pokaż menu

Blog

Dlaczego piją coraz młodsi?

Problem choroby alkoholowej dotyka zarówno kobiety jaki mężczyzn. Od jakiegoś czasu można zaobserwować, że alkohol jest obecny wśród coraz młodszych osób, a co za tym idzie w nałóg popadają często osoby, które nie przekroczyły 20 roku życia.

Kiedy jednak można jednoznacznie stwierdzić, że już mamy do czynienia z uzależnieniem? O uzależnieniu można mówić kiedy po zakrapianej nocy, następnego dnia rano człowiek aby poczuć się dobrze sięga po alkohol. U osób nieuzależnionych zazwyczaj występuje obrzydzenie do alkoholu co jest reakcją organizmu na zatrucie. Oprócz potrzeby spożywania alkoholu już od rana, alkoholika można poznać po tym, że nie pamięta co robił kiedy pił. I nie dotyczy to oczywiście osób, które spożyły jakąś dawkę alkoholu i poszły spać. Dotyczy to osób, które podczas picia były aktywne, ale następnego dnia nie są w stanie sobie przypomnieć co się z nimi działo.

Dlaczego mam nie pić skoro piją wszyscy?

Dzieci od najmłodszych lat mają styczność z alkoholem. Jest on obecny w ich życiu pod różnymi postaciami. Często to rodzice nie zadają sobie sprawy, że dzieci wykształcają pewne życiowe stereotypy i wzorce już we wczesnym dzieciństwie. Przede wszystkim dzieci oglądają wszelkiego typu reklamy, które pokazują, że alkohol jest rzeczą normalną, że jest nieodzownym elementem dobrej zabawy. Tym sposobem nasze pociechy podświadomie zapamiętują, że picie nie jest niczym złym, jest łatwo dostępne i popularne. Nie są bowiem w stanie odróżnić reklamy piwa od reklamy oranżady.

Dzięki działaniu podświadomości dziecko idąc do szkoły ma już uwarunkowany swój osobisty pogląd na temat alkoholu. Im jest starsze tym bardziej chce spróbować. Co więcej, jeśli dziecko od najmłodszych lat widzi, że alkohol jest obecny nie tylko w reklamach telewizyjnych ale także w codziennym życiu jego rodziców i/lub najbliższej rodziny nie jest w stanie zrozumieć dlaczego w szkole nauczyciele mówią, że jest szkodliwy, niszczy zdrowie i nie wolno go pić. Wszelkiego rodzaju akcje w gimnazjach i szkołach średnich mające na celu profilaktykę antyalkoholową nie przynoszą oczekiwanego efektu. Służą bardziej nauczycielom i rodzicom, aby byli spokojni, że ich dzieci nie mają problemów alkoholowych.

Młodzież, która przekroczyła 15 rok życia w zdecydowanej większości swój pierwszy kontakt z alkoholem już ma za sobą i pogadanki nauczycieli i wychowawców na temat szkodliwych skutków spożywania alkoholu raczej obijają się echem. Nie jest bowiem łatwo wyrobić prawidłowe zdanie, kiedy ma się styczność z dużą niespójnością. Z jednej strony dzieci i młodzież widzą, że dorośli piją chętnie i często, zarówno w domach, jaki i na wszelkiego rodzaju imprezach, a z drugiej opowiadają jaki alkohol jest szkodliwy i pod żadnym pozorem nie powinno się go pić. Ponadto pijąc alkohol są w stanie poradzić sobie z problemami w domu, w szkole a także popisać się przed rówieśnikami.

Problem alkoholizmu wśród młodych ludzi jest bardzo niebezpieczny. Zaczynają oni swoje dorosłe życie i często sami przekazują złe wzorce swoim dzieciom. Tym sposobem wyrastają nowe pokolenia dzieci, które nie znają rodzinnego domu bez alkoholu oraz rodziców, którzy nie piją.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225