+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Dlaczego alkoholik jest agresywny?

Alkoholizm to rodzaj zaburzenia, który zazwyczaj rozpoczyna się od utraty kontroli nad wypijaną ilością płynu etylowego. Uważany jest również za chorobę cywilizacyjną. Nie ma związku z żadnymi pobocznymi schorzeniami ani dysfunkcjami organizmu. Alkoholizm zagraża nie tylko osobie nadużywającej alkoholu, a także rodzinie i najbliższym. Wpływa negatywnie na organizm, a także ludzką mentalność i sposób zachowania.

Spis treści

  Alkoholizm – kiedy się zaczyna?

  Choroba alkoholowa od dawna badana jest przez specjalistów, ze względu na jej powszechność oraz nieustanne rozprzestrzenianie się na świecie. Zazwyczaj mówi się, że powodem alkoholizmu są problemy rodzinny, zawodowe lub finansowe, jednakże nie zawsze negatywne aspekty życia muszą doprowadzić człowieka do nadużywania alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ alkoholizm mocno bazuje na wszelkich emocjach oraz drobnych niepowodzeniach. Niektóre osoby są podatne na uzależnienie i to również ma wpływ na rozwój choroby. Powszechnie uważa się, że proces rozpoczyna się, gdy człowiek nie kontroluje, ile pije oraz jak długo to trwa. Jednakże bywa różnie i wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego przypadku. Alkoholizm może rozwijać się niezwykle wolno bądź bardzo szybko, nie ma reguły. Bywa, że trudno rozpoznać problem, ponieważ najpierw picie ma charakter okazjonalny. Stopień zaawansowania choroby nie świadczy o tym, że uzależnienia nie da się zwalczyć, a następnie przejąć kontroli nad życiem.

  dwie butelki alkoholu stojące na murku a w tle rozbita szyba

  Jak alkoholizm wpływa na organizm i emocje?

  Wiele osób, szczególnie tych uzależnionych nie myśli o tym, jaki wpływ ma na nich alkohol. Póki płyn etylowy spełnia swoje zadanie, czyli rozluźnia i odpręża, to w ich ocenie nie ma powodu do zmartwień. Mimo tego trunki nieustannie wpływają na ciało oraz umysł, nawet w przypadku małych ilości. Chociaż ludzie uważają, że alkohol pobudza, w rzeczywistości jest to nieprawda. Wpływa na układ nerwowy, lecz w sposób bardziej usypiający. Sprawia, że wszelkie aspekty dotyczące uczuciowości, takie jak empatia, etyka, moralność czy więzi rodzinne, narodowe oraz międzyludzkie zanikają lub są silnie zaburzone. Zachowanie bywa trudne do przewidzenia, a nawet nieobliczalne, gdy ilość alkoholu we krwi spada, a nie jest odpowiednio uzupełniona. Racjonalne, logiczne bądź krytyczne myślenie również nie funkcjonuje prawidłowo. Właśnie te kwestie mogą być powodem agresji u alkoholika. Jeśli chodzi o organizm człowieka i narządy wewnętrzne to zagrożone są układ krążenia (zaburzenia akcji serca, zwężenie naczyń krwionośnych itp.), pokarmowy, oddechowy, a także trzustka i wątroba. Niekiedy występują również zaburzenia psychiczne. Niedogodności te można powstrzymać, walcząc z chorobą alkoholową.

  Gdzie alkoholik może szukać pomocy?

  W Polsce rocznie pije się więcej niż 11 litrów czystego alkoholu. Jest to wynik wyższy aniżeli za czasów PRL i nieustannie rośnie. Dlatego też głównie w dużych miastach wojewódzkich powstają specjalistyczne kliniki leczenia alkoholizmu. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy jest zdecydowanym ułatwieniem w walce z uzależnieniem. Domowe sposoby oraz samodzielne próby utrzymania trzeźwości mogą być trudne, a nawet groźne dla człowieka. Często kończą się również niepowodzeniem. Na co można liczyć w ośrodkach medycznych? Początkowo zaleca się odtrucie alkoholowe, ponieważ sprawia, że człowiek staje się trzeźwy. Pokonuje kaca oraz ciąg alkoholowy. Abstynencję natomiast gwarantuje esperal, który wywołuje wstręt do alkoholu ze względu na jego reakcję na trunki. Aby leczenie było skuteczne warto także zdecydować się terapię psychologiczną. W niektórych gabinetach oferowane są wszystkie warianty w formie kompleksowego leczenia choroby alkoholowej.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje