
Alkoholizm wśród młodzieży – wyolbrzymianie czy prawdziwy problem?
Problem choroby alkoholowej dotyka zarówno kobiety jaki mężczyzn. Od jakiegoś czasu można zaobserwować, że alkohol jest obecny wśród coraz młodszych osób, a co za tym idzie w nałóg popadają często osoby, które nie przekroczyły 20 roku życia.
Spis treści
Alkoholizm to najpopularniejszy nałóg w Polsce. Związane jest to po części z obyczajowością i naszą kulturą – pijemy podczas wszelkiego rodzaju spotkań i uroczystości rodzinnych, łatwo przychodzi nam również zapijanie smutków. Statystyki podają jednak niepokojące informacje – wiek inicjacji alkoholowej obniża się z roku na rok. Jakie konsekwencje dla młodzieży może mieć częsta konsumpcja napojów alkoholowych?
Alkoholizm u młodzieży – przyczyny
Dlaczego młodzież coraz częściej sięga po alkohol? Paradoksalnie niezależnie od wieku część przyczyn spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach jest podobna. Alkohol pomaga zredukować sytuacja stresujące, pozwala zapomnieć o kłopotach, czy zawodzie miłosnym.
Nastolatkowie mogą znaleźć w tym sposób na zyskanie akceptacji w oczach rówieśników. Presja grupy rówieśniczej to podstawowy powód wczesnej inicjacji alkoholowej. Współcześnie większość imprez jest zakrapiana alkoholem. Kolejnym problemem jest również łatwość w jego dostępie, mimo młodego wieku. Przepisy zabraniające sprzedaży alkoholu nieletnim są ciągle naruszane.
Alkohol kojarzy się z zabawą, sposobem na spędzenie wolnego czasu, odstresowaniem i brakiem problemów. Okres dojrzewania to czas, w którym kształtuje się cała tożsamość młodego człowieka. Alkohol wyolbrzymia poczucie swobody i radości, jednak w rzeczywistości nie rozwiązuje problemów.
Skutki spożywania alkoholu wśród młodzieży
Należy mieć na uwadzę, że osoba nieletnia znacznie szybciej uzależni się od substancji alkoholowych niż osoba dorosła. Młodzież w polsce po raz pierwszy styka się z alkoholem w przedziale 13-17 lat. Najczęściej wybiera piwo – na drugim miejscu wódkę, a na trzecim wino. Panuje również przekonanie, że od piwa nie można popaść w uzależnienie. Towarzystwa konsumpcja piwa bardzo mocno zakorzeniła się w naszej kulturze.
Skutki spożywania alkoholu przez młodzież mogą być różne. Zwłaszcza w etapach, gdy organizm nadal się rozwija, substancje psychoaktywne mogą mieć negatywny wpływ na układ nerwowy. Negatywne skutki picia alkoholu wśród młodzieży to na przykład:
- niska sprawność intelektualna,
- zaburzona pamięć,
- rozdrażnienie,
- skłonność do agresji,
- problemy w nauce,
- problemy wychowawcze
Oprócz tego alkohol sprawia podobne szkody dla organizmu, jak w przypadku dorosłego człowieka.
Wczesna inicjacja alkoholowa zaburza kształtowanie osobowości dojrzałej. Warto wiedzieć, że etanol upośledza odczuwanie uczuć wyższych i sprzyja uleganiu popędom. Choroba alkoholowa może utrudnić zdobycie wykształcenia, a potem zawodu, co przekłada się na całkowitą degradację.