbają własne potrzeby. Koncentrując się na potrzebach i problemach drugiej osoby, nie rozwiązują swoich  trudności.

Strach przed straceniem kontroli

Dorosłe dzieci alkoholików chcą zachować maksymalną kontrolę nad swoim zachowaniem i uczuciami. Starają się również kontrolować zachowania i uczucia innych. Robią to, bo się boją, a nie dlatego, że chcą zranić siebie lub innych. Obawiają się, że gdyby zrezygnowali z nieustannej kontroli, ich życie byłoby jeszcze gorsze. Dorosłe dzieci alkoholików mogą stać się bardzo niespokojne, gdy nie są w stanie kontrolować sytuacji.

Dorosłe Dzieci Alkoholików

Zespół objawów charakterystycznych dla osób z rodzin alkoholowych został sklasyfikowany jako syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików. Dla osób z tego typu zaburzeniami powstała specjalna ścieżka pomocy terapeutycznej. Uczestnicząc w terapii grupowej i indywidualnej, dorosłe dzieci z rodzin alkoholowych mogą poprawiać jakość swojego życia.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225