Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Dlaczego alkoholizm jest nieuleczalny?

Choroba alkoholowa to niepodważalnie problem społeczny. Według Światowej Organizacji Zdrowia, gdy ilość wypijanego w ciągu roku czystego alkoholu przez jednego mieszkańca danego państwa przekroczy 12 litrów, można mówić o degradacji społecznej. Obecnie w Polsce wskaźnik ten przekracza 11 litrów i stale wzrasta. Alkohol potrafi zabijać 12 tysięcy Polaków rocznie, a każdy dodatkowy kieliszek skraca życie o 15 minut. Czy proces ten da się zatrzymać i można wyleczyć alkoholizm?

Spis treści

  Jak postępuje choroba alkoholowa?

  Alkoholizm jest bardzo specyficznym zaburzeniem, ponieważ żadna ze znanych do tej pory metod nie może w pełni z niego wyleczyć. Najprawdopodobniej choroba alkoholowa nie jest uleczalna, ze względu na specyfikę jego rozwoju. Alkoholizm skupia się na ludzkich emocjach. W takim przypadku skuteczna powinna być terapia psychologiczna. Co prawda uczy panowania nad uczuciami, lecz nie sprawia, że kwestie, które wywołały pewne odczucia i skłoniły do nadużywania alkoholu, również znikną. Najpierw musi zostać wyeliminowany powód, aby cokolwiek mogło się poprawić. Początkowo alkoholizm trudno rozpoznać, ponieważ zwykle rozpoczyna się od okazjonalnego picia. Stan ten może trwać długo i kończy się zwiększeniem zapotrzebowań alkoholowych. W dalszych fazach pojawiają się luki pamięciowe, utrata kontroli nad piciem, a w momencie krytycznym człowiek doprowadza do ciągów alkoholowych. Choroba alkoholowa rozwija się w różnym tempie, dlatego ciężko określić, w którym momencie faktycznie picie zaczyna być problem oraz kiedy najlepiej to przerwać.

  Alkoholizm – do czego prowadzi?

  Następstwa i konsekwencje choroby alkoholowej nie stanowią dla ludzi żadnej zagadki. Jednakże mimo wszystko ilość wypijanego alkoholu rośnie, a tym samym nie maleje odsetek alkoholików. Leczenie jest wymagające, ponieważ wprowadza zmiany, które muszą być respektowane już do końca życia. Uzależnienie zawsze może powrócić. Terapia zagłusza wszelkie żądze i uczy, jak je kontrolować. Pomaga panować nad sobą i unikać sytuacji, które stały się powodem alkoholizmu. Skutki nadużywania alkoholu są zależne od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Im dłużej ona trwa, tym gorzej dla organizmu oraz umysłu człowieka. Płyn etylowy wyniszcza przede wszystkim wątrobę, trzustkę nerki i serce. Oddziałuje na układ nerwowy, oddechowy, krążeniowy oraz pokarmowy. W fazie krytycznej wywołuje również halucynacje, omamy, a także padaczkę oraz majaczenie alkoholowe. Alkohol decyduje także często o sposobie zachowania człowieka. Impulsywne, pełne agresji zachowania wpływają negatywnie na członków rodziny. Należy pamiętać, że w przypadku choroby alkoholowej cierpią także najbliżsi osoby uzależnionej, dlatego w trakcie leczenia alkoholizmu lekarze powinni pamiętać również o tych współuzależnionych.

  Co pomoże alkoholikowi?

  W przypadku choroby alkoholowej jest określona metodyka działania, lecz nigdy nie wiadomo, jak zareaguje organizm oraz ile będzie dokładnie trwać. Wiele zależy również od zaawansowania choroby oraz chęci człowieka do zapanowania nad alkoholizmem. Leczenie jest skuteczne tylko, gdy pacjent w pełni się w nie zaangażuje. Obecnie wykorzystywane są trzy metody, dzięki którym uzależnieni mogą odzyskać swoje dawne życie. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od odtrucia alkoholowego, który oczyszcza organizm i likwiduje skutki spożywania alkoholu. Następnie wszywany jest esperal. Wprowadza on w trzeźwość oraz pomaga zapanować nad chęcią picia alkoholu. Finalną częścią jest terapia, która umożliwia zrozumienie alkoholizmu, jego powody oraz uczy kontroli. Sposoby te mogą pomóc alkoholikowi, lecz musi tego chcieć.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje