+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Dlaczego piją coraz młodsi?

Problem choroby alkoholowej dotyka zarówno kobiety jaki mężczyzn. Od jakiegoś czasu można zaobserwować, że alkohol jest obecny wśród coraz młodszych osób, a co za tym idzie w nałóg popadają często osoby, które nie przekroczyły 20 roku życia.

Spis treści

Kiedy jednak można jednoznacznie stwierdzić, że już mamy do czynienia z uzależnieniem? O uzależnieniu można mówić kiedy po zakrapianej nocy, następnego dnia rano człowiek aby poczuć się dobrze sięga po alkohol. U osób nieuzależnionych zazwyczaj występuje obrzydzenie do alkoholu co jest reakcją organizmu na zatrucie. Oprócz potrzeby spożywania alkoholu już od rana, alkoholika można poznać po tym, że nie pamięta co robił kiedy pił. I nie dotyczy to oczywiście osób, które spożyły jakąś dawkę alkoholu i poszły spać. Dotyczy to osób, które podczas picia były aktywne, ale następnego dnia nie są w stanie sobie przypomnieć co się z nimi działo.

Dlaczego mam nie pić skoro piją wszyscy?

Dzieci od najmłodszych lat mają styczność z alkoholem. Jest on obecny w ich życiu pod różnymi postaciami. Często to rodzice nie zadają sobie sprawy, że dzieci wykształcają pewne życiowe stereotypy i wzorce już we wczesnym dzieciństwie. Przede wszystkim dzieci oglądają wszelkiego typu reklamy, które pokazują, że alkohol jest rzeczą normalną, że jest nieodzownym elementem dobrej zabawy. Tym sposobem nasze pociechy podświadomie zapamiętują, że picie nie jest niczym złym, jest łatwo dostępne i popularne. Nie są bowiem w stanie odróżnić reklamy piwa od reklamy oranżady.

Dzięki działaniu podświadomości dziecko idąc do szkoły ma już uwarunkowany swój osobisty pogląd na temat alkoholu. Im jest starsze tym bardziej chce spróbować. Co więcej, jeśli dziecko od najmłodszych lat widzi, że alkohol jest obecny nie tylko w reklamach telewizyjnych ale także w codziennym życiu jego rodziców i/lub najbliższej rodziny nie jest w stanie zrozumieć dlaczego w szkole nauczyciele mówią, że jest szkodliwy, niszczy zdrowie i nie wolno go pić. Wszelkiego rodzaju akcje w gimnazjach i szkołach średnich mające na celu profilaktykę antyalkoholową nie przynoszą oczekiwanego efektu. Służą bardziej nauczycielom i rodzicom, aby byli spokojni, że ich dzieci nie mają problemów alkoholowych.

Młodzież, która przekroczyła 15 rok życia w zdecydowanej większości swój pierwszy kontakt z alkoholem już ma za sobą i pogadanki nauczycieli i wychowawców na temat szkodliwych skutków spożywania alkoholu raczej obijają się echem. Nie jest bowiem łatwo wyrobić prawidłowe zdanie, kiedy ma się styczność z dużą niespójnością. Z jednej strony dzieci i młodzież widzą, że dorośli piją chętnie i często, zarówno w domach, jaki i na wszelkiego rodzaju imprezach, a z drugiej opowiadają jaki alkohol jest szkodliwy i pod żadnym pozorem nie powinno się go pić. Ponadto pijąc alkohol są w stanie poradzić sobie z problemami w domu, w szkole a także popisać się przed rówieśnikami.

Problem alkoholizmu wśród młodych ludzi jest bardzo niebezpieczny. Zaczynają oni swoje dorosłe życie i często sami przekazują złe wzorce swoim dzieciom. Tym sposobem wyrastają nowe pokolenia dzieci, które nie znają rodzinnego domu bez alkoholu oraz rodziców, którzy nie piją.

Warto przeczytać

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje