Alkoholizm wśród młodzieży – wyolbrzymianie czy prawdziwy problem?

Problem choroby alkoholowej dotyka zarówno kobiety jaki mężczyzn. Od jakiegoś czasu można zaobserwować, że alkohol jest obecny wśród coraz młodszych osób, a co za tym idzie w nałóg popadają często osoby, które nie przekroczyły 20 roku życia.

Spis treści

  Alkoholizm to najpopularniejszy nałóg w Polsce. Związane jest to po części z obyczajowością  i naszą kulturą – pijemy podczas wszelkiego rodzaju spotkań i uroczystości rodzinnych, łatwo przychodzi nam również zapijanie smutków. Statystyki podają jednak niepokojące informacje – wiek inicjacji alkoholowej obniża się z roku na rok. Jakie konsekwencje dla młodzieży może mieć częsta konsumpcja napojów alkoholowych?

  Alkoholizm u młodzieży – przyczyny

  Dlaczego młodzież coraz częściej sięga po alkohol? Paradoksalnie niezależnie od wieku część przyczyn spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach jest podobna. Alkohol pomaga zredukować sytuacja stresujące, pozwala zapomnieć o kłopotach, czy zawodzie miłosnym.

  Nastolatkowie mogą znaleźć w tym sposób na zyskanie akceptacji w oczach rówieśników. Presja grupy rówieśniczej to podstawowy powód wczesnej inicjacji alkoholowej. Współcześnie większość imprez jest zakrapiana alkoholem. Kolejnym problemem jest również łatwość w jego dostępie, mimo młodego wieku. Przepisy zabraniające sprzedaży alkoholu nieletnim są ciągle naruszane. 

  Alkohol kojarzy się z zabawą, sposobem na spędzenie wolnego czasu, odstresowaniem i brakiem problemów. Okres dojrzewania to czas, w którym kształtuje się cała tożsamość młodego człowieka.  Alkohol wyolbrzymia poczucie swobody i radości, jednak w rzeczywistości nie rozwiązuje problemów.

  Skutki spożywania alkoholu wśród młodzieży

  Należy mieć na uwadzę, że osoba nieletnia znacznie szybciej uzależni się od substancji alkoholowych niż osoba dorosła. Młodzież w polsce po raz pierwszy styka się z alkoholem w przedziale 13-17 lat. Najczęściej wybiera piwo – na drugim miejscu wódkę, a na trzecim wino. Panuje również przekonanie, że od piwa nie można popaść w uzależnienie. Towarzystwa konsumpcja piwa bardzo mocno zakorzeniła się w naszej kulturze. 

  Skutki spożywania alkoholu przez młodzież mogą być różne. Zwłaszcza w etapach, gdy organizm nadal się rozwija, substancje psychoaktywne mogą mieć negatywny wpływ na układ nerwowy. Negatywne skutki picia alkoholu wśród młodzieży to na przykład:

  • niska sprawność intelektualna,
  • zaburzona pamięć,
  • rozdrażnienie,
  • skłonność do agresji,
  • problemy w nauce,
  • problemy wychowawcze

  Oprócz tego alkohol sprawia podobne szkody dla organizmu, jak w przypadku dorosłego człowieka.

  Wczesna inicjacja alkoholowa zaburza kształtowanie osobowości dojrzałej. Warto wiedzieć, że etanol upośledza odczuwanie uczuć wyższych i sprzyja uleganiu popędom. Choroba alkoholowa może utrudnić zdobycie wykształcenia, a potem zawodu, co przekłada się na całkowitą degradację.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje