pokaż menu

Blog

Dorosłe dzieci alkoholików – jak sobie radzić z syndromem DDA?

Alkoholizm w rodzinie potrafi destrukcyjnie wpłynąć na jej funkcjonowanie. Nieleczone uzależnienie często doprowadza do współuzależnienia. Choroba alkoholowa oddziałuje również na dorastanie i zachowanie dzieci alkoholików. Mowa o syndromie DDA. W artykule dowiesz się, jakie są objawy DDA i poznasz cechy dorosłych dzieci alkoholików. 

Syndrom DDA - definicja

W okresie dorastania dzieci są podatne na wpływy. Wzorem do naśladowania są najczęściej najbliżsi, a przede wszystkim rodzice. Wszelkie zachowania dysfunkcyjne decydują o przyszłych zachowaniach oraz sposobie postrzegania świata. Dorastanie wśród alkoholików i domu pozbawionym miłości, opieki oraz bezpieczeństwa często skutkuje syndromem DDA. To zespół zaburzeń powstałych wskutek alkoholizmu w rodzinie. Dorosłe dzieci alkoholików są osobami, które zostały wychowane przez przynajmniej jedną osobę uzależnioną od alkoholu. Wszelkie wartości bazują na chęci przetrwania i przystosowania się do życia w rodzinie dysfunkcyjnej. Dorosłe dzieci alkoholików nie potrafią prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, a zyskane bolesne doświadczenia wpływają na ich postępowanie. Syndrom DDA nie musi występować u każdego dziecka alkoholika. Według badań niektóre osoby są odporne na urazy psychiczne mimo alkoholizmu w rodzinie. Wiele zależy również od tego, w jakim wieku dziecko stało się częścią dysfunkcyjnego domu.

DDA - cechy dorosłych dzieci alkoholików

Dziecko alkoholika nie zawsze zdaje sobie sprawę z odmienności w przypadku konkretnych zachowań. Często dane reakcje są dla dziecka alkoholika czymś normalnym i wyuczonym. Dzieje się tak ze względu na wcześniejszą chęć przystosowania i brak innych wzorców.

 1. Dorosłe dzieci alkoholików dopasowują rzeczywistość zgodnie z własnymi doświadczeniami. 
 2. Nie wiedzą, kim są jako osoby i mają trudność w budowaniu własnej tożsamości. 
 3. Mają niskie poczucie wartości. Wierzą, że nie są wystarczające dobre ze względu na brak akceptacji ze strony rodziców oraz odrzucenie. Przez to dziecko alkoholika łatwiej zranić.
 4. Dorosłe dzieci alkoholików każdą formę krytyki traktują bardzo personalnie. Cechuje je silny samokrytycyzm
 5. Obawiają się zmian i chaosu w życiu codziennym. Dlatego często kontrolują siebie oraz innych. Dorosłe dzieci alkoholików starają się nie wykraczać poza znane sobie schematy. Wtedy czują się bezpiecznie. 
 6. Potrzeby innych stawiają na pierwszym miejscu, zapominając o własnych pragnieniach. Dorosłe dzieci alkoholików są przesadnie lojalne.
 7. Mają silne poczucie odpowiedzialności i boją się odrzucenia, którego doświadczyli w dzieciństwie. 
 8. Dorosłym dzieciom alkoholików często towarzyszy niepokój. Nie potrafią cieszyć się ani bawić. Wybierają samotność. Czują się inni - wyobcowani, a nie wyjątkowi.
 9. W związkach partnerskich często poszukują ludzi, którzy odpowiadają odgrywanym przez nich rolom w czasie dzieciństwie. Zdarza się, że podświadomie wybierają osoby uzależnione. Mają problem z zaufaniem i okazywaniem uczuć.

U dorosłych dzieci alkoholików można zauważyć wiele sprzeczności. Mogą dążyć do pełnej perfekcji lub wręcz przeciwnie. Dotyczy to również kontrolowania sytuacji. Dzieci alkoholików często nie odróżniają prawidłowego zachowania od tego spowodowanego przez alkoholizm w rodzinie.

DDA objawy - jak pomóc dorosłym dzieciom alkoholików?

Dorosłe dzieci alkoholików zwykle żyją w zaprzeczeniu. Nie przyznają się, że syndrom DDA może ich dotyczyć. Wypierają fakt alkoholizmu w rodzinie. Jak sobie radzić z objawami DDA? Pomocna może być jedynie terapia. Dziecko alkoholika samo nie zrozumie, które z zachowań należy do dysfunkcyjnych. Konieczna jest pomoc specjalisty.

Co daje dorosłym dzieciom alkoholika terapia:

 • uczy przebaczenia i radzenia sobie z przeszłością,
 • pomaga w budowaniu własnego “ja”,
 • zwiększa poczucie wartości,
 • pozwala rozwijać się i tworzyć zdrowe relacje.

Terapia dla dorosłych dzieci alkoholików odbywa się w formie indywidualnej lub grupowej. Wszystko zależy od potrzeb danej osoby. Czasem leczenie psychologiczne jest wspierane przez leki farmakologiczne.

Źródła:

Chodkiewicz J., Wilska A., Stan zdrowia, wsparcie społeczne i zadowolenie
z życia Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA)
korzystających z pomocy terapeutycznej, http://ain.ipin.edu.pl/archiwum/2008/2/t21n2_2.pdf.

Woitiz J.G., Adult Children of Alcoholics, https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=S4qjAgAAQBAJ&oi=fnd&pg=PP1&dq=adult+children+of+alcoholics&ots=Tgj9pRZb52&sig=Zi6HfhfJDhMe_FThsc8M7Ubq6rU&redir_esc=y#v=onepage&q=adult%20children%20of%20alcoholics&f=false.

3 votes, average: 4,67 out of 53 votes, average: 4,67 out of 53 votes, average: 4,67 out of 53 votes, average: 4,67 out of 53 votes, average: 4,67 out of 5 (3 votes, average: 4,67 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225